Liście z herbaty – nie wyrzucaj ich do kosza! 5 sposobów na ponowne wykorzystanie

2020-11-18 16:39

Liście z herbaty – co zrobić z nimi po wypiciu naparu? Pierwsza myśl, jaka zawsze przychodzi do głowy: „wyrzucić do kosza”. Tylko nie warto tego robić! Zużyte liście herbaciane mogą jeszcze przydać się między innymi do pielęgnacji ciała czy w domowych porządkach. Przygotowaliśmy pięć prostych sposobów na zastosowanie odpadków z herbaty. Sprawdźmy!

Liście z herbaty
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. 5 pomysłów na wykorzystanie zużytych liści z herbaty

Liście z herbaty, które zostają na dnie filiżanki, można wykorzystać jeszcze na wiele sposobów. Tym odpadkom można dać drugie życie, nie wyrzucając ich prosto do kosza. Powinniśmy wziąć przykład z Japończyków, którzy zużyte liście określają jako chagra. Oni tradycyjnie suszą odpadki herbaciane na słońcu, później wsypują do pojemnika, znajdując dla nich sprytne zastosowanie.

5 pomysłów na wykorzystanie zużytych liści z herbaty

Jeśli zużyte liście herbaty nie nadają się do kosza, to co w takim razie możemy z nimi zrobić? Podsuwamy Wam 5 pomysłów na to, jak ponownie użyć odpadków herbacianych. Zaczynamy!

1. Liście z herbaty: naturalny i szybki peeling do ciała

Peeling wykonany w warunkach domowych za pomocą liści herbacianych to odżywczy kosmetyk do pielęgnacji ciała. Najlepiej do produkcji użyć fusy po zaparzonej zielonej herbacie, ponieważ jest ona źródłem wielu witamin (m.in. A. B, B2, C, E i K), soli mineralnych i garbników. Jak zrobić ten peeling? W prosty sposób. Miękkie i mokre listki łączymy się z cukrem i miodem (po jednej łyżce każdego składnika). Całość należy wymieszać, a później nałożyć peeling na ciało. Voilà!

2. Liście z herbaty: okład na opuchnięte oczy

Opuchnięte i zmęczone oczy nie wyglądają zbyt ładnie. Na szczęście jest domowy oraz skuteczny sposób na poprawę wyglądu! Liście z herbaty są naturalnym środkiem, który pomoże zniwelować opuchnięcie pod oczami. Okład najlepiej przygotować z odpadków czarnej lub zielonej herbaty, które nakładamy za pomocą bawełnianego wacika. Wilgotne saszetki po herbacie są również dobrym sposobem na podrażnione i zaczerwienione oczy. Uwaga – bardzo ważna informacja! Nie stosujemy herbaty aromatyzowanej, ponieważ może podrażnić spojówki.

3. Liście z herbaty: gotowa mieszanka zapachowa

A czemu, by nie zrobić sobie „potpourri” tzw. pachnącego suszu kwiatowego? Niech w zaciszu domowym unosi się piękny zapach suszonych kwiatów, liści z herbaty i nasion. Warto poszaleć i stworzyć swoją własną kolorową kompozycję! Potpourri jest proste do zrobienia:

  • wlewamy kilka kropelek oliwki do szklanego wazoniku lub drewnianego pudełka,
  • wrzucamy mieszankę kwiatową,
  • stawiamy na szafce lub w łazience, gdzie pod wpływem pary wodnej wytwarza się delikatny i przyjemny dla nosa zapach. 

To nie koniec zastosowania! Zużyte saszetki herbaciane, które najpierw nasączymy olejkiem, możemy powiesić w samochodzie lub w szafie, by zneutralizować brzydkie zapachy.

4. Liście z herbaty: środek czystości

Nie uwierzycie, że świetnymi pogromcami brudu są zużyte liście po herbacie. Jeśli macie często zaschnięte talerze w zlewie, to wrzućcie kilka saszetek herbacianych. Dzięki nim łatwiej będzie domyć naczynia. Warto używać odpadków z herbaty podczas sprzątania, ponieważ zawarta w nich teina:

  • przywraca połysk i blask zarówno na ciemnych, drewnianych meblach,
  • czyści błyskawicznie zarówno szyby, jak i lustra, nie pozostawiając smug,
  • poleruje sztućce i inne przedmioty podatne na rdzawienie.

5. Liście z herbaty: naturalny nawóz dla roślin

Odpadki herbaciane i odrobina naparu tworzą naturalną odżywkę dla roślin doniczkowych i gruntowych. W szczególności dla tych, które lubią kwaśną ziemię. Wyjątkowość tego nawozu tkwi w teinie, która podnosi kwasowość gleby. Jeśli macie w swoim ogródku róże, azalie, rododendrony i paprocie, to podlewajcie je tą miksturą. Roślinki dzięki niej zostaną odpowiednio wzmocnione i zyskają głębszy odcień zieleni.

Natomiast, jeśli chodzi o rośliny doniczkowe, to umieszczamy saszetki herbaciane na dnie doniczki, które użyźnią glebę i pozwolą utrzymać odpowiednią wilgotność. Warto też zużyte liście z herbaty dołożyć do kompostu dla roślin w celu przyspieszania rozkładu biomasy. 

 

O ziołach leczniczych
Sonda
Wolisz kawę czy herbatę?