Leukoplakia czyli rogowacenie białe - stan przedrakowy skóry

2012-10-24 12:53

Leukoplakia, czyli rogowacenie białe, to stan przedrakowy skóry. Oznacza to, że na jego podłożu może się rozwinąć rak skóry. Jakie są przyczyny i objawy rogowacenia białego? Na czym polega leczenie? Jakie jest ryzyko przekształcenia się leukoplakii w nowotwór złośliwy?

Leukoplakia czyli rogowacenie białe - stan przedrakowy skóry
Autor: Thinkstockphotos.com Leukoplakia czyli rogowacenie białe - stan przedrakowy skóry

Spis treści

  1. Leukoplakia (rogowacenie białe) - przyczyny
  2. Leukoplakia (rogowacenie białe) - objawy. Jak wygląda rogowacenie białe?
  3. Leukoplakia (rogowacenie białe) - diagnostyka
  4. Leukoplakia (rogowacenie białe) - leczenie

Leukoplakia, czyli rogowacenie białe, to stan przedrakowy skóry. Oznacza to, że po różnie długim okresie na podłożu rogowacenia białego mogą się rozwinąć złośliwe nowotwory skóry. Jak twierdzą niektórzy badacze, 4–6 proc. wszystkich leukoplakii przekształca się w raka płaskonabłonkowego w ciągu ok. 5 lat. Miejscami szczególnie podatnymi na przekształcenie nowotworowe są dno jamy ustnej, powierzchnie dolne i boczne języka, podniebienie miękkie oraz języczek. Leukoplakia może się rozwinąć również w obrębie zewnętrznych płciowych.

Leukoplakia (rogowacenie białe) - przyczyny

Przyczyną rozwoju tego typu zmian w jamie ustnej może być palenie tytoniu, picie alkoholu, zaniedbania higieniczne, próchnica zębów, źle dopasowana proteza. Kiła, niedobory witaminowe, prądy galwaniczne, przewlekłe urazy, kandydoza jamy ustnej również mają istotne znaczenie w powstawaniu leukoplakii.

Przyczyną zmian na błonach śluzowych zewnętrznych narządów płciowych mogą być zaburzenia hormonalne, marskość sromu lub żołędzi, jak również zaniedbania higieniczne. Zmiany na zewnętrznych narządach płciowych najczęściej dotyczą warg sromowych większych i mniejszych u kobiet, wewnętrznej powierzchni napletka i żołędzi prącia u mężczyzn.

Leukoplakia (rogowacenie białe) - objawy. Jak wygląda rogowacenie białe?

Leukoplakia to zmiany, które:

  • mają postać białej plamy
  • mają powierzchnię gładką lub pofalowaną albo bruzdowatą lub guzkowatą
  • nie dają się usunąć mechanicznie
  • najczęściej umiejscawiają się na błonach śluzowych policzków, w pobliżu kącików ust i w linii zgryzu zębów, na dziąsłach, języku, wargach górnej i dolnej, a także w obrębie zewnętrznych narządów płciowych
  • objawami towarzyszącymi mogą być uczuciu suchości i ściągania błon śluzowych, a także pieczenie, jeśli występują głębsze pęknięcia.

Objawem przejścia w stan nowotworowy są brodawkowate, nieregularnie odgraniczone przerosty, charakterystyczna obwódka zapalna wokół zmiany i późniejsze owrzodzenie.

Leukoplakia (rogowacenie białe) - diagnostyka

Fragment zmiany wycina się do badania histopatologicznego, które potwierdzi lub wykluczy leukoplakię.

Leukoplakia (rogowacenie białe) - leczenie

Jeśli zmiany są ograniczone, zalecane jest ich wycięcie za pomocą laserów wysokoenergetycznych, a także stosując kriochirurgię oraz, rzadziej, elektrokoagulację. W niektórych ośrodkach stosuje się terapię fotodynamiczną – PDT.

Ważne jest także wyeliminowanie ewentualnych czynników zwiększających ryzyko rozwoju leukoplakii (np. rzucenie palenia).