Leki, które mogą uzależniać. Które popularne leki bez recepty mogą działać jak narkotyki?

2013-04-24 11:28

Leki uzależniające bez recepty są dostępne nie tylko w aptekach, lecz także w sklepach spożywczych i na stacjach benzynowych. Dlatego bez problemów mogą je kupić zarówno osoby uzależnione, jak i te, które pragną poeksperymentować z używkami, np. nastolatki. Sprawdź, jakie substancje uzależniające zawierają popularne leki bez recepty na katar czy kaszel.

leki tycie
Autor: Photos.com Leki mogą sprzyjać nadwadze. Ale lekarze twierdzą, że zwiększenie masy ciała to wyłącznie efekt spożywania zbyt wielu kalorii w stosunku do potrzeb organizmu. Dlaczego zatem osoby długo leczone niektórymi preparatami tyją?

Leki uzależniające - leki na katar

Leki, których celem jest udrożnienie zatkanego nosa, mogą zawierać substancje uzależniające, takie jak chlorowodorek pseudoefedryny lub siarczan pseudoefedryny (np. Sudafed). Pseudoefedryna to pochodna amfetaminy, co czyni ją jedną z najniebezpieczniejszych substancji uzależniających dostępnych bez recepty. Zagrożenie uzależnieniem od pseudoefedryny wzrasta, jeśli połączymy ją z nadmanganianem potasu, dzięki któremu z łatwością możemy wytrącić metkatynon - silną substancję psychoaktywną.

Leki uzależniające - leki na kaszel i ból gardła

Leki na kaszel, przyjmowane w ilości większej niż zalecana w ulotce, mogą powodować uzależnienie, ponieważ zawierają:

  • ww. pseudoefedrynę (np. Gripex),
  • fosforan kodeiny, czyli kodeinę (np. Thiocodin),
  • bromowodorek dekstrometorfanu, znany także jako dekstrometorfan lub DXM (np. Acodin, Choligrip na noc),

Kodeina jest jedną z substancji, która występuje w opium. Podobnie jak morfina znosi odczuwanie bólu, a stosowana w dawkach większych niż zaleca lekarz może powodować stany euforii i błogiej apatii. Objawy przedawkowania możemy obserwować po przekroczeniu 300 mg w ciągu doby.

Z kolei maksymalna dawka dobowa dekstrometorfanu wynosi 120 mg. Spożycie większej ilości objawia się pobudliwością lub niezbornością ruchową, zachowaniami agresywnymi lub stanami euforii. Dekstrometorfan często powoduje także urojenia.

 

Leki uzależniające - leki na alergię

Leki na alergię zazwyczaj zawierają jedną substancję, która może uzależniać - dichlorowodorek cetyryzyny (np. Allertec, Zyrtec). Cetyryzyna jest stosowana w celu leczenia objawów sezonowych alergii. Ponadto stymuluje wydzielanie odpowiedniej dawki dopaminy - substancji odpowiedzialnej za uzależnienie od nikotyny. W przypadku przekroczenia dziennej dawki 10 mg może powodować uzależnienie psychiczne.

Leki uzależniające - leki na chorobę lokomocyjną

Leki na chorobę lokomocyjną, takie jak Lokomotiv czy Aviomarin, zawierają dimenhydraminę, która zapobiega mdłościom i wymiotom. Działa także uspokajająco i ułatwia zasypianie. Do najczęstszych skutków przedawkowania dimenhydraminy możemy zaliczyć:

  • niepokój i rozdrażnienie,
  • zaburzenia równowagi ciała,
  • halucynacje i majaczenie,
  • zaburzenia widzenia.

Leki uzależniające - leki stosowane w leczeniu chorób stref intymnych

Leki stosowane w celu leczenia zapalenia sromu i pochwy zawierają benzydaminę (np. Tantum Rosa). Jest to substancja przeciwzapalna, która zwalcza infekcje bakteryjne i łagodzi obrzęki. Benzydamina jest dostępna bez recepty w postaci tabletek do ssania, kremów, płynów do płukania jamy ustnej lub saszetek zawierających roztwór do rozpuszczenia w wodzie. Właśnie w tej ostatniej formie jest najczęściej używana przez osoby uzależnione. Benzydamina działa na ośrodkowy układ nerwowy i po przekroczeniu dawki 500 mg na dobę powoduje halucynacje, niepokój i pobudzenie ruchowe.