Krew w spermie (hematospermia): przyczyny i leczenie

2016-07-29 10:51

Krew w spermie zwykle wywołuje niepokój. Nic dziwnego – hematospermia może być objawem poważnej choroby. Jednak w większości przypadków krew w spermie nie jest groźna i często ustępuje spontanicznie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny pojawienia się krwi w spermie, jak się je diagnozuje i na czym polega leczenie hematospermii.

Krew w spermie (hematospermia): przyczyny i leczenie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Przyczyny hematospermii
  2. Krew w nasieniu: badania diagnostyczne
  3. Leczenie hematospermii

Krew w spermie (hematospermia) przeważnie jest wynikiem jakiegoś stanu zapalnego, podrażnienia lub urazu. W ok. 60 proc. przypadków nie udaje się ustalić przyczyny hematospermii, zresztą po pewnym czasie, np. po kilku tygodniach, sama mija. Jeśli dotyczy młodych mężczyzn przed 40. rokiem życia zwykle nie jest objawem poważnego schorzenia. Oczywiście nigdy nie powinno się bagatelizować hematospermii i gdy tylko zaobserwujemy, że w spermie pojawiły się większe lub mniejsze strzępki krwi – czasem są to tylko ledwo widoczne punkciki, a czasem po prostu nasienie wygląda jak krew – należy zgłosić się do lekarza. Nie musi to być od razu urolog, wystarczy lekarz pierwszego kontaktu, który – jeśli zajdzie taka potrzeba – pokieruje dalej.

Przyczyny hematospermii

Jest szereg schorzeń, których objawem może być pojawienie się krwi w spermie, gdyż nasienie w trakcie ejakulacji przechodzi długą drogę od kanalików nasiennych do cewki moczowej. Podczas niej z pewnego miejsca zbierana jest krew. Wśród przyczyn hematospermii możemy wyróżnić:

Krew w nasieniu: badania diagnostyczne

Z uwagi na tak wiele możliwych czynników wywołujących hematospermię, by podjąć właściwe leczenie lekarz najpierw musi przeprowadzić szczegółowy wywiad oraz zlecić pacjentowi wykonanie odpowiednich badań. Wśród nich powinno znaleźć się oczywiście badanie fizykalne prącia oraz jąder, a także badanie per rectum (przez odbyt) prostaty, badanie ogólne moczu, posiew nasienia, badanie obrazowe: transrektalne USG (TRUS) i rezonans magnetyczny (MRI). Jeśli np. badanie prostaty zaniepokoi lekarza, będzie także trzeba sprawdzić stężenie antygenu PSA. Jest to test przesiewowy (z krwi) pozwalający na wykrycie bezobjawowego raka prostaty. Hematospermii mogą towarzyszyć także inne objawy, o których warto powiedzieć lekarzowi, gdyż szybciej mogą one naprowadzić go na właściwy trop:

Starsi mężczyźni (powyżej 40. roku życia) są bardziej narażeni na wystąpienie poważnych chorób, jak np. rak prostaty (gruczołu krokowego), dlatego w żadnym wypadku nie powinni zwlekać z wizytą u lekarza, jeśli zaobserwują u siebie krew w spermie.

Leczenie hematospermii

Jeżeli ustalona zostanie przyczyna, dla której w spermie pojawia się krew, można rozpocząć leczenie. W każdym przypadku będzie ono inne. Jeśli krew pojawiła się w wyniku urazu na opuchnięte miejsce zaleca się przykładanie zimnych okładów i odpoczynek, by organizm mógł się zregenerować. W razie infekcji bakteryjnej lekarz przepisze antybiotyki, które można zażywać w domu. Gdy przyczyną hematospermii jest jakaś niedrożność przewodu moczowo-płciowego, konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Jeśli zaś krew w nasieniu powoduje nowotwór lub choćby jego podejrzenie, dostaniemy skierowanie do onkologa, który pokieruje już dalszym leczeniem.

Warto wiedzieć

Pamiętaj, by nie wpadać w panikę, gdy tylko zauważysz krew w spermie, gdyż w ogromnej większości przypadków nie jest to nic poważnego. Natomiast nie wolno tego objawu lekceważyć. Trzeba zgłosić się do lekarza. Nawet jeśli diagnozą okaże się nowotwór, to im wcześniej się go wykryje i zacznie leczyć, tym szybszy będzie powrót do zdrowia.