Komórki macierzyste w kosmetyce. Czy zabiegi z komórek macierzystych są skuteczne?

2015-06-15 15:48

Komórki macierzyste uznawane są za jedno z największych odkryć kosmetologii. Komórki macierzyste mają ogromne zdolności regeneracyjne, pobudzają skórę do odnowy, co wpływa bezpośrednio na spowolnienie procesów starzenia. Badania nad działaniem komórek macierzystych rozwinęły się na tyle, by można było mówić o konkretnych rezultatach zabiegów.

Komórki macieżyste w kosmetyce. Czy zabiegi z komórek macierzystych są skuteczne?
Autor: Thinkstockphotos.com Zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem komórek macierzystych - czy są skuteczne? Kto może z nich skorzystać?

Spis treści

  1. Na czym polega zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych?
  2. Osocze bogatopłytkowe zamiast komórek macierzystych

Komórki macierzyste wraz z ogromnym potencjałem jaki posiadają obecne są w wielu różnych tkankach naszego organizmu. Od ''zwykłych'' komórek odróżnia je zdolność do nieograniczonej ilości podziałów oraz umiejętność ciągłego odnawiania się i regeneracji uszkodzonych struktur tkankowych. Komórki macierzyste różnicując się dają początek np. komórkom tkanki tłuszczowej, mięśniowej i wielu innym.

Zobacz: 5 faktów o komórkach macierzystych

Znając nieograniczone możliwości komórek macierzystych naukowcy na całym świecie od dekad badają ich potencjał regeneracyjny, który mógłby zostać wykorzystany w leczeniu wielu schorzeń, od niewydolności serca po uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Na czym polega zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych?

Również w medycynie estetycznej zainteresowanie komórkami macierzystymi jest coraz większe. Obecnie, wiele gabinetów oferuje swoim pacjentom procedury związane z odmładzaniem skóry poprzez uzyskanie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej. W czasie procedury pobierana jest własna tkanka tłuszczowa pacjenta (np. z okolicy brzucha), komórki macierzyste w tkance pobranej są odseparowywane a następnie aplikowane w okolicę poddawaną zabiegowi (najczęściej skórę twarzy). Cała procedura jest zabiegiem prostym, zajmuje kilka godzin i może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych.

Efekty, których oczekujemy w związku z tym autologicznym przeszczepem tkanek to przede wszystkim procesy regeneracji skóry które mają na celu między innymi zniwelowanie zmarszczek, oraz stymulacja powstawanie nowych naczyń krwionośnych które poprawiają dotlenienie odżywienie skóry. Niestety, choć autologiczne przeszczepy komórek macierzystych cieszą się coraz większą popularnością, wciąż brakuje jednoznacznych badań, które pokazywały by, że ich stosowanie daje rzeczywiste i wymierne efekty w zakresie medycyny anty-aging.

Osocze bogatopłytkowe zamiast komórek macierzystych

Odwrotnie jest w przypadku innego, również bardzo popularnego w ostatnim czasie i uznanego za innowacyjny zabiegu, osocza bogatopłytkowego. Osocze, wcześniej z powodzeniem stosowane w ortopedii, chirurgii czy stomatologii, równie świetnie sprawdza się w zabiegach odmładzających skórę. Aktywne czynniki wzrostu znajdujące się w koncentracie płytkowym stymulują procesy odnowy tkankowej, syntezę naczyń krwionośnych, produkcję włókien kolagenowych. Zabiegi z osoczem używane są jako kuracja wspomagająca nadmierne wypadanie włosów czy przyspieszająca procesy regeneracji po zabiegach laserowych. Jest więc to póki co wspaniała, bezpieczna i sprawdzona alternatywa dla pacjentów czekających na sukcesy zabiegów z użyciem komórek macierzystych.

Zobacz: Mezoterapia osoczem - na czym polega?