KOMÓRKI MACIERZYSTE leczą zwyrodnienie stawów

2014-01-22 9:31

W leczeniu komórkami macierzystymi pokładane są ogromne nadzieje. Jakie są możliwości leczenia zmian zwyrodnieniowych w stawach ludzkimi komórkami macierzystymi? Czy skuteczne będzie leczenie komórkami macierzystymi pochodzącymi z poroża jelenia?

KOMÓRKI MACIERZYSTE leczą zwyrodnienie stawów
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Co można leczyć komórkami macierzystymi?
  2. Czy leczenie komórkami macierzystymi jest refundowane?
  3. Leczenie komórkami macierzystymi z poroża jelenia

Komórki macierzyste wykorzystywane są w reumatologii i ortopedii od kilku lat. Medycyna wykorzystuje to, że w określonych warunkach mogą się one różnicować, jakby przekształcać w tkankę mięśniową, chrzęstną czy łączną. Do operacji ortopedycznych, również z przyczyn reumatologicznych, wykorzystuje się zwykle komórki autologiczne, czyli pochodzące od pacjenta. Następnie wszczepia się je w uszkodzone miejsce w stawie czy mięśniu. Ponieważ w organizmie dojrzałego człowieka jest ich nieco mniej niż u osoby młodej, pobrane komórki są poddawane procesowi koncentracji w specjalnym urządzeniu. Dzięki temu uzyskuje się zawiesinę, w której jest dużo komórek macierzystych.

Co można leczyć komórkami macierzystymi?

Zawiesinę stosuje się do leczenia uszkodzeń ścięgien, chrząstki stawowej, przy wczesnych zmianach zniekształceniowo-zwyrodnieniowych występujących np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Jeśli w stawie dochodzi do zachwiania równowagi między procesami naprawy i degeneracji, organizm przegrywa – górę biorą procesy niszczenia stawu i rozwija się stan zapalny. Podanie w takiej sytuacji komórek macierzystych daje wiele korzyści choremu – poprawia się ruchomość stawu, ustępuje ból, a proces niszczenia stawu znacznie się opóźnia. Jednak zastosowanie komórek macierzystych ma sens tylko wtedy, gdy staw nie jest całkowicie zniszczony. Przy całkowitym jego zniszczeniu konieczna jest tradycyjna operacja, często z wszczepieniem endoprotezy. Gdy chce się odbudować ubytki chrząstki stawowej, koncentrat komórek macierzystych na specjalnym kolagenowym nośniku można podać bezpośrednio do stawu za pomocą igły lub wykorzystując artroskop. Przy rekonstrukcji więzadeł czy ścięgien podaje się je w miejsce uszkodzenia, co prowadzi do tworzenia zdrowych tkanek.

Czy leczenie komórkami macierzystymi jest refundowane?

Niestety, zabiegi rekonstrukcyjne z wykorzystaniem komórek macierzystych nie są refundowane przez NFZ. Za przygotowanie komórek macierzystych do wszczepienia i zabieg trzeba zapłacić ok. 8 tys. zł, a za specjalistyczną rehabilitację konieczną po zabiegu – ok. 5 tys. zł.

Leczenie komórkami macierzystymi z poroża jelenia

Jeśli chodzi o wykorzystanie komórek macierzystych pochodzących z poroża jeleni szlachetnych, to są prowadzone badania w Akademii Medycznej we Wrocławiu. Dziś wiadomo, że komórki te nie uczulają, nie są odrzucane i dwukrotnie przyśpieszają gojenie się trudno gojących się ran. Podanie komórek macierzystych z poroża pozwala na regenerację tkanek, które w naturalny sposób się starzeją, oraz tych, które uległy zniszczeniu wskutek urazu lub choroby. Dodanie homogenatu komórkowego (ekstrakt komórkowy) do kremu lub maści łagodzi podrażnienia, przyśpiesza gojenie ran, zmniejsza uczucie świądu. Uczeni prowadzą prace nad wykorzystaniem tych komórek macierzystych w leczeniu tkanki kostnej, chrzęstnej i nabłonkowej. Być może będzie je można wykorzystywać także do regeneracji mięśni. Leki zawierające komórki macierzyste z poroża są obecnie w fazie badań klinicznych i trudno określić, kiedy będą wprowadzone do leczenia. Na razie dostępne są kosmetyki wzbogacone komórkami macierzystymi z poroża.

miesięcznik "Zdrowie"