Kluski z makiem - wartości odżywcze. Ile kalorii mają kluski z makiem?

2019-12-12 13:01

Kluski z makiem najczęściej przygotowywane są z gotowej masy makowej, z cukrem, miodem i bakaliami. Kluski z makiem to w niektórych regionach polski tradycyjne danie wigilijne, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Jakie wartości odżywcze mają kluski z makiem? Ile kalorii (kcal) dostarczają?

Kluski z makiem - wartości odżywcze. Ile kalorii mają kluski z makiem?
Autor: Thinkstockphotos.com Kluski z makiem - wartości odżywcze. Ile kalorii mają kluski z makiem?

Kluski z makiem to w niektórych regionach Polski tradycyjne danie wigilijne. Kluski z makiem może przygotować z gotowej masy makowej lub tej samodzielnie przygotowane w domu. Niezależnie od tego, jaka masa makowa zostanie użyta, kluski z makiem zwykle pojawiają się na talerzu z cukrem, miodem i bakaliami.

Kluski z makiem pochodzą z Małopolski, gdzie mówi się na nie makiełki. Na śląsku zamiast makaronu używa się wcześniej namoczonego pieczywa, które przekłada się masą makową, tzw. makówki.

Spis treści

  1. Kluski z makiem - skład
  2. Kluski z makiem - kalorie (kcal), wartości odżywcze (w 100 g)
  3. Kluski z makiem - czy są zdrowe?
  4. Kluski (szare, przecieraki, żelaziaki) - przepis

Kluski z makiem - skład

Podstawowymi składnikami klusek z makiem są makaron, mak, miód i bakalie. Makaron można przygotować samodzielnie z mąki pszennej, jaj i wody, bądź wykorzystać gotowy makaron o dowolnym kształcie. Makaron gotuje się w lekko osolonej wodzie. Do niego dodaje się masę makową przygotowaną z maku, miodu, orzechów włoskich, migdałów, rodzynek, skórki pomarańczowej.

Niekiedy do masy makowej dodaje się również rum, figi i mandarynki. Mak do przygotowania masy makowej wcześniej zalewa się gorącą wodą i gotuje przez około 40 minut, po czym odsącza się i mieli dwa razy. Bakalie kroi się i miesza się z roztopionym wcześniej masłem połączonym z miodem. Do maku dodaje się bakalie i miesza się z makaronem.

Warto wiedzieć

Kluski z makiem - kalorie (kcal), wartości odżywcze (w 100 g)

Wartość kaloryczna - 398 kcal
Białko - 11,3 g
Tłuszcze - 19,6 g
Tłuszcze nasycone - 3,1 g
Tłuszcze jednonienasycone - 5,2 g
Tłuszcze wielonienasycone - 9,8 g
Cholesterol - 15,4 mg
Węglowodany - 52,0 g
Błonnik - 8,1 g
Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)
Sód - 10,4 mg (0,7%)
Potas - 525,0 mg (11%)
Wapń - 357,0 mg (36%)
Fosfor - 359,0 mg (51%)
Magnez - 150,7 mg (38%)
Żelazo - 3,2 mg (32%)
Cynk - 1,6 mg (15%)
Witaminy
Witamina A - 100,0 µg (11%)
Witamina E - 2,4 mg (24%)
Witamina B1 - 0,12 mg (9%)
Witamina B2 - 0,15 mg (12%)
Niacyna - 1,1 mg (7%)
Witamina B6 - 0,24 mg (18%)
Witamina B12 - 0,05 µg (2%)
Witamina C - 2,9 mg (0,3%)
Witamina D - 0,06 µg (0,4%)

Wartość odżywcza: opracowanie własne, % dziennego zalecanego spożycia na podstawie Norm Żywienia IŻŻ, 2012

Kluski z makiem - czy są zdrowe?

Kluski z makiem są potrawą kaloryczną - w 100 g potrawy dostarcza 398 kcal. Dodatkowo kluski z makiem są bogate w tłuszcz, jednak przeważają kwasy tłuszczowe wielonienasycone, których źródłem są orzechy włoskie oraz kwasy tłuszczowe jednonienasycone, których źródłem jest mak.

Ponadto kluski z makiem dostarczają cennych witamin i składników mineralnych - są źródłem fosforu, magnezu, wapnia i żelaza, które pochodzą z orzechów włoskich i migdałów. Żelazo uczestniczy w transporcie i magazynowaniu tlenu, jest wykorzystywane do produkcji krwinek czerwonych, bierze też udział w syntezie DNA, pełni rolę w procesach odpornościowych, a jego niedobór w organizmie prowadzi do anemii.

Wapń warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, zaś magnez bierze udział w procesach termoregulacji, regulacji ciśnienia krwi, kurczliwości mięśni i przewodnictwie nerwowym. Dodatkowo w kluskach z makiem znajdziemy nieznaczne ilości witamin z grupy B.

Jednak kluski z makiem nie są potrawą, którą powinniśmy spożywać często. Pomimo tego, że zawiera składniki mineralne oraz witaminy wpływające korzystnie na organizm, jest produktem wysokokalorycznym, zawiera też kwasy tłuszczowe nasycone i cholesterol.

Czytaj też:

KTÓRĄ POTRAWĄ WIGILIJNĄ JESTEŚ?

Pytanie 1 z 8
Która choinka podoba ci się najbardziej?