Kliwia - bogata w trujące alkaloidy

2018-12-06 11:30

Kliwia to roślina ozdobna, która ma piękne pomarańczowe lub czerwone kwiaty. W całości jest trująca, dlatego jeśli mamy ją w domu, powinniśmy być bardzo ostrożni podczas jej pielęgnacji.

Kliwia - bogata w trujące alkaloidy
Autor: gettyimages.com Kliwia jest toksyczna na całej swojej długości.

Spis treści

  1. Kliwia jest mocno trująca
  2. Kliwia: ostrożna pielęgnacja
  3. Kliwia: groźna dla zwierząt

Kliwia (clivia) z rodziny amarylkowatych pochodzi z Afryki Południowej, jednak doskonale zaadoptowała się w polskich domach, gdzie jest często spotykaną rośliną doniczkową.

Kliwia ma ok. 50-60 cm wysokości, ma wąskie długie, ciemnozielone liście i utrzymujące się przez kilka tygodni piękne kwiaty.

W naszym kraju najbardziej popularne są dwie odmiany tej rośliny: kliwia pomarańczowa i szlachetna. Ponieważ jest to bylina długowieczna i dodatkowo łatwa w utrzymaniu, dlatego jest chętnie kupowana.

Kliwia jest mocno trująca

Kliwia jest pięknym kwiatem, ale niebezpiecznym. Na całej swej długości - od grubych mięsistych korzeni przez skórzaste liście po kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany jest toksyczna.

Najsilniej trujące są nasady liści oraz łodyga.

Niebezpiecznymi substancjami, o których mowa są alkaloidy, zasadowe związki organiczne.

Jeżeli z jakiś powodów dostaną się one do układu pokarmowego człowieka mogą wywołać poważne zaburzenia: nudności i wymioty.

Charakterystycznym objawem zatrucia kliwią jest też ślinotok i kaszel, wynikający z podrażnienia, jamy ustnej i przełyku.

Spożycie dużej ilości alkaloidów znajdujących się w roślinie może doprowadzić nawet do zapaści oraz śmierci. Dlatego lepiej, aby roślina ta była hodowana i ustawiana w miejscach niedostępnych dla dzieci.

Jeśli zauważymy, że maluch zjada liście lub kwiaty, należy natychmiast podać mu węgiel oraz duże ilości wody, a następnie udać się z nim do lekarza.

Kliwia: ostrożna pielęgnacja

Jak w przypadku wielu roślin o właściwościach toksycznych, pielęgnacja kliwii powinna odbywać się z zachowanie środków ostrożności.

Chociaż roślina ta rzadko daje objawy podrażnienia skóry czy wywołuje reakcje alergiczne, to jednak specjaliści zalecają, aby przesadzanie czy obcinanie liści i kwiatów odbywało się w ochronnych rękawiczkach.

Kliwia: groźna dla zwierząt

Alkaloidy obecne w łodygach i liściach są szczególnie niebezpieczne dla domowych zwierząt, które często obgryzają rośliny doniczkowe, znajdujące się w ich zasięgu.

Kliwia stanowi szczególne zagrożenie dla kotów, dla których jest bardzo trująca. Może powodować wymioty, biegunkę.

Typowe jest również uszkodzenie błon śluzowych jelit, krwawienie z układu pokarmowego, uszkodzenie nerek i wątroby, które mogą prowadzić do śmierci zwierzaka. Objawy zatrucia kliwią u psa to silny ślinotok, wymioty i kaszel.

Duże ilości toksycznych substancji wywołują zaburzenia pracy serca, drgawki, wahania ciśnienia krwi.

Podobnie jak w przypadku ludzi - duże ilości rośliny, które przedostaną się do organizmu mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia czworonogów.

Zwierze, które spróbowało kliwii można leczyć samodzielnie, jednak jeśli podejrzewamy, że do jego organizmu przedostała się duże ilości rośliny, lepiej zgłosić się do weterynarza.

Przeczytaj też: