Kiedy paznokcie wołają SOS – odkryj, które objawy mogą świadczyć o chorobie!

2018-09-24 15:11

Jeśli masz wrażenie, że twoje paznokcie u stóp straciły estetyczny wygląd na przykład za sprawą przebarwień czy poprzecznych bruzd, istnieje prawdopodobieństwo, że dotyka cię jedna z dość poważnych chorób. Poznaj najbardziej niepokojące objawy i dowiedz się, co mogą oznaczać.

Scholl - paznokcie
Autor: Materiały klienta

Spis treści

  1. Wrastający paznokieć
  2. Grzybica paznokci u stóp
  3. Łuszczyca paznokci

Wrastający paznokieć

Pierwsza dolegliwość na naszej liście wiąże się z… troską o paznokcie u stóp.

Na wrastający paznokieć szczególnie narażone są kobiety, które nieprawidłowo wykonują zabieg pedicure’u. Błędem jest zbyt głębokie przycinacie skórek, które może doprowadzić do uszkodzenia nasady paznokcia i wału naskórkowego.

Poza tym paznokci nie wolno przycinać zbyt krótko. Groźne konsekwencje może przynieść również noszenie za ciasnego obuwia.

W jaki sposób rozpoznać dolegliwość, nim stanie się powodem bólu? Na płytce paznokcia mogą pojawić się niewielkie białe plamki – już wtedy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Grzybica paznokci u stóp

Ta przykra i trudna do wyleczenia dolegliwość z początku przebiega dość łagodnie, jednak zmiany zachodzące w paznokciach są długotrwałe. Za powstawanie schorzenia odpowiedzialne są dermatofity, czyli grzyby chorobotwórcze.

Płytka paznokcia ulega szybkiej erozji, ponieważ grzyby mają zdolność do rozkładania znajdujących się w niej białek i wnikania w głąb jej struktury.

Jak rozpoznać grzybicę? Na początku na twoich paznokciach mogą pojawić się białe lub żółte przebarwienia. Następnie zajmują one coraz większą powierzchnię i brunatnieją. Z czasem paznokieć staje się grubszy, trudny do spiłowania, dochodzi do jego łuszczenia, a infekcji może towarzyszyć nieprzyjemny zapach.

Aby uniknąć grzybicy, nie powinno chodzić się boso w miejscach takich jak publiczne natryski, przebieralnie na basenach, sauna, a nawet pokoje hotelowe z wykładziną.

Obuwie, które nosisz na co dzień, powinno być przewiewne, ponieważ infekcji sprzyjają potliwość stóp oraz wilgoć.

Jeśli dostrzeżesz objawy grzybicy, natychmiast udaj się do dermatologa, gdyż ta dolegliwość nie ustąpi sama. Wręcz przeciwnie – może rozprzestrzenić się na kolejne palce. W leczeniu stosuje się środki do stosowania miejscowego dostępne bez recepty, takie jak Scholl preparat na grzybicę paznokci, niszczący grzyby i zapobiegający rozprzestrzenianiu się infekcji oraz jej nawrotom.

Jednocześnie lekarz może przepisać środki doustne i zalecić usuwanie warstw zakażonej płytki. Leczenie może potrwać nawet 12 miesięcy.

Łuszczyca paznokci

Kolejną bardzo kłopotliwą dolegliwością jest łuszczyca. Chorobę znamy przede wszystkim jako atakującą naszą skórę, jednak zdarza się, że dotyczy również paznokci u stóp.

Główną oznaką jest rogowacenie, pojawiają się poprzeczne bruzdy i wgłębienia, paznokcie łuszczą się, stają się łamliwe i pękają. Oprócz tego można zaobserwować pod nimi krwawe wylewy i plamy olejowe stanowiące ogniska łuszczycy.

Za zachorowanie na łuszczycę odpowiada przede wszystkim genetyka, jednak istnieje wiele czynników zwiększających prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Należą do nich między innymi zaburzenia układu immunologicznego, próchnica zębów, nadużywanie alkoholu i tytoniu, jak również infekcje górnych dróg oddechowych.

Warto wiedzieć

Przeciwdziałanie chorobom paznokci stóp opiera się przede wszystkim na unikaniu czynników ryzyka, zwłaszcza w przypadku grzybicy i wrastającego paznokcia. Stan paznokci należy regularnie obserwować, by w razie pojawienia się objawów jednej z chorób szybko rozpocząć leczenie w początkowym stadium.

Partnerzy