Katar z krwią: co oznacza? Czy zwiastuje poważne choroby?

2020-11-26 15:30

Katar z krwią jest to powszechna dolegliwość, która potrafi nas zaniepokoić. Często, jak widzimy krew na chusteczce, mamy już "czarną wizję". Zanim jednak wpadniemy w panikę, sprawdźmy, co może wywoływać katar z krwią i kiedy musimy zgłosić się do lekarza!

Katar z krwią: co oznacza? Czy zwiastuje poważne choroby?
Autor: Getty Images

Katar z krwią co może oznaczać? Najpierw powinniśmy ustalić źródło krwawienia z nosa. Dokładnie stwierdzić, kiedy pojawia się krew -  zauważalna jest podczas wydmuchiwania nosa czy wystąpiła na przykład z powodu urazu. Zazwyczaj tej dolegliwości towarzyszą jeszcze inne objawy:

  • skrzepliny i strupy,
  • utrata lub upośledzenie węchu,
  • uczucie zatkanego nosa.

Czasami krew w katarze przybiera postać specyficznych nitek, które nie muszą od razu oznaczać poważnej choroby. Mimo wszystko nie bagatelizujmy tej dolegliwości i skonsultujmy ją z lekarzem!

Spis treści

  1. Katar z krwią: skąd krew w katarze?
  2. Katar z krwią: przyczyny miejscowe
  3. Katar z krwią: przyczyny wtórne
  4. Katar z krwią: ma związek z zażywanymi lekami?
  5. Katar z krwią: jak się pozbyć?  

Katar z krwią: skąd krew w katarze?

W większości przypadków krew w katarze tak samo jak krwawienie z przegrody nosowej może być efektem zwiększonego przepływu krwi oraz zwiększonego ciśnienia tętniczego. W konsekwencji dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych w śluzówce nosa. Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, powoduje pękanie naczynek krwionośnych oraz krwawienie.

Krew w katarze to z reguły pozostałość po wcześniejszym krwawieniu z nosa. Jest to dolegliwość występująca przeważnie u osób w średnim lub podeszłym wieku.

Katar z krwią: przyczyny miejscowe

Istnieje wiele możliwych przyczyn kataru z krwią, które dzielą się na miejscowe i wtórne. Miejscowych przyczyn kataru z krwią jest więcej. W sporej części przypadków krew w katarze jest spowodowana chorobami toczącymi się wewnątrz jamy ustnej. Zwykle dominują takie objawy jak:

1. Gęsty katar z krwią, który pojawia się po zabiegach chirurgicznych w obrębie nosa i zatok przynosowych. Towarzyszyć mogą mu także skrzepy w nosie, upośledzenie drożności nosa, węchu i bolesność.

2. Krwawiące polipy przegrody nosa bądź guzy złośliwe umiejscowione w jamie nosowej. U osób z procesem rozrostowym mogą występować objawy jak:

  • zatkanie jednej dziurki nosa,
  • uczucie pełności w nosie,
  • obrzęk policzka,
  • ból głowy,
  • krwista wydzielina z nosa,
  • porażenie nerwów czaszkowych,
  • utrata masy ciała,
  • utrata węchu i smaku,
  • trudności w oddychaniu.

3. Następstwo urazu, np. złamania przegrody nosowej, kości nosa czy uderzenie.

4. Zapalenie przedsionka nosa oraz nieżyt nosa.

5. Perforacja przegrody nosa, która objawia się ubytkiem przegrody nosa, co powoduje słyszalny świst przy oddychaniu i przerost małżowin nosowych.

Katar z krwią występuje także u dzieci. Zazwyczaj pojawia się samoistnie i towarzyszą mu objawy takie jak:  

Katar z krwią zazwyczaj u dzieci przebiega łagodnie. Krwawienie z nosa może często się pojawiać, ale ta dolegliwość ustępuje wraz z wiekiem. Natomiast krwista wydzielina z jednej dziurki nosa u dziecka może świadczyć o obecności ciała obcego w przewodzie nosowym.

Katar z krwią: przyczyny wtórne

Przyczyny wtórne kataru z krwią występują rzadziej niż miejscowe, ale mogą być poważniejsze. Katar z krwią objawia w przebiegu wielu chorób m.in.:

Katar z krwią to także objaw ogólnego osłabienia organizmu, które spowodowane jest stresem i nadmiernym wysiłkiem.

Katar z krwią: ma związek z zażywanymi lekami?

Krew występująca w katarze może być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Dolegliwość mogą wywoływać zbyt wysokie dawki acenokumarolu, wafratyny oraz salicynianów, które wpływają na krzepnięcie krwi. Wtedy musimy zgłosić się do lekarza, by rozważył zmianę dawek środków farmakologicznych.

Katar z krwią może wynikać również z powodu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi. Występuje głównie u osób w średnim wieku lub starszych. Krwawienie z nosa ma tendencje do nawracania. Podstawą leczenia dolegliwości jest obniżenie wartości ciśnienia i lepsza kontrola choroby.

Katar z krwią: jak się pozbyć?  

Nie ma konkretnego sposobu na pozbycie się krwi z wydzieliny nosowej. Jeśli dolegliwość utrzymuje się przez dłuższy czas, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Katar z krwią ustąpi, gdy zostaną wyleczone przyczyny wywołujące ten stan.

Domowe sposoby na przeziębienie

TO GRYPA CZY PRZEZIĘBIENIE?

Pytanie 1 z 9
Jaką masz temperaturę ciała?
Zdjęcie