KATAR U NIEMOWLĘCIA - jak leczyć, jak ulżyć dziecku

2015-09-11 7:50

Nie może jeść, nie śpi, często płacze  tak w dużym skrócie można opisać zakatarzone niemowlę. Oczywiście, każde dziecko choruje inaczej, ale bardzo trudno znaleźć niemowlaka, który nie zwraca uwagi na zatkany nosek. A wszystko dlatego, że takie maleństwa nie potrafią jeszcze oddychać w inny sposób.

Katar u niemowlęcia
Autor: PHANIE/EAST NEWS

Spis treści

  1. Proste sposoby na katar u niemowlaka
  2. Sprawdzone sposoby na katar u dziecka - zobacz! [#TOWIDEO]
  3. Katar u niemowlaka: rzadką wydzielinę usuwaj za pomocą aspiratora
  4. Katar u niemowlaka: rozpuszczaj zaschniętą, gęstą wydzielinę
  5. Katar u niemowlaka: pomogą inhalacje
  6. Stosuj maści do nacierania ciała
  7. Dawaj dziecku do picia soki i herbatki

Katar u niemowlaka jest dużo bardziej uciążliwy dla dziecka (i dla rodziców) niż w przypadku starszych dzieci. Kanały w nosku niemowlaka są bardzo wąskie i nawet niewielki obrzęk błony śluzowej sprawia, że staje się on całkowicie niedrożny. To dlatego tak banalna infekcja jak katar i dziecku, i rodzicom potrafi nieźle dać się we znaki. Sposób, który pozwala maleństwu na chwilę wytchnienia od kataru, znalazła sama natura. Jest nim płacz – łzy, spływające do nosa w dużych ilościach, rozpuszczają zaschniętą wydzielinę, która dzięki temu może wypłynąć niemal z siłą wodospadu. Ale na dłuższą metę ten sposób jest bardzo wyczerpujący dla dziecka, i nie do przyjęcia dla rodziców.

Proste sposoby na katar u niemowlaka

Lata doświadczeń i obserwacji pozwoliły lekarzom i rodzicom znaleźć inne metody postępowania:

  • Gdy maleństwo nie śpi, układaj je na brzuszku. Zadziała wtedy siła grawitacji i wydzielina z noska wypłynie sama. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze być w pobliżu, zwłaszcza jeśli maluszek nie umie jeszcze samodzielnie unosić główki!
  • Do snu układaj maluszka w ten sposób, by jego główka znajdowała się nieco wyżej niż klatka piersiowa. Pod materacyk podłóż złożony kocyk albo poduszeczkę, lekko go w ten sposób unosząc. Możesz też podłożyć po jednej grubej książce pod każdą z nóżek łóżeczka od strony główki dziecka. Dzięki temu nadmiar wydzieliny będzie spływał i nie zatka noska. Nigdy jednak nie kładź poduszki bezpośrednio pod główkę dziecka – wymusi to nienaturalną pozycję i może być dla niego niebezpieczne.
  • W sezonie grzewczym nawilżaj powietrze w pokoju. Zbyt niski poziom wilgotności dodatkowo wysusza i podrażnia błony śluzowe, powodując, że katar zamiast ustępować, dokucza dziecku coraz bardziej. Najlepsze do tego celu są nawilżacze wyposażone w miernik wilgotności. Są jednak dość drogie – jeśli nie masz takiego sprzętu, połóż na grzejniku zmoczony w wodzie ręcznik.

Sprawdzone sposoby na katar u dziecka - zobacz! [#TOWIDEO]

Sposoby na katar u dziecka

Katar u niemowlaka: rzadką wydzielinę usuwaj za pomocą aspiratora

Aspirator to aparat w kształcie tulejki, który można kupić w każdej aptece. Węższy koniec aspiratora wkłada się do noska, na szerszy trzeba zaś nałożyć rurkę, przez którą następnie zasysa się powietrze. Silny ciąg powietrza wysysa z noska zalegającą wydzielinę. Specjalne filtry z gąbki (w niektórych modelach zastępują je kłębki waty) uniemożliwiają przedostanie się wydzieliny do rurki zasysającej powietrze. Pamiętaj o tym, aby po każdym użyciu dokładnie wymyć końcówkę, którą wkładasz dziecku do nosa – osadzają się na niej wirusy i bakterie, przez co walka z katarem może trwać dłużej.

Katar u niemowlaka: rozpuszczaj zaschniętą, gęstą wydzielinę

Możesz to zrobić za pomocą soli fizjologicznej albo morskiej wo-dy w sprayu. Oba preparaty kupisz w każdej aptece. Instrukcja użycia zazwyczaj jest na opakowaniu: 1–2 krople soli fizjologicznej trzeba wlać do każdej dziurki w nosie, chwilę odczekać, aż rozpuści wydzielinę, i zebrać rulonikiem zrobionym z chusteczki higienicznej. Zabieg trzeba wykonywać bardzo delikatnie, by dziecko pozwoliło na kolejne. Stosując wodę w sprayu, również musisz być bardzo delikatna. Woda znajduje się w opakowaniu próżniowym i wydostaje się z niego pod ciśnieniem, przez co zabieg może być mało przyjemny dla bardzo wrażliwych dzieci. Zazwyczaj do każdej dziurki wystarczy wpuścić po jednej dawce preparatu, chwilę odczekać, a potem usunąć za po-mocą chusteczki. W obu przypadkach można również użyć do tego celu aspiratora.

Katar u niemowlaka: pomogą inhalacje

Zmniejszają obrzęk błon śluzowych, dzięki czemu ułatwiają odpływanie wydzieliny. Można je robić w specjalnym inhalatorze, ale wystarczy także zwykły termos albo płaski garnek z gorącą wodą. Wlej do niego preparat do inhalacji (szałwia, rumianek albo olejki eteryczne polecone przez pediatrę), a potem posadź sobie dziecko na kolanach i podstaw mu pod nosek naczynie. Ustaw je w takiej odległości, by unosząca się para nie oparzyła malca. Preparaty do inha-lacji można również rozpylać w dziecięcym pokoju za pomocą nawilżacza powietrza, pod warunkiem że producent urządzenia dopuszcza taką możliwość w instrukcji.

Wypróbuj maść majerankową

Maść majerankowa jest dostępna w aptece. Zawarte w niej olejki eteryczne zmniejszają obrzęk śluzówki. Podczas jednej aplikacji nabierz odrobinę maści na opuszkę palca lub zwiniętą w rulon chusteczkę i delikatnie posmaruj nią skórę pod nosem. Uważaj, by maść nie dostała się do nosa, bo podrażni błony śluzowe.

Ważne

Uważaj na gruszkę

Pediatrzy odradzają gumową gruszkę. Choć skutecznie usuwa wydzielinę, to ma tak dużą siłę ssania, że łatwo nią uszkodzić błonę śluzową. Jej nowoczesnym odpowiednikiem jest podobny do gruszki przyrząd, zrobiony z tworzywa przypominającego plastik. Trudniej się odkształca pod wpływem ucisku, dlatego jego siła ssąca nie jest aż tak duża.

Stosuj maści do nacierania ciała

Maluszkowi, który skończył już pół roku, można smarować plecy i piersi maścią zawierającą substancje lotne, które zmniejszają przekrwienie śluzówek i obkurczają je. Po konsultacji z pediatrą możesz podawać dziecku krople do nosa dla niemowląt. To jednak ostateczność, bo – choć przynoszą chwilową ulgę – podrażniają śluzówkę i mogą wywoływać przewlekły katar. Dlatego stosuj je tylko w razie konieczności, np. przed karmieniem albo przed snem, i nigdy na własną rękę.

Dawaj dziecku do picia soki i herbatki

Napoje warto by były wzbogacone w witaminę C, wspierającą odporność. Dzięki temu jego organizm łatwiej poradzi sobie z infekcją.

Gdzie szukać pomocy

Kataru u niemowlęcia nie wolno lekceważyć. Nawet jeśli dziecko nie ma gorączki, odwiedź pediatrę, który oceni jego stan i zaleci dalsze postępowanie. U bardzo małych dzieci katar szybko przechodzi w bolesne zapalenie ucha i zatok przynosowych. Zalegająca w nosie wydzielina może też nieodwracalnie uszkodzić błonę śluzową i rzęski, zdarza się, że prowadzi do przerostu i obrzęku błon śluzowych. Przewlekły katar wywołuje zaburzenia oddychania, określane jako sapka – dziecko ma rozszerzone skrzydełka nosa i otwarte usta. Może też utrudniać ssanie.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza