Karta Dużej Rodziny to bonusy także dla seniorów. Co można zyskać?

2019-10-10 10:53

Karta Dużej Rodziny - po zmianie przepisów - może być przyznana każdemu, kto kiedykolwiek miał na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. To szansa na oszczędności również dla dzisiejszych seniorów.

Karta Dużej Rodziny to bonusy także dla seniorów. Co można zyskać?
Autor: gettyimages.com Karta Dużej Rodziny umożliwia otrzymanie zniżki m. in. w sklepach spożywczych, RTV/AGD czy na stacjach benzynowych.

Spis treści

  1. Karta Dużej Rodziny: co daje seniorom? Aktualna lista partnerów KDR
  2. Karta Dużej Rodziny: jak ją wyrobić? Ile to kosztuje? Jak z niej korzystać?

Karta Dużej Rodziny dostępna jest coraz większej liczbie osób. Nowelizacja Ustawy o Karcie Dużej Rodziny z dniem 1 stycznia 2019 r. rozszerzyła grono uprawnionych do posługiwania się KDR.

Dziś może z niej dożywotnio korzystać każdy, kto kiedykolwiek – a więc obecnie lub w przeszłości – miał na wychowaniu co najmniej troje dzieci. Może to być zarówno ojciec czy matka, jak i ojczym lub macocha. Z uprawnienia do Karty Dużej Rodziny wyłącza jedynie pozbawienie władzy rodzicielskiej albo ograniczenie jej wskutek umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.

Karta Dużej Rodziny: co daje seniorom? Aktualna lista partnerów KDR

Karta Dużej Rodziny daje ulgi na przejazdy kolejowe – 37% w przypadku biletów jednorazowych oraz 49% w przypadku biletów miesięcznych. To dobra wiadomość zwłaszcza dla młodych seniorów, którym nie przysługują inne ulgi związane z wiekiem. Gwarantuje ponadto 50-procentową zniżkę w opłacie za wydanie paszportu.

Docenią to nie tylko osoby odbywające dalekie wyjazdy turystyczne, ale i rodzicie dorosłych już dzieci, które wyjechały z Polski (choćby za pracą) poza Strefę Schengen. Trzecia ważna grupa zniżek to rabaty na 2,5 tys. stacji benzynowych Orlen, Lotos, Shell i Bliska. W związku z wysokimi cenami paliw rabat od 8 do 10 groszy na litrze to sprawa o szczególnym znaczeniu dla portfela.

Poza tym na terenie kraju funkcjonuje ok. 23 tys. partnerów Karty Dużej Rodziny, czyli podmiotów oferujących posiadaczom KDR mniejsze i większe zniżki – przeważnie w zakresie od 5 do 20% w porównaniu do cen regularnych.

Co wśród nich znajdziemy? 1000 sklepów spożywczych i 2000 tych z artykułami przemysłowymi, oferujących m.in. odzież i obuwie (aż 1400), sprzęt RTV i AGD, artykuły motoryzacyjne czy chemię gospodarczą. 250 sklepów internetowych o zróżnicowanym profilu działalności.

Ponad 600 sklepów stacjonarnych i marketów oferujących artykuły remontowo-budowlane i wyposażenie mieszkań. Warto w tym miejscu podkreślić, że PGNiG oferuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny nawet 3 tys. dopłaty do zakupu nowego kotła gazowego.

Do partnerów KDR należy też 6500 małych i dużych przedsiębiorstw usługowych, m.in. banków, firm ubezpieczeniowych (przykładowo w PZU zniżki od 10 do 30% przy zakupie ubezpieczeń), kancelarii prawnych i biur rachunkowo-księgowych, ponadto zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, warsztatów samochodowych i naprawczych, firm remontowo-budowlanych oraz ekip sprzątających.

Czytaj też:

Karta seniora: do czego uprawnia i jak ją wyrobić?

Uniwersytet Trzeciego Wieku: co oferuje i jak się zapisać na zajęcia?

Jak wygląda kondycja Polaków po 65. roku życia?

Odrębne grupy tworzą transportowcy – m.in. korporacje taksówkarskie i operatorzy busów. Dla posiadaczy KDR tańsze są też przeloty samolotem – LOT oferuje 10% rabatu przy zakupie biletów lotniczych i wiele tańszych o 50% usług dodatkowych. Zniżki przygotowali także przedsiębiorcy z obszaru łączności, w tym liczni w całym kraju (2300 adresów) przedstawiciele największych firm telekomunikacyjnych.

W programie Karty Dużej Rodziny uczestniczy ponadto ponad 1200 przychodni, gabinetów lekarskich i innych usługodawców medycznych (m.in. pracowni rehabilitacji), a także bez mała 700 aptek oraz sklepów medycznych i rehabilitacyjnych.

Karta Dużej Rodziny honorowana jest w 2000 podmiotów związanych z edukacją, również oferujących szkolenia czy lekcje indywidualne. Do partnerów KRD należy też niemal 600 instytucji kultury – muzeów, galerii sztuki, teatrów dramatycznych i operowych, filharmonii i kin, a także ośrodków kultury o bogatej nieraz ofercie.

Ponad 500 sklepów sportowych. Aż 56 biur podróży. Niemal 600 ośrodków wypoczynkowych, ponad 700 ośrodków sportu i rekreacji oraz prawie 400 placówek świadczących usługi sportowe różnego typu. Wreszcie – niemal 500 barów, 550 restauracji, ponad 600 kawiarni i 230 innych punktów gastronomicznych, także o przystępnym poziomie cen.

Pełna, aktualna lista partnerów KDR – punktów honorujących Kartę Dużej Rodziny znajduje się na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr . Umieszczona tam wyszukiwarka pozwala w prosty i wygodny sposób zarówno wyszukać podmioty z interesującej nas kategorii, jak i (dzięki mapie) poznać różnego typu partnerów KDR z najbliższej okolicy.

Punkty oferujące zniżki dla posiadaczy KDR są ponadto oznaczone naklejkami „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”

Karta Dużej Rodziny: jak ją wyrobić? Ile to kosztuje? Jak z niej korzystać?

Karty wydawane są przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wniosek o KDR należy złożyć w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania (bez względu na miejsce zameldowania), w instytucji zajmującej się KDR – informację na ten temat można uzyskać w urzędzie gminy.

Formularz wniosku można otrzymać w urzędzie albo pobrać ze strony https://www.gov.pl/web/rodzina/wniosek-o-przyznanie-karty-duzej-rodziniy-lub-wydanie-duplikatu. Wniosek o KDR można także składać online – w serwisie Emp@tia prowadzonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W tym przypadku niezbędne jest jednak posiadanie podpisu elektronicznego albo (bezpłatnego) profilu zaufanego.

Karta Dużej Rodziny zależnie od życzenia użytkownika może mu zostać wydana w postaci tradycyjnej (wówczas będzie przypominać plastikową kartę płatniczą albo legitymację ZUS) lub elektronicznej (do prezentowania na urządzeniach mobilnych, przede wszystkim na smartfonach).

Wystawienie pierwszej karty – bez względu na wybraną formę – jest nieodpłatne. Wydanie drugiej (tzn. duplikatu albo karty w innej formie niż pierwsza, odpowiednio: elektronicznej lub tradycyjnej) wymaga opłaty w kwocie ok. 9 zł.

Czytaj też:

Geriatra - lekarz dla seniora. Czum się zajmuje?

Dieta dla seniora: co powinny jeść osoby starsze?

Badania profilaktyczne po 60. roku życia

O autorze
Paweł Dombrowski
Paweł Dombrowski
Politolog, absolwent interdyscyplinarnych studiów politologiczno-socjologicznych na kierunku Polityka społeczna (Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego). W publicystyce zajmuje się przede wszystkim szeroko rozumianą tematyką gerontologiczną.