Jakie problemy mogą wystąpić przy KARMIENIU PIERSIĄ

2008-05-20 12:48

Uśmiechnięta mama z dzieckiem przy piersi – niestety, nie zawsze tak wyglądają początki karmienia piersią. Często bywa pod górkę, ale przeszkody najlepiej pokonać pod okiem eksperta w poradni laktacyjnej.

Jakie problemy mogą wystąpić przy KARMIENIU PIERSIĄ
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Karmienie piersią: nawał pokarmu
  2. Karmienie piersią: jak wygląda wizyta w poradni laktacyjnej?
  3. Czego nie jeść w czasie karmienia piersią [WIDEO]
  4. Karmienie piersią: potrzebne sprzęty

Mleka matki nic nie zastąpi. Jest łatwo przyswajalne, zawiera wszystkie niezbędne małemu człowiekowi składniki, a obecność przeciwciał chroni przed chorobami. Karmienie piersią tworzy szczególną więź, pozwala uczyć się siebie nawzajem. Wasze noce są spokojniejsze: malec w każdej chwili zaspokoi głód, mama zaś nie biega po kuchni, przygotowując mieszankę. Podając szkrabowi pierś, łatwiej stracisz zbędne kilogramy i szybciej dojdziesz do formy po porodzie (karmienie piersią sprzyja zwijaniu się macicy). I wreszcie – jest to bardziej ekonomiczne. Nie wydajesz pieniędzy na mieszanki, butelki, smoczki, wyparzacze.

Karmienie piersią: nawał pokarmu

Co jednak zrobić, gdy masz za mało lub za dużo pokarmu, dziecko nie potrafi prawidłowo chwycić brodawki i ssać, a pierś robi się twarda i boli? Jak poradzić sobie z nawałem pokarmu, który może doprowadzić do zastoju lub nawet zapalenia piersi? Czy aby moje mleko jest wartościowe? Pytań i wątpliwości młoda mama ma wiele.Najłatwiej dostępne źródło informacji to pediatra i położna. Ale najlepszym rozwiązaniem będzie umówienie się na wizytę w poradni laktacyjnej. Tam specjalista, konsultant laktacyjny, zbada dziecko i ciebie, skoryguje błędy, doradzi, jak postępować. Niestety, w Polsce ta usługa uznawana jest za ponadstandardową i nie jest refundowana. Za wizytę trzeba więc zapłacić. Ceny są różne, ale orientacyjnie to wydatek kilkudziesięciu złotych za jedno spotkanie. Tylko w nielicznych poradniach laktacyjnych, które działają przy szpitalach, porady są bezpłatne.

Karmienie piersią: jak wygląda wizyta w poradni laktacyjnej?

Z doradcą laktacyjnym musisz się wcześniej umówić. Wizyta trwa długo, nawet 2 godziny. Trzeba przyjść z dzieckiem i zabrać ze sobą: dwie pieluchy tetrowe, książeczkę zdrowia dziecka i dokumentację medyczną (jeśli miałaś wcześniej kłopoty z piersiami lub gdy dziecko cierpi na jakieś schorzenie). Na wizytę powinien przyjść także tata. Zajmie się dzidziusiem, gdy będziesz badana, sporo się dowie, nauczy i potem w domu będzie potrafił cię wesprzeć.Z konsultantką laktacyjną można również umówić się w domu i na pierwszy raz wydaje się to najlepszym rozwiązaniem. Dziecko nie stresuje się widokiem obcego otoczenia, a ty jesteś swobodniejsza. Na początku konsultantka wypyta o problem: z czym przychodzisz, co cię niepokoi, jakie masz dolegliwości. Zapyta o częstotliwość karmień, o zachowanie dziecka, o twoją dietę. Potem zważy i dokładnie zbada maleństwo. Dzięki temu będzie wiadomo, czy np. niechęć do ssania jednej z piersi wiąże się tylko z przyzwyczajeniem, czy też np. kręcz szyi utrudnia noworodkowi opróżnianie obu piersi. Wreszcie przychodzi czas na karmienie pod czujnym okiem specjalisty.Aby doradca laktacyjny prawidłowo mógł ocenić sytuację, powinno się to odbywać tak, jak zazwyczaj. Specjalista skoryguje błędy, a później pokaże właściwy sposób postępowania i podpowie lepsze rozwiązania. Po instruktażu dzieckiem zajmuje się tata, a mama jest badana.Konsultantka ogląda piersi, uczy je masować, pokazuje naturalny sposób odciągania ręką pokarmu. Poradzi, jakie pozycje najwygodniej w danym momencie przyjąć przy karmieniu, biorąc pod uwagę dolegliwości poporodowe mamy i rodzaj problemu, z którym zgłosiła się do poradni.Warto wiedzieć, że często poradnie laktacyjne współpracują z całym sztabem specjalistów: ginekologiem, chirurgiem, pediatrą, onkologiem, dietetykiem, alergologiem. Gdyby okazało się, że trzeba się do któregoś z nich wybrać, zostaniesz o tym poinformowana.

Czego nie jeść w czasie karmienia piersią [WIDEO]

Gdzie szukać pomocy

Telefony i adresy do poradni znajdziesz w książce telefonicznej, internecie albo w książeczce zdrowia dziecka (z reguły pieczątki z numerem telefonu do poradni laktacyjnych w twoim mieście przybija się na oddziale położniczym w szpitalu, w którym rodziłaś).

Karmienie piersią: potrzebne sprzęty

Poradnia laktacyjna jest często miejscem, gdzie możesz zaopatrzyć się w potrzebny do karmienia sprzęt: specjalną poduszkę, wkładki laktacyjne, nakładki ochronne, laktatory, herbatkę na wzmocnienie procesu laktacji, kieliszki do dokarmiania, maści i kremy na popękane brodawki itp. Tutaj również możesz kupić specjalistyczne urządzenia, które stosuje się na pobudzenie laktacji.Poradnia może działać też jak wypożyczalnia. Po co w domu na stałe waga niemowlęca lub elektryczny laktator? Przydają się, ale raz na jakiś czas. Wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem jest ich wypożyczenie. Koszty nie są duże: 3–5 zł za dobę (czasem płaci się też kaucję, która jest zwracana przy oddawaniu urządzenia).

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza