Jakich zabiegów kosmetycznych nie można wykonywać wiosną?

2018-04-06 16:04

Zabiegi kosmetyczne najlepiej wykonywać zimą, ponieważ po wyjściu z gabinetu medycyny estetycznej należy bezwzględnie unikać ekspozycji na słońce. Promienie UV bez skrupułów wykorzystują naszą podrażnioną po zabiegu skórę i mogą wyrządzić nam wielką krzywdę. Dowiedz się, jakich zabiegów kosmetycznych nie można wykonywać wiosną.

Jakich zabiegów kosmetycznych nie można wykonywać wiosną?
Autor: Thinkstockphotos.com Upewnij się, które zabiegi medycyny estetycznej możesz wykonywać wiosną. W przypadku niektórych zabiegów zakazana jest ekspozycja skóry na słońce

Spis treści

  1. Zabiegi złuszczające: peelingi chemiczne, dermabrazja, mikrodermabrazja
  2. Laseroterapia: usuwanie naczynek, piegów i zbędnego owłosienia
  3. Krioterapia: usuwanie blizn, zmian trądzikowych i brodawek
  4. Makijaż permanentny

Wiosną słońce niechętnie chowa się za horyzont, a coraz wyższa temperatura sprawia, że nie możemy się opatulić warstwą ubrań, chroniących nas przed promieniami UV. W związku z tym ryzyko podrażnienia skóry przez słońce drastycznie wzrasta. Wykonując niektóre zabiegi kosmetyczne wiosną, ryzykujesz, że na twojej skórze powstaną przebarwienia, a nawet blizny.

Zabiegi złuszczające: peelingi chemiczne, dermabrazja, mikrodermabrazja

Zabiegi złuszczające polegają na usuwaniu zrogowaciałych warstw naskórka. Po tego typu zabiegach zachodzi proces gojenia podrażnionego naskórka, w związku z tym ekspozycja na słońce może spowodować poparzenia skóry. Dlatego po zabiegach złuszczających należy unikać słońca przez okres co najmniej miesiąca - tyle czasu potrzebuje nasza nowa skóra na całkowitą regenerację. Następnie należy stosować kremy z wysokim filtrem UV, najlepiej 50 SPF.

Laseroterapia: usuwanie naczynek, piegów i zbędnego owłosienia

Światło lasera jest wykorzystywane do zamykania rozszerzonych naczyń krwionośnych, leczenia trądziku różowatego czy rumienia napadowego, a także w celu usuwania zbędnego owłosienia i przebarwień. Światło lasera wychwytuje albo hemoglobinę (przy zmianach naczyniowych) albo melaninę (np. podczas usuwania piegów), dlatego decydując się na zabiegi laserowe, należy bezwzględnie unikać słońca nie tylko 4 tygodnie po zabiegu, lecz także przed zabiegiem. W przeciwnym wypadku narazisz się na powstanie rozległych i trudnych do usunięcia przebarwień skóry.

Krioterapia: usuwanie blizn, zmian trądzikowych i brodawek

Krioterapia, czyli leczenie za pomocą ciekłego azotu, pomaga pozbyć się blizn, ciężkich zmian trądzikowych (kriopeeling) oraz brodawek (kriochirurgia). Krioterapia jest jednym z poważniejszych zabiegów kosmetycznych, ponieważ polega na zamrożeniu suchym lodem wierzchniej warstwy naszej skóry. Po tego typu zabiegach skóra jest silne zaczerwieniona, dlatego kontakt ze słońcem jest surowo zabroniony.

Makijaż permanentny

Makijaż permanentny polega na wprowadzeniu pod skórę ust czy brwi specjalnych pigmentów. Jeśli chcemy się cieszyć perfekcyjnym kształtem ust i ich intensywnym kolorem, to musimy poczekać z wykonaniem trwałego makijażu do jesieni. Słońce prowadzi bowiem do zmniejszenia trwałości makijażu, w tym do sinienia nowo pomalowanych warg.