Jak złagodzić bóle w stawach u osób starszych?

2019-10-11 13:42

Bóle w stawach to jedna z częstszych dolegliwości u osób starszych. Ból zwykle jest tak silny, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. W takim przypadku pomogą nie tylko tabletki. Sprawdź, jak złagodzić bóle w stawach u seniorów.

Jak złagodzić bóle w stawach u osób starszych?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak złagodzić bóle w stawach u osób starszych? Pij tran
  2. Jak złagodzić bóle w stawach u osób starszych? Zimne okłady
  3. Jak złagodzić bóle w stawach u osób starszych? Zadbaj o chrząstkę
  4. Jak złagodzić bóle w stawach u osób starszych? Można posmarować
  5. Jak złagodzić bóle w stawach u osób starszych? Tabletki przeciwbólowe

Osoby starsze, które cierpią na choroby reumatyczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, dnę moczanową czy inne tego typu dolegliwości, muszą być pod opieką reumatologa, przyjmować leki powstrzymujące postęp choroby i korzystać z odpowiednio dobranej rehabilitacji.

Leki dostępne bez recepty mogą brać doraźnie i pod kontrolą lekarza, aby nie doprowadzić do groźnych w skutkach interakcji pomiędzy różnymi specyfikami. W przypadku choroby zwyrodnieniowej, której jedną z przyczyn jest stopniowe zużywanie się chrząstki stawowej, częściej sięgamy po leki bez recepty.

Typowe objawy tego schorzenia to bóle, obrzęki i zniekształcenia dużych stawów, głównie kolanowych, barkowych i biodrowych. Ale zwyrodnienia mogą się pojawiać także w kręgosłupie oraz w palcach u rąk. Dokładne przyczyny choroby nie są znane. Wiadomo też, że sprzyja jej dojrzały wiek, płeć (kobiety cierpią częściej), nadwaga i otyłość, przeciążenia i mikrourazy, a także wyczynowe lub intensywne uprawianie sportu, np. bieganie.

Jak złagodzić bóle w stawach u osób starszych? Pij tran

Regularne picie tego tłuszczu pozyskiwanego z wątroby ryb dorszowatych zmniejsza bóle stawowe, dzięki czemu można ograniczyć zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Tran ma wiele korzystnych działań na zdrowie człowieka, w przypadku stawów opóźnia procesy degeneracji tkanki chrzęstnej i wzmacnia naturalne mechanizmy naprawcze organizmu.

Jak złagodzić bóle w stawach u osób starszych? Zimne okłady

Jeśli bólom towarzyszy obrzęk, można zastosować zimne okłady lub natryski. Gdy wiemy, że w stawie nie toczy się stan zapalny, pomocna będzie terapia ciepłem, które sprzyja rozszerzeniu naczyń krwionośnych, a tym samym poprawie ukrwienia tkanek i złagodzeniu bólu. Ciepło zwiększa również elastyczność włókien kolagenowych, zapobiegając sztywności ścięgien.

Korzystne są ciepłe kąpiele lecznicze (temperatura wody: 36-38ºC). Do wody można dodać olejki eteryczne i kamforę, które swoim działaniem wzmacniają efekt terapeutyczny. Można też dodać do wody siarkę, ale taka kąpiel nieładnie pachnie. Zabieg powinien trwać od 10 do 20 minut. Kurację należy powtarzać codziennie przez kilkanaście dni. Przeciwwskazaniem do terapii ciepłem lub zimnem są m.in. zaburzenia ukrwienia.

Jak złagodzić bóle w stawach u osób starszych? Zadbaj o chrząstkę

Najważniejszą rolę w zachowaniu dobrej kondycji stawów odgrywa chrząstka stawowa. Gdy stawy są stale przeciążane, dochodzi do jej uszkodzenia, a wtedy wydzielają się enzymy, które nasilają stan zapalny i zmiany zwyrodnieniowe. Raz uszkodzona chrząstka stawowa nigdy w pełni się nie regeneruje, ale ubytki w jej powierzchni z czasem pokrywa blizna łącznotkankowa, która przypomina chrząstkę.

Proces bliznowacenia można nieco przyśpieszyć, przyjmując glukozaminę i chondroitynę – substancje, które odpowiadają za wytrzymałość, spoistość i trwałość chrząstki. Najlepiej wybierać preparaty zawierające 1000 mg glukozaminy i 500 mg chondroityny.

CZYTAJ TEŻ:

Jak złagodzić bóle w stawach u osób starszych? Można posmarować

Wiele leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych to preparaty w postaci maści, kremów i żeli. Zawierają diklofenak, ketoprofen, naproksen, słabszy od nich ibuprofen oraz działającą przeciwzapalnie indometacynę. Preparaty te łagodzą dolegliwości bólowe nieco słabiej niż tabletki, dlatego są zalecane przy niezbyt silnych dolegliwościach. Ich zaletą jest mniejsze ryzyko działań niepożądanych.

Maści i żele często zawierają kapsaicynę, która nasila wydzielanie substancji P (to hormon peptydowy gromadzony w zakończeniach nerwowych, który odpowiada m.in. za rozszerzenie naczyń krwionośnych), dzięki czemu skutecznie zmniejszają ból, ale mogą też być powodem podrażnienia skóry.

Jak złagodzić bóle w stawach u osób starszych? Tabletki przeciwbólowe

Przy bólach stawów najczęściej sięgamy po tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Substancją czynną może być ibuprofen, kwas acetylosalicylowy lub paracetamol. Jeśli działanie tych leków jest niewystarczające, można przyjąć lek wieloskładnikowy, w którym wymienione substancje czynne są połączone ze składnikami wzmacniającymi ich działanie, np. kofeiną czy kodeiną. Ale dawkowanie leków z tej grupy należy wcześniej ustalić z lekarzem.

U osób z wrażliwymi jelitami, chorobą wrzodową czy refluksem nierozsądne zażywanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych może nasilać objawy choroby podstawowej. U osób ze schorzeniami kardiologicznymi lub po zawale serca może dojść do istotnych powikłań kardiologicznych. Samoleczenie tymi preparatami nie powinno przekraczać 7-10 dni.

CZYTAJ TEŻ: Leki na bóle stawów - leki na stawy uwolnią od bólu

Ważne

Kiedy do lekarza?

Bóle stawów powinny skłonić do wizyty u lekarza, gdy

  • razem z bólem pojawi się gorączka, dreszcze, silne zmęczenie, zmiany skórne lub trudności z poruszaniem się
  • wraz z bólem pojawi się zaczerwienienie skóry, gorączka i opuchlizna jednego lub więcej stawów
  • występuje poranna sztywność stawów
  • ból ma związek z urazem
  • ból nie ustępuje po kilku dniach samodzielnego leczenia lub nawraca