Jak pozbyć się opalenizny? Domowe peelingi i maski na zredukowanie opalenizny

2016-08-30 13:34

Zbyt intensywna opalenizna nie zawsze wygląda ładnie. Trudno jednak poradzić sobie ze zmienionym kolorem skóry, ponieważ naskórek złuszcza się przez długi okres czasu. Na szczęście można nieco przyspieszyć znikanie opalenizny stosując naturalne peelingi i maski, które skutecznie rozjaśniają skórę.

Jak pozbyć się opalenizny? Domowe peelingi i maski na zredukowanie opalenizny
Autor: Thinkstockphotos.com Częste peelingi przyspieszają ścieranie naskórka. Dzięki temu można szybciej pozbyć się niechcianej opalenizny.

Spis treści

  1. Maseczka z cytryny i aloesu na rozjaśnienie skóry
  2. Peeling z twarogu i mąki besan
  3. Maseczka z kurkumy, jogurtu i miodu
  4. Maseczka oczyszczająca z drewna sandałowego i wody różanej
  5. Jak opalanie wpływa na skórę? [wideo]

Wiele naturalnych produktów, takich jak cytryna, ma właściwości rozjaśniające odcień skóry. Można je stosować do usuwania pojedynczych przebarwień lub do redukowania opalenizny na całym ciele. Najlepiej jest jednocześnie stosować maseczki o działaniu rozjaśniającym oraz peelingi, które usuwają martwy naskórek.

Maseczki i peelingi przygotuj w domu z naturalnych składników. Nakładając je regularnie, stopniowo usuniesz niechcianą opaleniznę. Przed aplikacją któregokolwiek z przygotowanych w domu kosmetyków oczyść dokładnie twarz. Po usunięciu maseczki lub wykonaniu peelingu, przemyj twarz wodą i wytrzyj ją za pomocą czystego ręcznika. Weź również pod uwagę, że opalenizna nie zniknie po jednym zabiegu. Maski i peelingi musisz stosować co ok. 2-3 dni.

Maseczka z cytryny i aloesu na rozjaśnienie skóry

Cytryna ma właściwości wybielające i jest znakomitym przeciwutleniaczem, dzięki czemu zwalcza powstające w skórze wolne rodniki. Jest również bogata w witaminę C, która zapewnia skórze blask i witalność. Aloes ma właściwości antyseptyczne – zwalcza bakterie, grzyby i wirusy, które znajdują się w skórze w skutek jej zanieczyszczenia.

Składniki:

  • 1 łyżeczka soku z cytryny,
  • 2 liście świeżego aloesu – ilość odpowiadająca 2 łyżkom rozdrobnionego aloesu.

Sposób przygotowania: wyciśnij sok z cytryny i zmiażdż liście aloesu. Mieszaj składniki aż powstanie aromatyczna pasta. Posmaruj równomiernie opaloną skórę i zaczekaj aż pasta zaschnie. Maseczkę można aplikować dwa lub trzy razy dziennie, by oczyścić skórę i zapobiec jej opaleniu. Maska skutecznie rozjaśnia również cienie pod oczami.

Peeling z twarogu i mąki besan

Twaróg zawiera wapń i magnez. Znakomicie nawilża skórę i ma właściwości złuszczające. Doskonale chłodzi skórę, która była wystawiona na działanie promieni słonecznych. Besan, czyli indyjska mąka z ciecierzycy, rozjaśnia skórę i dodaje jej zdrowego blasku.

Składniki:

  • 3 łyżeczki mąki besan,
  • 2 łyżeczki twarogu,
  • 1 łyżeczka soku z cytryny.

Sposób przygotowania: połącz gładki twaróg z mąką besan i dobrze wymieszaj. Wyciśnij i dodaj sok z cytryny oraz odrobinę wody. Otrzymaną pastę można stosować do twarzy, szyi, na dłonie i stopy. Należy wklepać ją w skórę, zaczekać aż wyschnie, a następnie zmyć ciepłą wodą. Mieszanka działa jak peeling, który stosowany regularnie, stopniowo usuwa opaleniznę ze skóry. Nakładaj ją dwa razy w tygodniu.

Maseczka z kurkumy, jogurtu i miodu

Kurkuma jest znana ze swoich antyseptycznych właściwości, zmniejsza ból i dezynfekuje. Redukuje również opaleniznę. Od wieków jest wykorzystywana jako środek zwalczający dolegliwości skórne. Miód jest jednym z najlepszych naturalnych środków nawilżających, który przywraca skórze jej właściwą elastyczność. Jest antyoksydantem i wspomaga regenerację skóry. Jogurt ma takie same właściwości jak opisany wyżej twaróg, poza tym ma żelową strukturę, która wspaniale spaja wszystkie składniki maseczki.

Składniki:

  • 2 łyżeczki kurkumy,
  • 2 łyżeczki jogurtu naturalnego,
  • 2 łyżeczki miodu.

Sposób przygotowania: kurkumę, jogurt i miód należy wymieszać, aż powstanie gęsta pasta. Maseczkę nakładamy na opaloną lub wysuszoną skórę i pozostawiamy na 15-20 minut. Następnie zmywamy za pomocą zimnej wody.

Warto wiedzieć

Jak długo schodzi opalenizna?

Na skórze gładkiej i dobrze nawilżonej opalenizna utrzymuje się dłużej. Jest to jednak sprawa bardzo indywidualna. U osób o ciemniejszej karnacji, ciemnych włosach opalenizna utrzymuje się dłużej i szybciej brązowieje. Natomiast posiadacze jasnej skóry i blond (lub rudych) włosów opalają się raczej na czerwono i częściej doświadczają oparzeń słonecznych.

Wyraźna opalenizna utrzymuje się na skórze średnio 7-10 dni, ale całkowicie zniknie po ok. 28 dniach. W tym czasie naskórek złuszcza się naturalnie i komórki obumierają. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces i pozbyć się opalenizny, wykonuj peelingi średnio co dwa dni.

Maseczka oczyszczająca z drewna sandałowego i wody różanej

Drewno z drzewa sandałowego ma szerokie zastosowanie w kosmetyce m.in. w leczeniu trądziku i wygładzaniu zmarszczek. Ma uśmierzające i chłodzące właściwości, dzięki którym łagodzi skutki oparzeń słonecznych. Woda różana jest zaś stosowana w aromaterapii. Ma właściwości oczyszczające, tonizujące i odświeżające.

Składniki:

  • 2 łyżeczki sproszkowanego drzewa sandałowego,
  • 2 łyżeczki wody różanej.

Sposób przygotowania: wymieszaj białe lub czerwone zmielone drewno sandałowe z wodą różaną. Otrzymaną pastę nałóż na twarz i pozwól jej wyschnąć. Po ok. 20 minutach zmyj maseczkę zimną wodą i osusz twarz czystym ręcznikiem. Maseczka łagodzi skutki oparzeń słonecznych i zmniejsza opaleniznę. Ma też właściwości oczyszczające.

Jak opalanie wpływa na skórę? [wideo]

Opalanie – jak opalanie wpływa na naszą skórę