Jak powstaje URAZ STAWU BARKOWEGO? Leczenie urazu barku

2013-07-02 14:33

Uraz stawu barkowego polega na tym, że głowa kości ramiennej wysuwa się z panewki stawowej i przemieszcza ponad staw lub obok niego. Objawy to silny ból i ograniczenie ruchomości barku, znaczny obrzęk, zasinienie z powodu wewnętrznego krwotoku. Staw ulega zniekształceniu i z ramienia wystaje duży, guzowaty twór.

Jak powstaje URAZ STAWU BARKOWEGO? Leczenie urazu barku
Autor: thinkstockphotos.com Uraz stawu barkowego polega na tym, że głowa kości ramiennej wysuwa się z panewki stawowej i przemieszcza ponad staw lub obok niego. Objawy to silny ból i ograniczenie ruchomości barku, znaczny obrzęk, zasinienie z powodu wewnętrznego krwotoku. Staw ulega zniekształceniu i z ramienia wystaje duży, guzowaty twór.

Spis treści

  1. Jak powstaje uraz stawu barkowego
  2. Sposoby leczenia urazów stawu barkowego

Jak powstaje uraz stawu barkowego

Uraz stawu barkowego może być wynikiem silnego uderzenia, upadku na wyciągniętą rękę. U osób ze słabymi ścięgnami i więzadłami może powstać podczas snu. Sportami, które sprzyjają takim urazom są narciarstwo zjazdowe, hokej, siatkówka, piłka nożna.

Ważne

Czy wiesz, że okłady rozgrzewające tuż po kontuzji mogą nasilić ból i zwiększyć opuchliznę? Z tego powodu nie nakleja się też plastrów rozgrzewających i nie korzysta z maści. Można je stosować dopiero po częściowym wyleczeniu kontuzji. Rozszerzą wtedy małe naczynia i więcej substancji odżywczych dotrze do uszkodzonych tkanek.

Sposoby leczenia urazów stawu barkowego

Największą ulgę przynosi zimny okład. Zniekształconego stawu barkowego nie wolno nastawiać samemu. Poszkodowanego trzeba odwieźć do lekarza, który zrobi to po wykonaniu prześwietlenia.

Na czas transportu bark trzeba unieruchomić - można ją delikatnie zgiąć w łokciu, przycisnąć do klatki piersiowej i zawinąć bandażem wraz z ciałem.

By złagodzić ból, należy podać lek zawierający paracetamol lub niesteroidowy lek przeciwzapalny. Można również zastosować miejscowe preparaty przeciwbólowe, np. w postaci sprayu czy żelu.

Rekonwalescencja trwa zwykle 3-6 tygodni. Po tym czasie wskazane są ćwiczenia rozciągające mięśnie ramion i barków.

Po serii takich ćwiczeń, gdy staw będzie zupełnie sprawny, można wrócić do sportu - ale tylko w ubraniu z ochraniaczami na ramionach, by w razie upadku osłaniały bark przed stłuczeniem.

Systematycznie wykonuj ćwiczenia rozciągające, by mięśnie ramion były elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia.W razie przeciążenia, np. po intensywnym treningu, przykładaj do barku lód.

100 pytań o zdrowie - stawy co zrobić by nie bolały