Jak dbać o rzęsy, by były zdrowe, długie i gęste?

2015-05-12 15:00

Rzęsy długie, gęste i mocne - każda kobieta chciałaby mieć właśnie takie. Ale czy jest to możliwe? Oczywiście! Trzeba tylko odpowiednio zadbać o rzęsy: zainwestować w dobrą odżywkę i systematycznie jej używać. Poznaj sposoby pielęgnacji rzęs.

Jak dbać o rzęsy, by były zdrowe, długie i gęste?
Autor: Thinkstockphotos.com Sposoby na piękne i długie rzęsy

Spis treści

  1. Sposoby pielęgnacji rzęs: olej rycynowy lub odżywka
  2. Nowoczesne odżywki do rzęs z substancjami stosowanymi w okulistyce
  3. Ile rzęs wypada każdego dnia?
  4. Trzy zasady pielęgnacji rzęs

Rzęsy, tak jak włosy na głowie, starzeją się – z wiekiem ich potencjał wzrostu maleje, stają się kruche i łamliwe. Osłabia je też codzienne stosowanie tuszu, zalotki podwijającej włoski, nieumiejętnie robiony demakijaż czy zabiegi przedłużania i zagęszczania.

W przeciwieństwie do włosów na głowie, faza intensywnego wzrostu rzęs (anagen) jest bardzo krótka, trwa tylko 2-3 tygodnie. Potem następuje okres przejściowy (katagen), gdy mieszki włosowe kurczą się, by stopniowo przejść w fazę spoczynku (telogen), kiedy to rzęsy zaczynają wypadać. Po wypadnięciu mieszek włosowy ponownie wraca do fazy intensywnego wzrostu i cykl się powtarza – cały trwa 3-4 miesiące. Za każdym razem w fazie intensywnego wzrostu znajduje się 60-80 proc. rzęs.

Co z tego wynika? Jeśli uda się wydłużyć fazę anagenu, wtedy rzęsy będą dłuższe i bardziej gęste. Gdy jeszcze zapewni im się odpowiednie składniki odżywcze, będą bardziej elastyczne i mocniejsze.

Sposoby pielęgnacji rzęs: olej rycynowy lub odżywka

Doskonałym środkiem do pielęgnacji rzęs, z powodzeniem stosowanym jeszcze przez nasze babki, jest olejek rycynowy. Ma on właściwości scalające i regenerujące włoski, odbudowuje ich strukturę, dzięki czemu stają się grubsze i ciemniejsze. Niestety, ponieważ jest dość rzadki, spływa z rzęs i często podrażnia spojówki.

Zobacz: Pielęgnacja olejem rycynowym

Dlatego bezpieczniej i przyjemniej do pielęgnacji rzęs używać specjalnych odżywek. Oferuje je dziś wiele firm kosmetycznych. Preparaty nowej generacji nie tylko pielęgnują i odżywiają włoski, ale dodatkowo stymulują ich wzrost. W ich skład wchodzą liczne substancje korzystnie działające zarówno na rzęsy, jak i na mieszki włosowe.

Najcenniejsze z tych substancji to:

  • kwas hialuronowy – zapewnia odpowiedni stopień nawilżenia włosków;
  • glikoproteiny – działają stymulująco na mieszki włosowe;
  • biotyna i witamina B12 – przeciwdziałają wypadaniu włosków;
  • nanopeptydy – przyśpieszają i wydłużają fazę wzrostu rzęs;
  • pantenol – uzupełnia i odnawia strukturę rzęs, zwiększając ich elastyczność;
  • ekstrakty roślinne – mają właściwości antyoksydacyjne, nawilżają i regenerują.

Nowoczesne odżywki do rzęs z substancjami stosowanymi w okulistyce

Bardzo dobry efekt przynoszą odżywki, w których poza składnikami roślinnymi i peptydami wykorzystano substancje stosowane w okulistyce. Okazało się bowiem, że ubocznym skutkiem ich działania jest intensywny przyrost rzęs – substancje te stymulują i wydłużają fazę wzrostu włosków, jednocześnie hamując ich wypadanie. Odżywki te zapewniają więc rzeczywiście spektakularny efekt wydłużenia i zagęszczenia rzęs. Problemem jest jednak wysoka cena tych preparatów.

To ci się przyda

Ile rzęs wypada każdego dnia?

Jak obliczono, na górnej powiece rośnie przeciętnie 150-200 rzęs, na dolnej – 50-150. Ułożone są w dwóch lub trzech rzędach, chociaż ''na oko'' tego nie widać. Włoski powieki górnej osiągają długość 8-12 milimetrów, natomiast powieki dolnej – 6-8 milimetrów. Normą jest wypadanie 1, 2 rzęs dziennie. Jeśli wypada ich wyraźnie więcej lub wypadają kępkami, należy zgłosić się do dermatologa.

Zobacz: Rodzaje sztucznych rzęs

Trzy zasady pielęgnacji rzęs

Dobrze dobrana odżywka jeszcze nie gwarantuje sukcesu – trzeba jej bowiem systematycznie używać i dbać o to, by zabiegami pielęgnacyjnymi nie osłabiać rzęs.

1. Odżywkę należy stosować regularnie i przez długi czas. Są preparaty, które aplikuje się wyłącznie wieczorem, po demakijażu oczu, rozprowadzając je na rzęsach (nawilżają je i zwiększają elastyczność włosków) albo tylko u ich nasady (odżywiają mieszki włosowe, pobudzają ich aktywność). Niektóre odzywki powinno się nakładać też rano. Trzeba więc przestrzegać zaleceń producenta. Oddzielną kategorię preparatów stanowią tzw. bazy, które rozprowadza się na rzęsach przed nałożeniem tuszu – odżywiają i chronią rzęsy, ale też przedłużają je, czyniąc makijaż bardziej efektownym.

2. Nieumiejętny demakijaż może nie tylko zniweczyć działanie aplikowanej potem odżywki, ale i osłabić rzęsy. Niedokładnie zmyty tusz powoduje bowiem zaczopowanie ujść mieszków włosowych i podrażnia skórę powiek, co w efekcie może przyspieszyć wypadanie rzęs. Powoduje też mechaniczne uszkodzenia rzęs – ich łamanie się. Dlatego demakijaż musi być dokładny, ale delikatny.

3. Zalotka pięknie podkręca rzęsy, lecz może je osłabić. Nie należy jej używać po wytuszowaniu rzęs, bo wtedy przyczynia się do ich łamania.

Zobacz: Jak wykonać dokładny demakijaż twarzy i oczu?

Zdaniem eksperta
Daniel Sobieśniewski, wizażysta KOBO Professional

Co robić, by mieć piękne i gęste rzęsy?

Każda kobieta marzy o długich i gęstych rzęsach, które dodadzą oczom wyrazistości i atrakcyjności. Wydawać by się mogło, że z rzadkimi rzęsami nic się nie da zrobić i pozostaje doklejenie sztucznych lub próba osiągnięcia zadowalającego efektu nakładaniem kilku warstw maskary. Okazuje się jednak, że nie zawsze trzeba sięgać po nienaturalne rozwiązania.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do pielęgnacji rzęs, które pomogą nam je wzmocnić i wydłużyć. Serum do rzęs skutecznie nawilży i odżywi rzęsy, a także pobudzi ich wzrost. Dobrze sprawdzi się jako baza pod maskarę, przez co optycznie je pogrubi i wzmocni efekt tuszu. Można je aplikować na górne i dolne rzęsy. Odżywka stosowana na noc, po odpowiednio długiej kuracji wydłuży rzęsy i zmniejszy ich łamliwość. Wystarczy niewielka warstwa odżywki nakładana codziennie. Balsam często łączy w sobie właściwości odżywki i serum, przez co osiąga się kompleksowy efekt odbudowy i wydłużenia rzęs.

Wpływ na stan rzęs mają także nasze nawyki. Jak możemy swoim codziennym zachowaniem sprawić, żeby były naturalnie piękne? Przede wszystkim pamiętajmy, że są one delikatne, w związku z czym nie należy ich ciągnąć czy nadmiernie pocierać. Tusz powinien być regularnie wymieniany na nowy, a przy użyciu warto usuwać grudki ze szczoteczki przed nałożeniem go bezpośrednio na rzęsy. Dla minimalizacji łamliwości, każdego wieczoru należy usunąć maskarę, a do demakijażu używać odpowiednich kosmetyków przeznaczonych specjalnie do oczu. Oprócz samych odżywek dobrym rozwiązaniem jest używanie tuszu z odżywką – malując rzęsy od razu je wzmacniamy. Specjaliści podkreślają korzystny wpływ naturalnych składników na stan rzęs. Jako naturalne odżywki na noc polecane są wazelina i oliwka. W naturalnym wzroście pomoże nałożenie liści zielonej herbaty zmoczonych w ciepłej wodzie lub starta skórka z cytryny wymoczona przez kilka dni w oliwie z oliwek. Przede wszystkim należy jednak pamiętać o zachowaniu zbilansowanej diety i zdrowo się odżywiać.

miesięcznik "Zdrowie"