Jak dbać o DŁONIE zimą - sposoby na suche i zmarznięte dłonie

2016-03-11 12:41

Skóra dłoni jest bardzo delikatna i szybko wysycha - zimą szczególnie narażona jest na odwodnienie, odmrożenie i pękanie. W czasie mrozów dłonie stają się suche i zaczerwienione, dlatego trzeba szczególną uwagę poświęcić ich pielęgnacji. Zaczynamy od kupienia odpowiednich rękawiczek i zrobienia domowego kremu nawilżającego.

Jak dbać o DŁONIE zimą - sposoby na suche i zmarznięte dłonie
Autor: Thinkstockphotos.com Aby uniknąć odmrożeń i podrażnień zimą, myj dłonie delikatnym mydłem i stosuj odżywcze kąpiele w parafinie lub oliwie

Spis treści

  1. Pielęgnacja dłoni zimą - ochronny krem do rąk
  2. Pielęgnacja dłoni zimą - biologiczna rękawiczka
  3. Pielęgnacja dłoni zimą - odmrożenia
  4. Domowe sposoby na regenerację dłoni
  5. Przepisy na domowe kremy do rąk

Pielęgnacja dłoni zimą jest skomplikowana i pracochłonna. Wszystko dlatego, że niewielka liczba gruczołów łojowych sprawia, że tłuszczowy płaszcz ochronny na skórze rąk jest bardzo delikatny i znika po każdym ich umyciu. Aby się odbudował, potrzeba kilku godzin. Zanim to nastąpi, z pewnością nie unikniesz kolejnego kontaktu z wodą i mydłem.

Z drugiej strony spora liczba gruczołów potowych powoduje, że skóra dłoni błyskawicznie się odwadnia. Zwłaszcza, jeśli na dworze panuje mróz (spada wówczas wilgotność powietrza), a mieszkanie jest przegrzane. Pozbawione warstwy ochronnej i wysuszone dłonie stają się czerwone, szorstkie, spierzchnięte. Stwardniałe skórki się zadzierają, a paznokcie łamią.

Pielęgnacja dłoni zimą - ochronny krem do rąk

Krem ochronny na zimę powinien:

  • hamować parowanie wody z zewnętrznych warstw naskórka,
  • odżywiać - zawierać witaminy,
  • chronić przed utratą ciepła.

Dobrze, gdy jest gęsty, bo chociaż trudniej go wetrzeć, za to trwalej przylega do skóry. Jeśli dużo czasu spędzasz przy komputerze, smaruj ręce kremem nawilżającym. Najlepsze są te z gliceryną i silikonem, który wzmacnia płaszcz ochronny dłoni.

Co ciekawe, niekoniecznie trzeba używać specyfiku przeznaczonego wyłącznie do pielęgnacji rąk. Możesz go zastąpić natłuszczającym kremem do twarzy lub całego ciała. Sprawdzi się też maseczka nawilżająco-odżywcza. Pamiętaj, by krem wklepać po każdym umyciu rąk i zawsze, gdy skóra jest sucha. Miej go w łazience, kuchni, w szufladzie biurka w pracy, noś w torebce.

Pielęgnacja dłoni zimą - biologiczna rękawiczka

W przypadku osób, których ręce są narażone na kontakt z substancjami drażniącymi (fryzjerów, pielęgniarek czy kucharek), świetnie sprawdza się krem ochronny typu biologiczna rękawiczka. W składzie ma m.in. sole glinu, które zamykają pory skóry, blokując w ten sposób drogę np. detergentom. Preparat naprawdę zastępuje rękawiczki do prac domowych, poza tym silnie natłuszcza.

Pielęgnacja dłoni zimą - odmrożenia

Do odmrożeń najczęściej dochodzi przy temperaturze + 2 st. C. Kiedy zderzasz się z zimnym powietrzem, organizm uruchamia mechanizmy, które za wszelką cenę starają się nie dopuścić do oziębienia narządów wewnętrznych. By do nich kierować większe porcje krwi - obkurcza naczynia włosowate. Wolniejsze krążenie sprawia, że dłonie ochładzają się najszybciej i są najbardziej narażone na odmrożenia. Dlatego załóż ciepłe rękawiczki jeszcze przed wyjściem z domu, po nasmarowaniu dłoni zimowym kremem do rąk. Jeśli masz wrażliwą skórę, zrezygnuj z rękawiczek z ostrej wełny – może ją silnie podrażnić. Na bardzo duży mróz załóż rękawiczki z jednym palcem.

Ważne

Zmień technikę mycia rąk

Koniecznie myj dłonie delikatnym mydłem, to znaczy takim, które nie zawiera dużo wysuszających skórę związków zasadowych. Najlepiej, aby miało neutralny odczyn, czyli 5,5 (zbliżony do pH naszej skóry). Warto też stosować mydła i płyny do mycia rąk z dodatkiem kremu nawilżającego albo olejów roślinnych. Ważne jest także, by unikać zbyt gorącej wody, która rozpuszcza ochronną warstwę tłuszczową. Nie należy też mocno trzeć dłoni szorstkim ręcznikiem.

Domowe sposoby na regenerację dłoni

  • Nawilżająca maseczka. Jeśli skóra dłoni jest bardzo sucha, posmaruj ją na noc grubą warstwą maseczki nawilżającej do twarzy, możesz też użyć kremu nawilżającego z kolagenem lub wzmacniającym pantenolem.
  • Odżywczy kompres. Posmaruj dłonie kremem lub maseczką do twarzy, następnie załóż cieniutkie foliowe rękawiczki i na 5-10 minut włóż pod lekko rozgrzaną poduszkę elektryczną lub termofor.
  • Masaż. Posmaruj dłonie olejkiem do masażu lub dużą ilością kremu do rąk. Wymasuj okrężnymi ruchami każdy palec, potem jedną dłonią - grzbiet drugiej. Na koniec wykonuj ruchy jak przy zacieraniu rąk. Taki masaż odpręża i pobudza krążenie.

Przepisy na domowe kremy do rąk

Nawilżający krem do skóry suchej

Składniki:

  • gliceryna,
  • sok z cytryny,
  • ulubiony olejek eteryczny.

Przygotowanie: dokładnie połącz ze sobą wszystkie składniki. Gliceryna i sok z cytryny powinny być w proporcji 4:6, a olejek zapachowy to jedynie kilka kropel, tak żeby zapach nie był zbyt intensywny. Taki krem przyniesie pożądane efekty, jeżeli będziesz go stosować około 2 razy dziennie.

Odżywczy krem do popękanej skóry

Składniki:

  • 60 ml oliwy z pestek winogron lub oliwy z oliwek,
  • 60 ml wody,
  • 6 dkg wosku pszczelego,
  • szczypta boraksu lub kilka kropel witaminy E,
  • olejek eteryczny.

Przygotowanie: zetrzyj wosk na tarce, żeby ułatwić jego rozpuszczanie. Następnie podgrzej oliwę i dodaj do niej wosk pszczeli. Zagotuj wodę z odrobiną boraksu i powoli dolewaj do oliwy i wosku, cały czas mieszając, żeby ułatwić ich połączenie się. Mieszaj aż do momentu, gdy cały wywar ostygnie. Na koniec dodaj kilka kropel witaminy E i olejku eterycznego. Termin przydatności kremy to ok. 3 tygodnie.

Jak zrobić peeling do rąk?

Dobrym sposobem na poprawę koloru skóry dłoni jest regularne stosowanie peelingu, który nie tylko usunie martwy naskórek, ale też pobudzi mikrokrążenie.

Składniki:

  • łyżeczka drobnoziarnistego cukru,
  • łyżka oliwa z oliwek,
  • olejek eteryczny.

Przygotowanie: do cukru dodaj oliwę i kilka kropelek olejku eterycznego. Jeśli konsystencja peelingu jest zbyt rzadka, dodaj odrobinę cukru. Po dokładnym wymieszaniu składników nałóż peeling na skórę i masuj delikatnie okrężnymi ruchami. Peeling powtarzaj średnio raz w tygodniu przez kilka minut.

miesięcznik "Zdrowie"

QUIZ Co wiesz o zimie?

Pytanie 1 z 10
Kiedy zaczyna się atronomiczna zima?