Jak czyścić pędzle do makijażu? Oczyszczanie pędzli krok po kroku

2016-06-23 10:00

Pędzle są niezbędne do wykonania pięknego makijażu. Jednak po każdej aplikacji kosmetyków, pędzle pokryte są warstwą brudu, łoju i bakterii ze skóry, a także pozostałością produktów kosmetycznych. Korzystanie z niemytych pędzli skutkuje najczęściej występowaniem podrażnień, uczuleń i wysypem brzydkich krostek. Dowiedz się, jak  należy myć pędzle do makijażu.

Jak czyścić pędzle do makijażu? Oczyszczanie pędzli krok po kroku
Autor: Thinkstockphotos.com Regularne czyszczenie pędzli do makijażu pozwoli uchronić skórę przed pojawieniem się reakcji alergicznych, brzydkich krostek i pryszczy.

Spis treści

  1. Jak często czyścić pędzle do makijażu?
  2. Czym czyścić pędzle do makijażu?
  3. Czyszczenie pędzli krok po kroku

Dlaczego należy czyścić pędzle? Przede wszystkim ze względów higienicznych. Używane codziennie mają stały kontakt z wydzielanym przez skórę sebum oraz bakteriami znajdującymi się na powierzchni twarzy. Po każdym użyciu warstwa sebum, martwego naskórka, kurzu oraz innych zanieczyszczeń osadza się na pędzlu, a dla bakterii, które lubią ciepło i wilgoć jest to idealne środowisko do rozwoju.

Malowanie się pędzlem brudnym i pełnym bakterii może powodować uciążliwe problemy z cerą, takie jak trądzik, infekcje bakteryjne czy zatkanie porów. Regularne mycie oraz dezynfekowanie pędzli pozwoli pożegnać się z nawracającymi wypryskami. Drugim powodem, dla którego warto czyścić pędzle jest różnorodność kolorów kosmetyków, których używamy do makijażu. Pozostałe po poprzednich makijażach drobinki cienia do powiek, różu czy rozświetlacza mogą zmienić kolor aktualnie używanego kosmetyku.

Jak często czyścić pędzle do makijażu?

Częstotliwość mycia zależna jest od przeznaczenia pędzla. W przypadku tych, którymi nakładamy produkty mokre, czyli korektor, podkład czy krem BB, konieczne jest codzienne mycie. W pozostałościach tego typu tłustych produktów najszybciej rozwijają się bakterie, a ponadto po jednym użyciu fluid czy korektor zasycha, sklejając włosie i uniemożliwiając ponowną aplikację tym samym pędzlem. Dotyczy to również gąbeczek do fluidu oraz mniejszych pędzelków, którymi nakładasz eyeliner w żelu czy cienie do powiek w kremie. Pędzle, których używasz do nakładania produktów sypkich, czyli pudrów, bronzerów czy cieni możesz czyścić rzadziej, jednak nie mniej niż 3-4 razy w miesiącu.

Czym czyścić pędzle do makijażu?

Najbardziej popularną metodą oczyszczania pędzli jest mycie przy pomocy szarego mydła w kostce. Detergenty zawarte w takim mydle są wystarczające, aby usunąć wszystkie bakterie, a zarazem na tyle delikatne, że sprawdzą się zarówno przy naturalnym jak i syntetycznym włosiu. Jeśli zależy ci na jeszcze łagodniejszym myciu możesz skorzystać z szamponu dla niemowląt. W przypadku, gdy włosie pędzli zrobione jest z tworzywa sztucznego, lub znajduje się na nim bardzo dużo zaschniętych resztek kosmetyków sprawdzi się olejek myjący lub klasyczna oliwka dla dzieci, gdyż olej z łatwością rozpuści zabrudzenia. W drogeriach możesz też kupić specjalne preparaty dedykowane do czyszczenia pędzli.

Czyszczenie pędzli krok po kroku

  1. Namocz włosie pędzla wkładając je pod bieżącą wodę lub do miseczki z wodą. Pamiętaj, aby nie zamoczyć skuwki, gdyż może to skutkować rozklejeniem się pędzla.
  2. Na mokre włosie nałóż odrobinę wybranego kosmetyku do mycia i delikatnie pocieraj aż z pędzla zacznie wyciekać zabarwiona piana, a następnie delikatnie spłukuj ciepłą wodą. Powtarzaj ten krok, aż woda będzie bezbarwna.
  3. Po umyciu możesz zdezynfekować włosie pędzla środkiem dezynfekującym w sprayu, który kupisz w aptece. Wystarczy, że psikniesz a następnie delikatnie wytrzesz je ręcznikiem papierowym.
  4. Po otarciu pędzli połóż je na ręczniku i zostaw do naturalnego wyschnięcia. Nie stosuj suszarki, ani nie kładź ich na grzejniku.
  5. Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o kształt włosia przygotuj folię aluminiową i zrób w niej dużo małych dziurek. Następnie owiń nią delikatnie włosie. W ten sposób będzie schło naturalnie, jednocześnie zachowując swój kształt.