Jak chronić dzieci przed upałem? Jak zapobiec udarowi słonecznemu u dziecka?

2018-08-09 21:22

Jak chronić dzieci przed upałem? Przede wszystkim nie można dopuścić do odwodnienia, dlatego należy podawać im odpowiednią ilość płynów. Należy także stosować specjalnie przeznaczone dla dzieci kremy z filtrem UV, które ochronią wrażliwą i szczególnie narażoną na szkodliwe działanie promieni słonecznych skórę dziecka. Sprawdź, jak jeszcze możesz uchronić dziecko przed upałem i jak zapobiec udarowi słonecznemu u dziecka.

Jak chronić dzieci przed upałem? Jak zapobiec udarowi słonecznemu u dziecka?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Nawadniaj organizm dziecka
  2. Nawilżaj skórę kremami z filtrami UV, by zapobiec oparzeniom
  3. Regularnie schładzaj skórę dziecka
  4. Obowiązkowe nakrycie głowy i przewiewne ubranie
  5. Wózek z parasolem
  6. Chroń oczy dziecka
  7. Jak uchronić dziecko przed upałem w samochodzie?

Jak chronić dzieci przed upałem? Przegrzanie grozi udarem cieplnym, a zbyt długie przebywanie w słońcu - udarem słonecznym.

Trudno przecież przez wszystkie upalne dni lata nie wypuszczać dziecka z domu. Jak ubrać dziecko, jakich kremów przeciwsłonecznych używać i czym poić? Warto więc wiedzieć, jaką wodę podawać np. 2-latkom, a jaką niemowlętom, i w jakich ilościach.

Nawadniaj organizm dziecka

Najlepiej gasić pragnienie dziecka wodą mineralną, nawet wtedy, gdy nie chce mu się pić. Najzdrowsza jest woda z niską zawartością składników mineralnych, przeznaczona specjalnie dla dzieci. Dziecko w wieku 1-3 lat potrzebuje ok. 1300 ml wody dziennie, a dziecko 7-letnie ok. 2000 ml dziennie.

Niemowlętom powinno podawać się wodę nisko zmineralizowaną (zawartość składników mineralnych niższa niż 500 mg/l). Z kolei dzieci w wieku od 2 do 10 lat mogą pić wodę, której składniki mineralne znajdują się w granicach od 500 do 1500 mg/l.

Dziecku można podawać także herbatki dla niemowląt oraz rozcieńczone soki owocowe, jednak niezbyt często, ponieważ zawierają one cukier, który wiąże wodę w organizmie, utrudnia jej wydalanie i ochładzanie ciała.

Nawilżaj skórę kremami z filtrami UV, by zapobiec oparzeniom

Dzieci bardzo łatwo ulegają oparzeniom słonecznym, ponieważ ich skóra jest cieńsza niż skóra dorosłych i promienie ultrafioletowe przenikają do jej głębszych warstw.

Poza tym gruczoły potowe małych dzieci nie działają jeszcze w pełni sprawnie, w związku z tym nie są w stanie skutecznie schłodzić ciała. Dla kilkulatka nawet kilkunastominutowy pobyt na intensywnie grzejącym słońcu może się skończyć bolesnymi oparzeniami skóry.

Dlatego w czasie upałów unikaj przebywania z dzieckiem na słońcu między godziną 11 a 15, kiedy promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze. Ponadto regularne nawilżaj skórę dziecka, by ochronić ją przed wysuszeniem.

Smaruj kremem buzię i ręce malucha 20-30 minut przed wyjściem z domu kremem z filtrem 50. Na resztę ciała nałóż balsam lub mleczko pielęgnacyjne DLA DZIECI (nigdy dla dorosłych).

Jeśli spędzasz z dzieckiem cały dzień na zewnątrz, np. na plaży, pamiętaj, że aplikację kremu należy powtarzać co 2 godziny (tyle czasu działa zawarty w nim filtr, poza tym krem ściera się ze skóry pod wpływem potu, piasku) oraz zawsze po wyjściu z wody lub wycieraniu ręcznikiem.

W czasie upałów zwróć szczególną uwagę na higienę – często kąp dziecko i zmieniaj pieluszkę, aby nie narażać skóry na odparzenia.

Regularnie schładzaj skórę dziecka

W tym celu najlepiej użyć wody termalnej w sprayu, najlepiej schłodzone wcześniej w lodówce. Możesz także przyłożyć do skóry dziecka nawilżoną chłodną wodą chusteczkę.

Obowiązkowe nakrycie głowy i przewiewne ubranie

Udar słoneczny jest spowodowany nadmiernym przegrzaniem ciała, głównie okolicy głowy. Aby do niego nie dopuścić, zadbaj o odpowiednie nakrycie głowy dziecka. Przez cały czas, także wtedy, gdy przebywa w cieniu, powinno mieć na głowie chustkę, czapeczkę z daszkiem lub kapelusz z dużym rondem, który przed słońcem ochroni także kark.

W czasie upałów załóż dziecku ubranie z cienkiego materiału, najlepiej wykonanego z lnu lub bawełny. Te przewiewne materiały będą skutecznie chronić dziecko przed słońcem i przegrzaniem ciała.

Jeśli wybierasz się z dzieckiem na plażę, ubierz je w specjalny kostium kąpielowy z filtrem  UV (można je kupić nawet dla trzymiesięcznych dzieci). Na plaży sprawdzą się też parasol i specjalny namiot plażowy.

Tego nie rób

Niemowlęta do 6. miesiąca życia w ogóle nie powinny przebywać na słońcu. Jeśli jednak zdecydujesz się na spacer w czasie upałów, pamiętaj, że również w cieniu maluch jest narażony na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Wózek z parasolem

Jeśli wybierasz się na spacer z niemowlęciem lub małym dzieckiem w czasie upałów, posadź je w wózku spacerowym z parasolem, który daje więcej cienia niż podniesiona buda i pozwala na większy dostęp powietrza. W ten sposób zapobiegniesz udarowi cieplnemu.

Chroń oczy dziecka

W czasie upałów równie ważna jest ochrona oczu dziecka. Kup w profesjonalnym salonie optycznym okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.

Jeśli twoje dziecko nosi okulary korekcyjne, zapytaj optyka o możliwość założenia specjalnej przeciwsłonecznej nakładki na oprawki.

Jak uchronić dziecko przed upałem w samochodzie?

Na szybie, obok miejsca dziecka, zainstaluj osłonkę przeciwsłoneczną i pamiętaj - NIGDY nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie nawet na kilka minut, ponieważ grozi to udarem.

Ważne

Jak rozpoznać przegrzanie i udar cieplny u dziecka?

Jeśli po spacerze w upalny dzień dziecko jest niespokojne, płacze, wymiotuje i dodatkowo gorączkuje, może to oznaczać, że doszło do udaru słonecznego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przenieść dziecko w chłodne i zacienione miejsce, podać wodę do picia i schłodzić rozgrzane ciało. Nawet jeśli stan dziecka wróci do normy, udaj się z nim do lekarza, by mieć pewność, że maluchowi nic nie dolega.

Warto wiedzieć, że czynniki, które zwiększają ryzyko udaru słonecznego u dzieci to m.in. otyłość, choroby z przebiegiem wymiotów lub biegunki, korzystanie z leków przeciwhistaminowych i moczopędnych.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza