Jabłko Adama - dlaczego grdykę mają tylko mężczyźni?

2020-08-06 9:00

Jabłko Adama, czyli popularna grdyka, jest charakterystyczna tylko dla mężczyzn. Uwypukla się zwykle w okresie dojrzewania. Po co jest nam potrzebne jabłko Adama? Do czego służy i dlaczego mają je tylko panowie?

Jabłko Adama
Autor: Getty Images Jabłko Adama

Spis treści

  1. Jabłko Adama - czym jest?
  2. Jabłko Adama - dlaczego tylko u mężczyzn?
  3. Jabłko Adama - funkcje
  4. Jabłko Adama - zabieg zmniejszenia grdyki
  5. Ból jabłka Adama
  6. Jabłko Adama a mutacja głosu

Jabłko Adama podobno pochodzi od pierwszego mężczyzny – biblijnego Adama. Zgodnie z legendą po zjedzeniu owocu z zakazanego drzewa mały kawałek pechowego jabłka utknął Adamowi w gardle. Od tej pory wszyscy mężczyźni noszą ów znak na szyi. Legenda legendą, a teraz  fakty.

Jabłko Adama - czym jest?

Jabłko Adama, inaczej grdyka lub wyniosłość krtaniowa, jest uwydatnieniem chrząstki tarczowatej. To ruchoma struktura, która chroni krtań i struny głosowe. Jabłko Adama jest widoczne pośrodku męskiej szyi. Z czego jest zbudowane? Z tego samego co nos i uszy - z chrząstki (tkanki chrzęstnej). Grdyka powiększa się przez cały okres dojrzewania, o ile w organizmie jest odpowiednia ilość testosteronu. Charakterystyczne jest to, że jabłko Adama zaznaczone jest u mężczyzn z niskim głosem zdecydowanie mocniej.

Polecamy: Krtań: budowa, funkcje i choroby krtani

Jabłko Adama - dlaczego tylko u mężczyzn?

Grdyka jest charakterystycznym elementem męskiej krtani. Zazwyczaj staje się widoczna między 12. a 16. rokiem życia, kiedy zachodzi okres dojrzewania. Jabłko Adama rozbudowuje się wraz ze wzrostem testosteronu u mężczyzn. Ma wpływ na obniżenie głosu u panów.

Dorośli mężczyźni mają zaznaczone jabłka Adama, które poruszają się w trakcie połykania czy mówienia. Co ciekawe kobiety również mają grdyki, są one jednak mało widoczne. Jeśli natomiast u kobiety powstaje jabłko Adama, to może to oznaczać problemy zdrowotne - zaburzenia hormonalne, zapalenie krtani lub chorobę nowotworową zlokalizowaną w obrębie tarczycy lub krtani.

Jabłko Adama różni się w budowie: u panów dwa odcinki chrząstki w grdyce zrastają się pod kątem ostrym, zaś u pań – rozwartym (około 120 stopni).

Jabłko Adama - funkcje

Grdyka pełni tak naprawdę funkcje czysto mechaniczne. Nie bierze udziału w żadnych procesach zachodzących w organizmie. Do jej zadań należy:

  • ochrona ścian i przedniej części krtani,
  • ochrona strun głosowych,
  • obniżenie głosu.

Jabłko Adama - zabieg zmniejszenia grdyki

Oferta zabiegów chirurgii plastycznej jest bardzo bogata i obejmuje zmniejszenie grdyki. Zabieg zazwyczaj wykonuje się przy korekcie płci. Ingerencja chirurgiczna nie powoduje jednak zmian w barwie głosu, ani nie sprawia, że głos staje się bardziej kobiecy.

Ból jabłka Adama

Ból jabłka Adama zazwyczaj wywołany jest przez uraz mechaniczny. Na skutek uderzenia w szyję może dojść do przesunięcia tchawicy i krtani. Do tego dochodzą takie objawy jak duszność, ślinotok, trudności w przełykaniu.

Czytaj też: Zapalenie tchawicy – przyczyny, objawy i leczenie

Jabłko Adama a mutacja głosu

Mutacja głosu może trwać nawet do 19. roku życia. W okresie dojrzewania chrząstki rosną w takim samym tempie, co krtań. Pierwsze zmiany głosu sprawiają, że chłopcy mają problemy z wytworzeniem wysokich tonów, potem pojawia się chrypka oraz niekontrolowane przeskoki z wysokich do niskich tonów. Po mutacji głos się stabilizuje, a grdyka przestaje się powiększać.

Sonda
Operacyjne zmniejszenie jabłka Adama - możliwe?