Innowacje w rehabilitacji

2015-03-27 10:00

Z funduszy unijnych skorzystało Górnośląskie Centrum Odnowy i Rehabilitacji MODERN – REH z Mysłowic. Kupiło m.in. innowacyjne urządzenia służące do diagnostyki w rehabilitacji.

Innowacje w rehabilitacji
Autor: Thinkstockphotos.com
Innowacje w rehabilitacji
Autor: Kasia Zaremba SE/East News

– Sprzęt pozwala nam analizować postępy w rehabilitacji neurologicznej i w wielu innych schorzeniach. Wychwytuje impulsy elektryczne, które powstają w naszym organizmie w momencie napięcia mięśni. Osoby będące po urazach nie są ich w stanie nawet poczuć, ale mimo to mogą je wyzwolić – mówi Marcin Szyca, jeden z właścicieli ośrodka.

Pacjent wykonuje ćwiczenia z elektrodami przypiętymi do określonych partii ciała. Informacje dotyczące napięcia mięśni pozwalają dobrać takie ćwiczenia, które będą najlepiej bodźcować te partie mięśni, które wymagają wzmocnienia, a jednocześnie nie będą przeciążać pozostałych.

– W ośrodku stosujemy wiele metod rehabilitacji, także autorskich. Sprzęt diagnostyczny pozwala ocenić ich efektywność u konkretnego pacjenta oraz znacznie przyspieszyć proces leczenia – wyjaśnia Marcin Szyca.

W ośrodku leczone są głównie osoby po wypadkach, z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, po wylewach i z dziecięcym porażeniem mózgowym. Każdorazowo pacjent i terapeuta stawiają sobie cele długo- i krótkoterminowe – m.in. radzenie sobie z dniem codziennym, ubieranie się, poruszanie na wózku, radzenie sobie z czynnościami fizjologicznymi – nietrzymaniem moczu czy stolca, poprawianie sprawności i uczenie się chodzenia na nowo. To pozwala im brać aktywny udział w życiu społecznym i powrócić do pracy zawodowej.

Inwestycja w innowacje wpłynęła także na konkurencyjność i niepowtarzalność samego ośrodka. – Nie tylko urządzenie jest innowacyjne, ale także nasz sposób na zastosowanie go, bo oparliśmy się na najnowocześniejszych badaniach. Badamy skuteczność terapii w czasie rzeczywistym, dostajemy zwrot informacji z celowością wykorzystania danej metody, a nie tylko głębokość deficytu – tłumaczy Marcin Szyca.

Całkowita wartość projektu to prawie 404 tys. zł. Wartość dofinansowania wyniosła ponad 221 tys. zł.

Fundusze UE
Autor: materiały prasowe

Polecany artykuł:

Starzejmy się w dobrym zdrowiu
Partnerzy