Implanty tytanowe czy cyrkonowe – które implanty zębowe wybrać?

2013-01-31 16:15

Implanty zębowe to jeden z innowacyjnych i optymalnych sposobów na piękny i zupełnie nowy uśmiech. Obecnie, podczas wizyty u stomatologa, stajemy przed wyborem jednego z dwóch rodzajów implantów - tytanowych lub cyrkonowych. Implanty tytanowe istnieją na rynku już od wielu lat, natomiast implanty cyrkonowe są nowością, która coraz szybciej zyskuje na popularności. Jak zdecydować, która metoda będzie dla nas bardziej odpowiednia?

Implanty tytanowe czy cyrkonowe – które implanty zębowe wybrać?
Autor: Thinkstockphotos.com Implanty tytanowe czy cyrkonowe – które implanty zębowe wybrać?

Implanty tytanowe - inwestycja na lata

Implanty tytanowe zostały zastosowane po raz pierwszy w 1965 roku przez twórcę współczesnej implantologii - szwedzkiego profesora Per-Ingvara Branemarka. Od tamtego czasu z tej metody korzystają miliony ludzi. Tytan jest materiałem, który zapewnia długotrwały okres użytkowania. Niektórzy pacjenci mają jednak słuszne obawy związane z estetyką tej metody. Tytan występuje w kolorze srebrnoszarym, i chociaż zdawać by się mogło, że i tak nie będzie go widać, to wieloletnie obserwacje kliniczne wykazały, że przy tej metodzie z czasem może dojść do niewielkiego obniżenia się linii dziąseł, które mogą odsłonić implant. Warto również wiedzieć, jak przebiega sam zabieg wszczepienia implantu. Po umieszczeniu wszczepu w kości następuje proces integracji tkanki kostnej z tytanową powierzchnią implantu. W przypadku zastosowania metody implantologii jednofazowej pacjent po zabiegu jest zaopatrywany w korony lub mosty tymczasowe, co powoduje, że zabieg staje się niewidoczny dla osób postronnych. W okresie po zabiegu, lekarz może nam zalecić dietę papkowatą, podczas której będziemy musieli unikać twardych pokarmów nawet przez kilka miesięcy. Zabieg może zostać przeprowadzony podczas jednej wizyty, a właściwości implantu sprawiają, że proces leczenia nie trwa zbyt długo. - Przygotowana powierzchnia tytanowa implantu jest dosyć szorstka, specjalnie wytrawiona, aby stymulować wzrost kości i przyspieszać gojenie, co pozwala na znaczne skrócenie czasu leczenia - tłumaczy dr Michał Popiński z kliniki Implamed. Warto również dodać, że z powodu swej trwałości, implanty tytanowe należą do najdroższych zabiegów stomatologicznych.

Implanty cyrkonowe - alternatywa dla tytanu?

W odpowiedzi na potrzebę pacjentów, od jakiegoś czasu na rynku pojawiła się alternatywa dla implantów tytanowych - implanty cyrkonowe. Implanty te, zwane również ceramicznymi, to najnowsza i najbardziej estetyczna forma implantów używana w klinikach stomatologicznych. Substancja, z której składa się implant, przypomina naturalną tkankę zębów, ale jest bardziej odporna na ścieranie. Ten rodzaj implantów ma niezwykłe właściwości mechaniczne, a także dużą odporność na korozję oraz wysoką biozgodność - czyli właściwe wiązanie z tkanką kostną. Implanty cyrkonowe są niewrażliwe na zmiany temperatury w jamie ustnej, a także odporne na działanie substancji kwaśnych. Nie mają wpływu na smak spożywanych pokarmów. Są całkowicie bezpieczne, nie wykazują negatywnych interakcji z innymi materiałami stosowanymi w stomatologii i są elektrycznie obojętne. Jest to metoda jednofazowa, co oznacza, że pacjent opuszcza gabinet stomatologiczny zaopatrzony w koronę zęba lub most protetyczny tymczasowy. Później następuje okres rehabilitacji podobny do tego, który towarzyszy zastosowaniu implantów tytanowych.
- Proces stabilizacji implantów cyrkonowych trwa 6 miesięcy w szczęce, a w żuchwie 3 miesiące, to znaczy, że pomiędzy zabiegiem implantologicznym, a fazą odbudowy ostatecznej zęba musi upłynąć od 3 do 6 miesięcy. W tym okresie używana jest korona lub mosty tymczasowe, które uzupełniają braki zębowe. Po okresie integracji implantu z kością, należy wykonać ostateczne uzupełnienie protetyczne w postaci korony lub mostu ceramicznego - wyjaśnia dr Michał Popiński z Implamed.
Implanty cyrkonowe są estetyczne i nadają się do użytku przez każdego, bez względu na uczulenia, przewlekłe choroby czy dolegliwości. Przeprowadzone na całym świecie badania kliniczne wykazały, że istnieje nieliczna grupa ludzi, u których można zaobserwować reakcje alergiczne na tytan, dla których zastosowanie implantów cyrkonowych jest jedyną możliwością. Ponadto ich kolor kości słoniowej jest zbliżony do naturalnego koloru zęba, co czyni je zdecydowanie bardziej naturalnymi od tytanowych, zapewniając tym samym większy komfort psychiczny pacjenta.
- Pomimo wysokiej wytrzymałości na zginanie i stabilność cyrkonu, nie jest to metoda równie uniwersalna w trudnych przypadkach klinicznych, jak zastosowanie jednofazowych implantów tytanowych - dodaje dr Michał Popiński z kliniki Implamed.

Zalety implantów zębowych

Obie metody są całkowicie bezbolesne przy użyciu miejscowego znieczulenia. Nie zniekształcają mowy i są gwarancją "stałego" uśmiechu w odróżnieniu od protez, których "ruchomość" przysparza niekiedy pacjentom nie lada stresu. Niezależnie od tego, czy postawimy na trwałość czy estetykę, należy pamiętać, że implanty to nie tylko inwestycja w zęby, ale również w zdrowie całego ciała. Trudności z rozgryzaniem pokarmów znikają, co skutkuje poprawieniem się pracy układu pokarmowego. Implanty cyrkonowe pomagają również w utrzymaniu właściwej struktury kostnej i kształtu twarzy. Jest to bezpieczne rozwiązanie, i chociaż nie charakteryzuje się aż taka trwałością jak tytan, możemy dzięki niemu cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata. Przed podjęciem decyzji powinniśmy i tak skonsultować się ze specjalistą, który wskaże dla nas optymalną metodę oraz zadba o bezpieczeństwo i zdrowie naszego uśmiechu.

Materiały prasowe