Ileostomia. Na czym polega ileostomia i co robić po takim zabiegu

2013-12-12 7:19

Ileostomia jest to stomia z wyprowadzeniem jelita cienkiego przez powłoki brzuszne na zewnątrz. Ileostomię wykonuje się, gdy usunięte zostaje całe jelito grube i odbytnica. Jak wygląda życie, gdy masz sztuczny odbyt?

Ileostomia. Na czym polega ileostomia i co robić po takim zabiegu
Autor: thinkstockphotos.com Ileostomia jest to stomia z wyprowadzeniem jelita cienkiego przez powłoki brzuszne na zewnątrz. Ileostomię wykonuje się, gdy usunięte zostaje całe jelito grube i odbytnica. Jak wygląda życie, gdy masz sztuczny odbyt?

Ileostomia jest konieczna, gdy dolny odcinek przewodu pokarmowego czyli jelito grube i odbytnica muszą zostać usunięte. Dzieje się tak w przypadku raka jelita grubego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Leśniowskiego - Crohna czy polipowatości rodzinnej. Stomę w jelicie cienkim wykonuje się także w przypadku nowotworu jelita cienkiego prowadzącego do usunięcia części tego jelita. Ileostomia wyprowadzona jest zazwyczaj po lewej części brzucha, czasem znajduje się z prawej strony.

Ileostomia. Jak postępować

Jeśli mamy wyłoniona ileostomię, tak jak w przypadku kolostomii i urostomii, musimy posługiwać się woreczkami na kał. Jest on usuwany z jelita bez naszej woli. Mając ileostomię musimy częściej wymieniać woreczki, bo z jelita cienkiego wydziela się więcej płynnej treści (nawet do 8 litrów dziennie).

Ileostomia. Na co zwracać uwagę

Przede wszystkim trzeba dużo pić - co najmniej 2 litry płynów dziennie: wodę, soki owocowe i warzywne, herbaty ziołowe i owocowe, można też pić herbatę czarną a nawet kawę. Trzeba pamiętać , by pić czesto ale w małych ilościach na raz. Woda wchłania się do organizmu z jelita grubego. Gdy go nie ma wchłaniane jest upośledzone.Choć jelito cienkie uczy się nowej roli, nigdy nie zastąpi w pełni grubego. Dlatego trzeba pamiętać o stałym dostarczaniu sobie płynów. Trzeba też uzupełniać elektrolity.  W przeciwnym razie grozi szybkie odwodnienie manifestujące się osłabieniem, rozdrażnieniem i suchością skóry. Brak dostatecznej ilości płynów może też prowadzić do zaparć, które powodują ból brzucha. Kilku- lub kilkunastogodzinne zaparcie niczym jeszcze nie grozi. Należy wtedy masować brzuch lub wykonywać ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha, czasem wystarczy spacer. Dłuższe zaparcia trzeba zgłosić lekarzowi, bo są dla osób z ileostomią niebezpieczne.

Dieta dla osób z ileostomią

Osoby z ileostomią nie muszą przestrzegać specjalnej diety, powinny natomiast być uważne i eliminować z jadłospisu pokarmy, po których źle się czują oraz zwrócić uwagę na bardzo dokładne gryzienie jedzenia. W jamie ustnej odbywa się bowiem już wstępne trawienie, poza tym rozdrobnienie pokarmów znacznie ułatwia zadanie skróconemu przewodowi pokarmowemu. To, co szkodzi osobom z ileostomią jest kwestią indywidualną, ale warto powoli i stopniowo wprowadzać do diety surowe warzywa i owoce. Osoby z ileostomią często źle się czują po zjedzeniu pomarańczy, grejpfrutów mandarynek, surowych jabłek (ale soki z tych owoców są przez nich dobrze przyswajane) oraz prażonej kukurydzy, wiórków kokosowych, maku czy szczypiorku. W diecie po ileostomii nie powinno być zbyt wiele błonnika, bo może on spowodować biegunki. Wystarczy to co zjadamy z warzywami, ostrożnie i stopniowo należy wypróbowywać swoją reakcję na produkty pełnoziarniste. Jeśli w worku stomijnym znajdują się niestrawione resztki, to istnieją trzy możliwości: tych produktów nie powinniśmy jeść, bo organizm nie jest w stanie ich strawić, połykamy niedostatecznie pogryzione pokarmy, posiłki spożywamy w stresie, który upośledza trawienie.