Herbata z mlekiem (bawarka): pomaga czy szkodzi?

2020-10-09 11:19

Herbata z mlekiem, nazywana potocznie „bawarką”, to po prostu herbata zalana większą lub mniejszą ilością mleka. Bawarka gości na polskich i nie tylko naszych stołach od wieków. Pomimo popularności napój ten budzi wiele kontrowersji i medycznych i smakowych. Jakie właściwości zdrowotne posiada bawarka i jak ją odpowiednio przyrządzić?

Herbata z mlekiem (bawarka): pomaga czy szkodzi?
Autor: getty

Herbata z mlekiem (bawarka), wbrew temu określeniu nie składa się jedynie z herbaty – najczęściej czarnej lub smakowej i mleka, ale także dodatków, wśród których najpopularniejsze są: miód, cynamon i rum. Fani tego napoju, wskazują, że dodając do herbaty mleka łagodzimy jej niekorzystny wpływ na organizm. Czy tak jest rzeczywiście?

Spis treści

  1. Herbata z mlekiem (bawarka): skąd się wzięła?
  2. Herbata z mlekiem (bawarka): właściwości lecznicze
  3. Herbata z mlekiem (bawarka): jak przyrządzić?

Herbata z mlekiem (bawarka): skąd się wzięła?

Według słowników kulinarnych słowo: bawarka pochodzi od francuskiego: Bavaroise, czyli pochodzący z Bawarii, bawarski. Nie jest jednak prawdą, że napój ten pochodzi z tego regionu Niemiec. W przeszłości mianem Bavaroise określano herbatę słodzoną… z paproci. A że napój ten szczególnie sobie cenili książęta bawarscy przebywający we Francji, to właśnie na ich część nazwano go bawarką.

Bawarka trafiła do Polski w okresie Sejmu Czteroletniego, czyli w latach 1788-1792, ale podawano ją u nas wówczas w zmodyfikowanej formie. Prawdziwa herbata nie była wtedy dla wszystkich dostępna, więc zastępowano ją wywarami ziół np.: 

a także naparami z:

Herbata z mlekiem (bawarka): właściwości lecznicze

Lecznicze właściwości herbaty są medycynie znane od wieków i wielokrotnie udokumentowane. O herbacie mówi się, że pomaga niemal na wszystkie dolegliwości i choroby, a to dzięki zawartym w niej garbnikom, teinie, pektynom i olejkom eterycznym.

Herbata nie tylko np. łagodzi bóle stawów przy chorobach reumatycznych, ale także zapobiega m.in.:

Logicznie myśląc, dodanie do herbaty mleka – najbardziej wartościowego pod względem odżywczym napoju na świecie, tylko może wzmocnić działanie herbaty. Tak się jednak nie dzieje.

Badania naukowe, których tematem była bawarka wykazały, że mleko zmniejsza działanie zawartych w herbacie antyoksydantów, których zadaniem jest wzmocnienie układu odpornościowego naszego organizmu.

Z drugiej strony, dobra wieść jest taka, że jak pokazały inne badania, mleko nie wpływa negatywnie na herbaciane polifenole, które odpowiadają za prawidłową pracę naszego układu krwionośnego.

Jeśli zaś znaleźliście gdzieś informację, że herbata z mlekiem pobudza… laktację u kobiet karmiących piersią, to włóżcie ją między bajki. Naukowcy rozpracowali ten mit i orzekli, że herbata z mlekiem wcale nie ma właściwości mlekopędnych.

Herbata z mlekiem (bawarka): jak przyrządzić?

Dobra informacja dla wielbicieli bawarki jest zatem taka, że choć nie ma ona oszałamiających dobroczynnych własności zdrowotnych, ale też pita z umiarem nam nie zaszkodzi.

Herbatę z mlekiem serwuje się najczęściej na śniadanie i pije jeszcze ciepłą. W jaki sposób przygotować bawarkę, aby wyśmienicie smakowała?

Metody parzenia herbaty z mlekiem są 2:

  • najpierw podgrzewa się mleko, a potem dodaje do niego napar z herbaty - tak najczęściej czynimy w Polsce,
  • najpierw zaparza się gotującą wodą liście herbaty, następnie odcedza napar i na koniec dodaje mleka – tak przygotowują bawarkę np. Brytyjczycy.

Bawarkę przyrządza się najczęściej na bazie herbaty czarnej, ale można ją zastąpić herbatami ziołowymi i herbatami smakowymi – choć nie każdy smak dobrze się komponuje z mlekiem.

Proporcje mleka i herbaty to sprawa indywidualnego gustu. Podobnie jak rodzaj mleka: tłuste, odtłuszczone, bez laktozy, a nawet mleko sojowe.

Bawarkę osładza się cukrem lub miodem, a doprawia do smaku np. cynamonem, albo intensywnym w smaku i aromacie alkoholem, np. rumem, lub brandy. Natomiast do wykwintnej i bardzo słodkiej wersji bawarki dodaje się żółtka jaj ubite z cukrem pudrem.

Czytaj też:

Czy rozpoznasz owoc na zdjęciu?

Pytanie 1 z 9
Owoc, który po przekrojeniu przypomina gwiazdę, to:
Jackfruit