Hematyt - właściwości

2018-06-27 15:58

Hematyt to kamień w kolorze czarnym, który jednak od wieków łączony jest z czerwienią krwi. Jak hematyt działa na układ krwionośny człowieka i czy ma również inne właściwości lecznicze?

Hematyt - właściwości
Autor: Getty Images Czarny hematyt po sproszkowaniu staje się czerwony jak krew

Spis treści

  1. Hematyt - związki z krwią
  2. Hematyt - kamień wojowników

Hematyt to kamień półszlachetny, chemicznie - tlenek żelaza, który może przyjmować różne formy: od kryształów przez skupienia naciekowe po kuliste. W naturze przybiera kolor czarny i bardzo ciemno-brunatny, jednak po sproszkowaniu okazuje się być czerwony.

Po wypolerowaniu nabiera metalicznego blasku z tęczowymi poświatami.

Hematyt występuje na całym świecie, głównie w Australii, Brazylii, Kanadzie, USA i w Europie, np. w Wielkiej Brytanii czy Austrii.

Hematyt - związki z krwią

Nazwa kamienia wzięła się od greckich słów "haema", czyli "krew" i "haimatites" - krwisty.

W wielu kulturach nazwa tego kamienia miała takie samo pochodzenie - w Polsce również nazywany jest krwawnikiem.

Skojarzenie hematytu z krwią było proste - jego sproszkowana postać ma kolor krwistoczerwony.

W dzisiejszych czasach wiemy też, że kamień ten w 70 proc. składa się z żelaza, które jest również składnikiem ludzkiej krwi.

Nic więc dziwnego, że już w średniowieczu to właśnie z krwią zaczęto wiązać właściwości lecznicze hematytu.

Wśród ówczesnych medyków wykorzystywany był on do leczenia chorób hematologicznych (leczył np. niedokrwistość poprawiając wchłanianie żelaza), ale i to jej tamowania w niewielkich ranach i silnych krwotokach, także w hamowaniu nadmiernych krwawień menstruacyjnych.

Współcześni specjaliści metod niekonwencjonalnych uważają, że hematyt reguluje też nadciśnienie i przyspieszone tętno.

Hematyt zdaniem litoterapeutów ma również wpływ na innego rodzaju dolegliwości: zapobiega skurczom mięśni, chorobom układu moczowego, leczy dolegliwości kręgosłupa i choroby oczu (pomaga przemywanie oczy wodą, w której zanurzony jest hematyt), pomaga w bezsenności.

Hematyt - kamień wojowników

W starożytności hematyt był kamieniem ulubionym przez wojowników. Symbolizował siłę, odwagę i nieustępliwość. Dlatego był amuletem każdego żołnierza, który chciał być dzielny, mieć mocną wolę, pokonywać trudności i nie poddawać się w walce.

Hematyt, ze względu na wspomniane powiązania z krwią miał też dodawać witalności i siły fizycznej. Dlatego w postaci sproszkowanej służył do rytualnego malowania ciała przed walką.

Podobnie jak kryształ górski, tak i hematyt jest kamieniem gromadzącym energię - dzięki temu wprowadza równowagę energetyczną do ludzkiego organizmu odbierając jej nadmiar lub dodają - gdy jej brakuje.

Dzięki temu poprawia samopoczucie, zdrowie. Neutralizuje również promieniowanie ziemskie i elektromagnetyczne oraz negatywną energię np. cieków wodnych.

Aby hematyt zaczął działać na nasz organizm można nosić go przy sobie w formie biżuterii lub w kieszeni. Aby napełnił się energią warto go włożyć do ziemi lub zetknąć z kryształem górskim, który wyciągnie z niego negatywne wibracje.

Nie powinno się go myć, ponieważ kontakt z wodą może wpłynąć negatywnie na jego właściwości.

Przeczytaj też o właściwościach innych kamieni:

Uwaga!

Pamiętaj, że sposoby proponowane przez zwolenników metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.