Haszysz: działanie na organizm. Uzależnienie od haszyszu

2017-08-31 12:01

Haszysz to, obok marihuany i oleju haszyszowego, substancja pochodnych konopi indyjskich, bardzo popularna w Polsce i na świecie. Haszysz wytwarza się z żywicy konopi i najczęściej spożywa w formie tzw. skrętów. Haszysz powoduje u osoby go zażywającej poczucie euforii i ekstazy, co jest złudne, ponieważ z zażywania tego narkotyku wynikają również negatywne konsekwencje. Przeczytaj, jakie działanie ma haszysz i dowiedz się, jak przebiega uzależnienie od haszyszu.

Haszysz: działanie na organizm. Uzależnienie od haszyszu
Autor: thinkstockphotos.com Haszysz nie powoduje uzależnienia fizycznego, ale uzależnia psychicznie.

Spis treści

  1. Haszysz: działanie
  2. Czy haszysz uzależnia?
  3. Uzależnienie od haszyszu: skutki

Haszysz wyrabia się z konopi indyjskich (łac. Cannabis sativa indica) lub siewnych (łac. Cannabis sativa sativa). Konopie zawierają kannabinole, czyli substancje pobudzające receptory kannabinoidowe. Kannabinole są więc substancjami psychoaktywnymi - należy do nich m. in. tetrahydrokannabinol (THC) - główna substancja zawarta w haszyszu i przyczyna popularności tego narkotyku. Jak wynika z danych Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) z 2016 roku1, w spożywaniu haszyszu przodują w Europie Francuzi - sięga po niego 40,9% z nich, za nimi uplasowali się Duńczycy (35,6%) i Włosi (31,9%). Polacy znajdują się na 12. miejscu ze wskaźnikiem 16,2%. Ilość spożywanego haszyszu i marihuany nie jest ściśle powiązana z legalnością tych substancji w danym kraju - w żadnym z krajów z pierwszej trójki spożywanie pochodnych konopi nie jest dozwolone.

Haszysz wytwarza się z żywicy konopi - żywica ta sprawia, że roślina jest chroniona przed niszczącym działaniem słońca i upału, ponieważ to właśnie w niej utrzymywana jest woda. Im bardziej gorąco, tym większe jest stężenie THC w żywicy. Aby uzyskać haszysz, do żywicy dodaje się tłuszcz stały lub miód, dzięki czemu przybiera on formę przypominającą tabliczkę czekolady. Haszysz ma wyższą procentową zawartość THC niż marihuana (około 1-10% w porównaniu do około 4-15%, nie licząc szczególnych form narkotyków, które w przypadku marihuany mogą mieć do 50% THC, a w przypadku haszyszu - nawet do około 99% tej substancji).

Zazwyczaj haszysz pali się w postaci tzw. skrętów lub z zastosowaniem fajki bądź fajki wodnej.

Jak rozpoznać, że ktoś palił marihuanę?
Warto wiedzieć

Czy haszysz jest w Polsce legalny?

Posiadanie narkotyków jest w Polsce nielegalne. Kwestię tę reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dn. 29 lipca 2005 roku - grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienie wolności nawet do 3 lat.

Wymierzona przez sąd kara zależy od kilku czynników, przede wszystkim tego, jakiego rodzaju narkotyki i w jakiej ilości posiada dana osoba, czy wcześniej była ona karana, jak się zachowywała po popełnieniu przestępstwa i już przed sądem. Zazwyczaj za posiadanie od kilku do kilkunastu porcji haszyszu oskarżony otrzymuję karę pozbawienia wolności od kilku miesięcy do 1,5 roku w zawieszeniu na okres kilku lat.

Haszysz: działanie

Haszysz powoduje różne konsekwencje, których pojawienie się zależy przede wszystkim od ilości zażytego narkotyku.

Niewielkie dawki (10-15 mg) powodują:

  • uczucie euforii;
  • uczucie niewrażliwości na negatywne bodźce;
  • poczucie błogości;
  • rozluźnienie;
  • wzmożoną gadatliwość;
  • nadmierna wesołkowatość;
  • uczucie, że zmiany w otoczeniu zachodzą w błyskawicznym tempie;
  • nadwrażliwość zmysłowa - zwłaszcza wzroku i słuchu;
  • napady lęku.

Większe dawki (25-30 g)

      Czy można przedawkować marihuanę?

      Czy haszysz uzależnia?

      Pokutuje nieprawdziwe przekonanie, że haszysz nie uzależnia. To prawda, że nie powoduje uzależnienia fizycznego, ale psychiczne już tak. Co to oznacza? Po odstawieniu narkotyku nie odczuwa się dolegliwości fizycznych, np. nie pojawiają się: ból, biegunka czy uczucie zimna.

      Haszysz powoduje jednak uzależnienie psychiczne, co oznacza, że choć nasze ciało nie wysyła sygnałów "tęsknoty" za narkotykiem, o tyle psychika już to robi. Mamy do czynienia z zespołem abstynencyjnym - osoba, która po dłuższym czasie zażywania haszyszu zrezygnowała z niego jest rozdrażniona, intensywnie poszukuje kolejnych możliwości zdobycia narkotyku, obsesyjnie o nim myśli. Zaniedbuje codzienne czynności, jej wola staje się coraz słabsza. To, co sprawiało jej dotychczas najwięcej przyjemności traci ważność w konfrontacji z haszyszem. Uzależnionemu brak chęci życia, ma obniżony nastrój, cierpi na bezsenność,dokucza mu ciągłe zmęczenie.

      Uzależnienie psychiczne jest trudniejsze do wyleczenia niż fizyczne i wymaga pomocy specjalisty - terapeuty uzależnień.

      Uzależnienie od haszyszu: skutki

      THC świetnie rozpuszcza się w tłuszczach, ale znacznie gorzej w wodzie, dlatego po każdorazowym zażyciu haszyszu substancja pozostaje w organizmie przez około 3-4 tygodnie. THC magazynuje się w komórkach glejowych mózgu i komórkach tłuszczowych organizmu. Z tego powodu długotrwałe przyjmowanie haszyszu powoduje spowolnienie przekazywania impulsów nerwowych. Osoba uzależniona ma wrażenie, w przeciwieństwie do stanu po jednorazowym spożyciu haszyszu, że czas spowolnił, pogrąża się w apatii - nie ma ochoty na żadną aktywność, staje się bierna. Obniża się jej potencjał intelektualny, nie ma ona już tak ambitnych planów, jakie towarzyszyły jej przed wpadnięciem w nałóg, słabnie jej pamięć, pogorszeniu ulega zdolność koncentracji.

      Jeśli haszysz jest przyjmowany w formie tzw. skręta, wytwarzają się, podobnie jak w przypadku palenia papierosów, substancje smoliste, powodujące uszkodzenia płuc i górnych dróg oddechowych, wątroby i mięśnia sercowego. Co więcej, dym z konopi jest kancerogenny2, nawet bardziej niż ten nikotynowy, ponieważ trafia do płuc bez pośrednictwa filtra i pozostaje w nich dłużej.

      Osoba uzależniona od haszyszu jest rozkojarzona i roztargniona. Ma problem z prawidłowym komunikowaniem się z innymi ludźmi, łatwo ulega sugestiom. W najcięższych przypadkach uzależnienie od haszyszu prowadzi do wystąpienia halucynacji, ruchów pląsawiczych, zaburzeń widzenia. Możliwe psychiczne konsekwencje nałogu to histeria, a w skrajnych przypadkach nawet depresja3. Naukowcy dowodzą jednak, że depresja pojawia się po zażyciu haszyszu zazwyczaj tylko wtedy, gdy nałogowi towarzyszą problemy w życiu społecznym, rodzinnym konkretnego człowieka.

      Udowodniono również niekorzystne działanie haszyszu na płodność kobiet i mężczyzn. U pań haszysz powoduje zmniejszenie liczby owulacji, u panów gorszą jakość spermy i mniejszą ilość produkowanych plemników4.

      Warto wiedzieć

      Zespół amotywacyjny

      Często mówi się o występowaniu wśród osób uzależnionych od marihuany i haszyszu zespołu amotywacyjnego. Syndrom ten, jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się brakiem motywacji do jakichkolwiek działań u osób na niego cierpiących. Objawia się otępieniem, apatią, zaburzeniami pamięci, brakiem jakichkolwiek celów.

      Teoria zespołu amotywacyjnego powstała w 1968 roku, kiedy trzech naukowców opisało przypadki jego wystąpienia. Badania były jednak przeprowadzone na zbyt małej liczbie osób, by z całkowitą pewnością móc potwierdzić istnienie syndromu.

      Naukowcy cały czas kontynuują prace nad tą kwestią, wśród nich znajdują się badacze z Columbia University5 i Imperial College London6. Ich wnioski potwierdzają, że spożywanie haszyszu i marihuany prowadzi do spadku poziomu dopaminy w prążkowiu. Dopamina jest substancją chemiczną, która odpowiada m. in. właśnie za naszą motywację.

      Źródła:

      1. Dostęp do raportu na stronie: http://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/2637/TDAT16001ENN.pdf

      2. Informacja o kancerogenności dymu z haszyszu (i marihuany) znajduje się m. in. w raporcie California Environmental Protection Agency: https://oehha.ca.gov/media/downloads/proposition-65/chemicals/finalmjsmokehid.pdf

      3. Informacja o zależności między spożywaniem haszyszu a depresją znajduje się w wynikach badań opublikowanych na stronie: http://www.biblioteca.cij.gob.mx/articulos/PsicosisYOtrosTrastornosMentales/Cannabis-Depression.pdf

      4. Dostęp do informacji o badaniu na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3717046/

      5. Dostęp do informacji o badaniu na stronie: http://thescienceexplorer.com/brain-and-body/heavy-marijuana-use-actually-linked-lower-dopamine-release-brain-study-finds

      6. Dostęp do informacji o badaniu na stronie: http://www3.imperial.ac.uk/newsandeventspggrp/imperialcollege/newssummary/news_17-11-2016-10-58-27