Guzy prostaty (stercza) są uleczalne

2007-05-18 3:49

Trudności przy oddawaniu moczu to sygnał, że z prostatą coś się dzieje. Nie musi to oznaczać raka prostaty, ale wymaga szybkiego leczenia. Guzy prostaty leczy się - radioterapią, brachyterapią, chirurgicznie usuwając prostatę lub sam guz przez cewkę moczową.

Guzy prostaty (stercza) są uleczalne
Autor: thinkstockphotos.com Guzy prostaty (stercza) są uleczalne

Spis treści

  1. Leczenie chirurgiczne guzów prostaty, czyli prostatektomia
  2. #TOWIDEO Jakie są objawy raka prostaty?
  3. Leczenie guzów prostaty radioterapią
  4. Leczenie guzów prostaty brachyterapią
  5. Przezcewkowe usuwanie guza prostaty
  6. Ważne badanie po operacji

Niechęć do podjęcia leczenia guza prostaty najczęściej wynika z nieświadomości zagrożenia i lęku przed nieznanym. Nie każdy guz prostaty (stercza) jest nowotworem złośliwym, ale każdy wymaga interwencji.

Stosuje się cztery metody leczenia: leczenie chirurgiczne (prostatektomię), brachyterapię, radioterapię oraz przezcewkowe usuwanie guza. O wyborze terapii decyduje wiek pacjenta i zaawansowanie raka prostaty.

Brachyterapię i radioterapię stosuje się u mężczyzn starszych. Im pacjent jest młodszy, tym skuteczniejsza okazuje się klasyczna operacja, bo ogranicza ryzyko nawrotu choroby i przerzutów.

Leczenie chirurgiczne guzów prostaty, czyli prostatektomia

Polega na usunięciu stercza. Operacja trwa ok. 3 godzin. W końcowym jej etapie do cewki moczowej zakłada się cewnik.Chory leży w szpitalu dwa tygodnie. Po kilku dniach od operacji (wszystko zależy od ogólnego stanu zdrowia) zaczyna wstawać i robić pierwsze kroki. Cewnik nadal pozostaje w pęcherzu, by nie nadwerężać mięśni zwieracza.

Po 4-5 dniach zdejmuje się część szwów. Po dwóch tygodniach zostaje usunięty cewnik. Resztę szwów zdejmuje się zazwyczaj już w warunkach ambulatoryjnych po kolejnych dwóch tygodniach (coraz częściej używa się nici rozpuszczalnych, których nie trzeba zdejmować).

Jeśli w czasie zabiegu zostaną uszkodzone zwieracze - a dzieje się to dość często - pojawia się problem nietrzymania moczu. Wtedy trzeba nauczyć się ćwiczyć mięśnie krocza.

Bez tego konieczne będzie stosowanie podkładów lub cewników. Pomocna jest też fizykoterapia. Po radykalnej operacji prostaty może też dojść do pogorszenia sprawności seksualnej. Dotyka to blisko 60 proc. pacjentów.

#TOWIDEO Jakie są objawy raka prostaty?

Rak prostaty: jakie daje objawy?

Leczenie guzów prostaty radioterapią

To naświetlania promieniami jonizującymi. Mogą doszczętnie zniszczyć niewielki guz, a więc wyleczyć nowotwór. To dobre wyjście dla panów, którzy nie mogą być operowani. Stosuje się ją też, gdy rak rozprzestrzenił się poza granice prostaty, ale wtedy nie daje gwarancji całkowitego wyleczenia.

Leczenie trwa 4-6 tygodni. Po zaplanowaniu go i oznaczeniu pól, które będą naświetlane, pacjent przychodzi raz dziennie na zabieg. Nie obciąża to organizmu, można więc normalnie żyć.

Naświetlania nie powodują zwykle nietrzymania moczu. Częste natomiast bywają zaburzenia erekcji. Może też dojść do popromiennego zapalenia odbytnicy. Powikłaniem jest zwężenie cewki moczowej. Jeśli do niego dojdzie, konieczne jest jej poszerzenie. Zabieg polega na usunięciu blizn.

Leczenie guzów prostaty brachyterapią

Polega na precyzyjnym naświetlaniu guza. W sterczu umieszcza się igły, do których w seriach wprowadza się materiał radioaktywny niszczący komórki rakowe.

Na dzień lub dwa trzeba się położyć do szpitala, bo niszczenie raka tą metodą wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Po terapii może się pojawić obrzęk krocza. Czasem trzeba założyć cewnik. Rzadko dochodzi do nietrzymania moczu. Częściej do zwężenia cewki, którą po terapii poszerza się chirurgicznie.

Przezcewkowe usuwanie guza prostaty

Wykonuje się je, gdy celem jest ułatwienie oddawania moczu. Za pomocą specjalnych mikronarzędzi usuwa się przez cewkę moczową tę część guza, która ją zwęża. Metoda jest stosowana u panów w podeszłym wieku. Poprawia się komfort życia, a pacjent spokojnie dożywa swoich lat. Zabieg należy wykonać w szpitalu. Jeśli nie ma komplikacji, pacjent w ciągu 2-3 dni może opuścić szpital. Powikłaniem bywa częściowe i czasowe utrudnienie oddawania moczu oraz zaburzenia erekcji.

Ważne badanie po operacji

Pobiera się krew, by oznaczyć charakterystyczny dla nowotworów prostaty antygen - PSA. Lekarz analizuje wynik. Jeżeli przed operacją radykalną PSA było znacznie podwyższone, a po niej nie można go oznaczyć (bo równa się zero), to dowód, że wszystko przebiega prawidłowo i operacja usunięcia komórek nowotworowych powiodła się.

Gdy zaczyna się podnosić, należy się zastanowić, co robić dalej. Podwyższenie PSA może świadczyć o nawrocie choroby lub przerzutach odległych. Po zakończeniu leczenia pacjent musi się systematycznie zgłaszać na badania kontrolne. Pierwsze zwykle odbywa się miesiąc po zakończenia terapii - niezależnie od jej rodzaju.

miesięcznik "Zdrowie"