Gorączka plamista Gór Skalistych - objawy i leczenie

2018-09-11 17:34

Gorączka plamista Gór Skalistych to potencjalnie śmiertelna choroba odkleszczowa, która występuje głównie w Ameryce Północnej - USA i Kanadzie. Gorączka plamista Gór Skalistych jest wywołana przez bakterie Rickettsia rickettsii, które przenoszą kleszcze. Jakie są objawy gorączki plamistej Gór Skalistych? Na czym polega leczenie?

Gorączka plamista Gór Skalistych
Autor: Thinkstockphotos.com Gorączka plamista Gór Skalistych

Spis treści

  1. Gorączka plamista Gór Skalistych - drogi zakażenia
  2. Gorączka plamista Gór Skalistych - objawy
  3. Wysypka w przebiegu gorączki plamistej Gór Skalistych
  4. Gorączka plamista Gór Skalistych - diagnostyka
  5. Gorączka plamista Gór Skalistych - leczenie

Gorączka plamista Gór Skalistych to ostra, zakaźna choroba odkleszczowa wywoływana przez bakterie - riketsje Rickettsia rickettsii.

Gorączka plamista Gór Skalistych należy do grupy riketsjoz. Riketsjozy stanowią grupę ostrych chorób gorączkowych, wywołanych przez riketsje - różne gatunki bakterii należących do rzędu Rickettsiales. Ich przebieg kliniczny może być podobny, tym niemniej cechy epidemiologiczne i etiologiczne są dosyć odmienne.

  • grupa durów wysypkowych - dur wysypkowy epidemiczny, sporadyczny i szczurzy
  • grupa gorączek plamistych: gorączka plamista Gór Skalistych, gorączka śródziemnomorska, północno-azjatycka gorączka kleszczowa, ospa riketsjozowa, dur kleszczowy z Queensland, dur zaroślowy
  • zakażenia wywołane przez drobnoustroje z rodzaju Coxiella, Bartonella, Anaplasma

Gorączka plamista Gór Skalistych jest zgłaszana w Stanach Zjednoczonych od lat 20. XX wieku.

Gorączka plamista Gór Skalistych - drogi zakażenia

Bakterie Rickettsia rickettsii są przenoszone przez kilka gatunków kleszczy - głównie przez gatunki kleszczy Dermacentor (Dermacentor variabilis, Dermacentor andersoni). Są one najważniejszymi wektorami tego patogenu w Ameryce Północnej.

Stanami USA, w których odnotowuje się największą liczbę zachorowań na milion mieszkańców, są Północna Karolina, Oklahoma, Arkansas, Tennessee i Missouri. W nich odnotowuje się 60 proc. przypadków choroby.

Z kolei w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych (a także w części Meksyku) choroba jest przenoszona głównie przez kleszcza psiego (Rhipicephalus sanguineus).

Do ugryzienia przez zakażonego kleszcza i rozwoju choroby może dojść przez cały rok, jednak sezon przypada na wiosnę i lato, ze szczytem w czerwcu i lipcu. Jednak ta sezonowość różni się nieco w różnych regionach kraju ze względu na klimat i wektory szczepów. W Arizonie, gdzie transmisja jest związana z kleszczem psim, szczyt zachorowalności zaczyna się od kwietnia i trwa do października.

W grupie zwiększonego ryzyka są osoby mające częsty kontakt z psami, zamieszkujące w pobliżu obszarów zalesionych lub obszarów o wysokiej trawie.

Gorączka plamista Gór Skalistych - objawy

Objawy gorączki plamistej Gór Skalistych pojawiają się w ciągu 2-14 dni od ukąszenia przez kleszcza:

Wysypka w przebiegu gorączki plamistej Gór Skalistych

Źródło: youtube.com/Carlsson

Ważne

Gorączka Gór Skalistych - powikłania

W przypadkach nieleczonej choroby (lub leczonej nieprawidłowo) śmiertelność sięga nawet 6 proc., a przyczyną zgonu może być rozwijająca się niewydolność oddechowa, niewydolność wątroby, niewydolność nerek i niewydolność serca.

Gorączka plamista Gór Skalistych - diagnostyka

Rozmowa z pacjentem pełni olbrzymią rolę ze względu na geograficzne uwarunkowania występowania poszczególnych jednostek chorobowych, a także wektorów przenoszących riketsje. Poza tym należy wykona badania laboratoryjne:

  • zazwyczaj test immunofluorescencji (należy pamiętać o tym, że przeciwciała pojawiają się 7-10 dni od wystąpienia ogólnych objawów chorobowych)
  • PCR – wynik dodatni przed pojawieniem się przeciwciał, rodzaj materiału zależy od rodzaju jednostki chorobowej (podejrzewanej), np. krew, biopsja skóry czy strup (np. afrykańska gorączka kleszczowa)
  • hodowla komórkowa (podłoża swoiste
  • badanie PCR w oparciu o hodowle komórkowe wymazów ze skóry

Gorączka plamista Gór Skalistych - leczenie

Leczenie gorączki plamistej gór skalistych polega na podawaniu antybiotyków - doksycykliny 100mg 2x/dobę przez 5-10 dni. Leczenie jest najskuteczniejsze, jeśli zostanie rozpoczęta w ciągu 5 dni od pojawienia się objawów.

Źródło:

Rocky Mountain Spotted Fever (RMSF), https://www.cdc.gov/rmsf/symptoms/index.html