Globulki dopochwowe – antykoncepcyjne i nie tylko. Jak działają i jak ich używać?

2015-01-14 9:44

Globulki dopochwowe to nie tylko środek antykoncepcyjny. W tej formie podaje się również leki, gdy masz stan zapalny (np. grzybicę). Poza tym globulki dopochwowe stosuje się m.in. w celu łagodzenia uczucia suchości w okolicach intymnych i bólu pojawiającego się podczas stosunku. Sprawdź, jak działają globulki dopochwowe i jak je stosować.

Globulki dopochwowe – antykoncepcyjne i nie tylko. Jak działają i jak ich używać?
Autor: Thinkstockphotos.com Globulki dopochwowe to nie tylko środek  antykoncepcyjny . W tej formie podaje się również leki. Sprawdź, jak działają globulki dopochwowe i jak je stosować.

Spis treści

  1. Globulki dopochwowe – wskazania do stosowania
  2. Globulki dopochwowe – jak działają?
  3. Globulki dopochwowe – jak stosować?
  4. Globulki dopochwowe - jak aplikować?

Globulki dopochwowe to postać leku, środka antykoncepcyjnego, nawilżającego lub regenerującego, przeznaczona do stosowania dopochwowego.

Globulki dopochwowe – wskazania do stosowania

Globulki antykoncepcyjne mogą być główną metodą zapobiegania ciąży lub traktowane jako uzupełnienie innych metod antykoncepcji.

Z kolei globulki dopochwowe nawilżające mogą być używane w celu leczenia suchości pochwy i łagodzenia bólu pojawiającego się w trakcie stosunków.

SPRAWDŹ >> Co zrobić, gdy POCHWA jest ZA CIASNA i stosunek sprawia BÓL?

Natomiast globulki dopochwowe regenerujące są przeznaczone dla kobiet, u których wystąpiły nieprawidłowe zmiany w nabłonku pochwy (dystrofia, atrofia), spowodowane np. niedoborem estrogenów (co zdarza się u kobiet w wieku menopauzalnym), stosowaniem leków hormonalnych czy chemio- i radioterapią. Tego typu globulki przeznaczone są także dla kobiet po zabiegach ginekologicznych i po porodzie (przy gojeniu się ran). Sprawdzą się również po kuracji antybiotykami.

Na rynku dostępne są także globulki dopochwowe na stan zapalny, wywołany przez grzyby, wirusy i bakterie. Można je stosować w przypadku kandydyozy, brodawek narządów płciowych oraz aby zapobiec nawrotom zakażenia wirusem herpes simplex 2 (HSV-2).

Poza tym niektóre globulki można stosować wspomagająco w nadżerkach szyjki macicy.

Globulki dopochwowe – jak działają?

Globulki antykoncepcyjne, po włożeniu do pochwy, rozpuszczają się i przybierają formę mikropianki, która wypełnia pochwę i równomiernie rozprowadza składnik plemnikobójczy (zwykle nonoksynol). Równocześnie pianka stanowi dla plemników nieprzepuszczalną barierę.

Globulki dopochwowe nawilżające zawierają związki, które łagodzą uczucie suchości, napięcia, świądu i pieczenia w okolicach intymnych oraz łagodzą ból podczas stosunku. Wchodzący w ich skład kwas hialuronowy nawilża śluzówkę pochwy, natomiast kwas mlekowy pomaga utrzymać prawidłowe pH pochwy, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji. Podobne działanie ma zawarty w tego typu globulkach propolis. Z kolei glikogen jest składnikiem odżywczym dla pałeczek kwasu mlekowego, tworzących naturalną florę bakteryjną pochwy, która chroni ją przed infekcjami i pomagającą w utrzymaniu prawidłowego pH.

Globulki nie stanowią ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i zakażeniem wirusem HIV.

Z kolei globulki dopochwowe regeneracyjne wspomagają proces gojenia i odbudowy tkanek pochwy. Wszystko głównie dzięki kwasowi hialuronowemu, który zapewnia napięcie i elastyczność tkanek. Ponadto tego typu globulki zawierają także wiele substancji naturalnych, które wspomagają działanie regenerujące, takie jak, np. wyciąg olejowy z nagietka, wyciąg olejowy z aloesu czy ekstrakt olejowy z drzewa herbacianego.

Natomiast globulki przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki temu, że działają bezpośrednio w pochwie, czyli miejscu dotkniętym chorobą, zwiększają siła działania zawartych w nich składników leczniczych. Warto wiedzieć, że zawierają one nie tylko substancje, które zwalczają patogeny, lecz także inne związki, takie jak, np. kwas mlekowy, który odtwarza naturalnie kwaśne środowisko pochwy.

Ważne

Globulki dopochwowe - przeciwwskazania

Globulek dopochwowych nie należy stosować w czasie menstruacji, w okresie ciąży i karmienia piersią, a także łącznie z prezerwatywami i wkładkami antykoncepcyjnymi wykonanymi z lateksu.

Globulki dopochwowe – jak stosować?

Globulki antykoncepcyjne stosuje się 10-20 minut przed stosunkiem płciowym.

W przypadku globulek nawilżających czy regenerujących stosuje się jedną globulkę raz na dobę - wieczorem (przed snem), przez okres 10 kolejnych dni. Również po tym okresie można stosować globulki, by utrzymać otrzymany efekt. Wówczas należy stosować jedną globulkę co trzy dni tak długo, jak będzie to pożądane.

Globulki regenerujące należy stosować do ustąpienia objawów, jednak nie dłużej niż przez 9 dni (o dokładny czas stosowania najlepiej spytać lekarza). Podobnie w przypadku globulek dopochwowych na grzybicę, infekcje bakteryjne i wirusowe (a więc zwykle na receptę). Jednak w tym przypadku stosuje się zwykle jedną globulkę raz dziennie przez siedem dni.

Globulki dopochwowe - jak aplikować?

Przed wprowadzeniem globulki połóż się na plecach. Globulkę należy wprowadzić palcem do pochwy możliwie jak najgłębiej, pamiętając, aby przed ich użyciem dokładnie umyć zewnętrzne narządy płciowe i ręce (choć zwykle do każdej globulki jest dołączona specjalna rękawiczka). Niektóre globulki (czytaj uważnie ulotkę!) można zwilżyć przegotowaną, ostudzoną wodą, by ułatwić ich włożenie do pochwy.

W czasie stosowania globulek zaleca się nosić wkładki/podpaski higieniczne, by uniknąć zabrudzenia bielizny i pościeli.