Glinka zielona – właściwości. Jak przygotować maseczkę z glinką zieloną?

2018-06-05 10:34

Glinka zielona ma właściwości antybakteryjne, dlatego szczególnie polecana jest posiadaczkom cer problematycznych. Maseczka z glinką zieloną matuje, wygładza cerę, działa antyseptycznie i zapobiega pojawianiu się niedoskonałości. Sprawdź, jak przygotować maseczkę na bazie zielonej glinki.

Glinka zielona – właściwości. Jak przygotować maseczkę z glinką zieloną?
Autor: thinkstockphotos.com Maseczkę z zieloną glinką zostawiamy na ok. 10-15 minut pilnując w międzyczasie, aby nie wyschła na twarzy.

Spis treści

  1. Glinka zielona – rodzaje
  2. Glinka zielona – skład
  3. Glinka zielona – działanie
  4. Glinka zielona – zastosowanie
  5. Maseczka z zieloną glinką – jak przygotować?

Glinka zielona, jak wskazuje sama nazwa, ma zielonkawe zabarwienie, które wynika z obecności w jej składzie jonów żelaza. Wydobywa się ją z głębokich pokładów krzemionkowo-aluminiowych we Francji i w USA. Jest najpopularniejszym rodzajem glinki dedykowanym cerom tłustym, trądzikowym, które łatwo się zanieczyszczają.

Glinkę zieloną można stosować nie tylko zewnętrznie, ale także wewnętrznie. Zielona glinka do picia, według zwolenników medycyny naturalnej, ma pomagać w chorobach układu pokarmowego i zwalczać stany zapalne w jamie ustnej.

Poznaj wszystkie właściwości glinki zielonej.

Glinka zielona – rodzaje

Wyróżnia się dwa rodzaje glinek zielonych: montmorillonite i illite.

Ta pierwsza wydobywana jest na południu Francji, a jej nazwa pochodzi od nazwy regionu, w którym została odkryta – Montmorillon. Posiada w swoim składzie 20 soli mineralnych, szereg mikroelementów i pierwiastków śladowych.

Glinka illite pochodzi z USA, a nazwę wzięła od stanu Illonis, gdzie została wydobyta po raz pierwszy w 1937 roku. Według niektórych ma ona nieco mniej drogocennych pierwiastków niż glinka francuska, lecz jej skład także działa na skórę leczniczo i regulująco.

Czytaj też: Rodzaje glinek kosmetycznych. Jak dobrać glinkę do swojej cery?

W sklepach internetowych i stacjonarnych można kupić oba rodzaje glinek zielonych w podobnej cenie (zwykle ok. 8-10 zł za 100 g). Jednak to, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie, to kolor – powinien być wyraźnie zielony. Beżowe lub szarawe zabarwienie glinki zielonej oznacza, że jest złej jakości. Podczas zakupu trzeba się też upewnić, że glinka ma długą datę przydatności oraz że nie zawiera żadnych dodatków (na opakowaniu należy szukać oznaczenia: 100% glinka zielona/green clay).

Glinka zielona – skład

W skład zielonej glinki wchodzi bogactwo mikro- i makroelementów, które oddziałują leczniczo na skórę. Są to m.in.:

  • krzem – przyspiesza procesy gojenia, reguluje wydzielanie sebum;
  • magnez – działa przeciwstarzeniowo, zapobiega reakcjom alergicznym i rozwojowi stanów zapalnych;
  • wapń – stymuluje regenerację komórek, pozwala na utrzymanie napięcia skóry i jednocześnie nawilża ją;
  • selen – poprawia jędrność skóry, niweluje przebarwienia, wzmacnia ochronę przed promieniowaniem UV, działa przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie;
  • mangan – chroni przed działaniem wolnych rodników, niweluje napięcie skóry, dzięki czemu koryguje zmarszczki;
  • fosfor – wspomaga odnowę komórkową, utrzymuje właściwe pH skóry;
  • miedź – reguluje pracę gruczołów łojowych, dotlenia komórki skóry i uelastycznia ją;
  • żelazo – bierze udział w syntezie kolagenu, przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek.

Glinka zielona – działanie

Dzięki wysokiej zawartości biopierwiastków, glinka zielona ma zbawienny wpływ na cerę problematyczną:

  • używana systematycznie reguluje produkcję sebum – skóra mniej się przetłuszcza, a pory stają się mniej widoczne;
  • działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a co za tym idzie ogranicza rozwój pryszczy;
  • doskonale oczyszcza i wiąże toksyny;
  • przyspiesza gojenie się już powstałych stanów zapalnych;
  • rozjaśnia i ujednolica koloryt cery oraz wygładza jej strukturę;
  • ujędrnia i dotlenia skórę opóźniając tym samym procesy starzenia;
  • stosowana na uda niweluje cellulit.

Glinka zielona – zastosowanie

Maseczka

Podstawowym sposobem wykorzystania glinki zielonej jest zrobienie z niej maseczki oczyszczającej. Efekty zastosowania glinki w takiej formie są widoczne niemal od razu – po zmyciu pasty skóra staje się jaśniejsza, gładsza, bardziej ujednolicona (przepis na maseczkę – patrz niżej).

Maska antycellulitowa

Glinkę zieloną można stosować też na większe partie skóry jako maskę, np. na uda – działa wówczas antycellulitowo, usprawnia krążenie i ujędrnia. Warto dodać do niej kilka kropel olejku, żeby nie wysuszyła skóry. Po nałożeniu maski zaleca się owinięcie ud folią spożywczą i odczekanie ok. 15 minut (najlepiej pod kocem), następnie można glinkę spłukać.

Sprawdź też:

Peeling

Po aplikacji, zamiast zmywać glinkę ze skóry, można wykonać za jej pomocą delikatny peeling. Proszek jest na tyle miałki, że nie podrażni skóry, za to pomoże pozbyć się martwych komórek naskórka.

Puder do kąpieli

Glinkę zieloną można dodać też do kąpieli, wsypując ją pod strumieniem wody (ok. pół szklanki).

Pasta do mycia włosów

Glinkę zmieszaną z wodą do konsystencji pasty nakładamy na zwilżone włosy oraz skórę głowy i masujemy 2-3 minuty. Mieszanka świetnie pochłania wszelkie zanieczyszczenia i sebum, a dzięki zawartości krzemu wzmacnia cebulki włosów. Dodatkowo, działa na skórę głowy jak delikatny peeling.

Warto wiedzieć

Glinka zielona do picia

W medycynie naturalnej glinkę zieloną wykorzystuje się także do picia. Proszek ma być remedium na wiele chorób, m.in. zaburzenia trawienia, zatrucia pokarmowe, choroby jelit, a także stany zapalne w jamie ustnej (np. zapalenie migdałków, gardła, choroby dziąseł, zębów).

Zaleca się przyjmowanie 1-2 łyżeczek glinki zielonej dziennie – można włożyć ją do ust, zwilżyć, następnie popić ¼ szklanki wody lub herbaty. Inny sposób to rozpuszczenie proszku w takiej samej ilości wody i wypicie gotowej zawiesiny.

W przypadku chorób jamy ustnej przepłukujemy usta roztworem sporządzonym z 1 łyżeczki glinki zielonej i pół szklanki wody.

UWAGA: glinki należy rozrabiać i spożywać tylko za pomocą drewnianych, szklanych lub plastikowych sztućców. Kontakt z metalem pozbawia ich właściwości leczniczych.

Maseczka z zieloną glinką – jak przygotować?

Przygotowanie maseczki na bazie zielonej glinki jest dziecinnie proste. Ważne jednak, aby przestrzegać podstawowej zasady: do sporządzania maseczki nie używamy metalowych naczyń, sztućców, mieszadełek itp. Metal w kontakcie z glinką powoduje, że traci ona swoje lecznicze właściwości.

Oto instrukcja:

  1. Do czystego naczynia wsyp porcję zielonej glinki (czubata łyżka stołowa powinna wystarczyć na pokrycie całej twarzy i szyi).
  2. Dodaj niewielką ilość wody (najlepiej destylowanej lub butelkowanej) cały czas mieszając – tak, aby uzyskać konsystencję gęstej śmietany.
  3. Palcami, za pomocą szpatułki lub pędzelka nałóż maseczkę na twarz i szyję (ew. dekolt).
  4. Odczekaj 10-15 minut. Nie dopuszczaj do całkowitego zaschnięcia glinki – w tym celu co jakiś czas spryskuj ją wodą, np. termalną lub hydrolatem.
  5. Zmyj maseczkę letnią wodą.

Działanie maseczki z glinką zieloną możesz nieco „podkręcić”:

  • Do rozrobienia maseczki, zamiast zwykłej wody, użyj hydrolatu dopasowanego do potrzeb swojej skóry. Kliknij TUTAJ, aby sprawdzić, który rodzaj hydrolatu będzie dla ciebie najlepszy.
  • Do rozrobionej maseczki dodaj kilka kropel lekkiego olejku i dokładnie wymieszaj. Taki dodatek zapobiegnie szybkiemu wysychaniu maski i odżywi skórę. Jeśli jednak masz skórę ze skłonnością do zatkanych porów i niedoskonałości pamiętaj, aby wybrać olejek niekomadogenny – np. jojoba, lniany, olej z wiesiołka, z pestek malin, z czarnuszki. Unikaj za to oleju kokosowego, migdałowego, palmowego i oliwy z oliwek – są zbyt ciężkie dla tłustej skóry.
  • Jeśli masz cerę wrażliwą, zamiast stosować czystą glinkę zieloną, wymieszaj ją pół na pół z glinką białą i z takiej mieszanki zrób maseczkę. Zielona glinka ma najsilniejsze działanie i może wysuszać, biała natomiast ma właściwości łagodzące i obkurczające naczynia krwionośne. Przy czym także świetnie działa na cerę tłustą i trądzikową.