Fikus - trujący figowiec

2018-12-08 12:13

Fikus, zwany również figowcem, to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych w Polsce. W warunkach domowych bardzo rzadko owocuje - jego autem są za to dekoracyjne liście, których kolor zależy od wieku rośliny. Mimo, że nie kwitnie tak, jak inne domowe rośliny, to i tak może sprawiać spore problemy alergikom, a także młodym rodzicom i właścicielom kotów.

Fikus - trujący figowiec
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Fikus groźny dla alergików
  2. Fikus: objawy alergii
  3. Komu zagraża fikus?
  4. Fikus toksyczny dla kotów i dzieci

Fikus (Ficus L.), inaczej figowiec, w naturalnym środowisku - w tropikach Azji, w Afryce, Australii i na wyspach Oceanii - to dość duże drzewo: jego korona jest rozłożysta, pień gruby, nierzadko o wysokości nawet 30 metrów.

Fikusy uprawiane w doniczkach zwykle dorastają do kilkudziesięciu centymetrów (tylko niektóre domowe odmiany, np. fikus benjamina, mogą imponować wysokością, bo na ogół osiągają 2-3 metry).

Ich liście są gładkie i błyszczące, u niektórych gatunków młodych fikusów bordowe, u starszych zielone. W Polsce najczęściej uprawiany jest pochodzący z Indii fikus sprężysty.

Fikus groźny dla alergików

W gęstym mlecznym soku, który wycieka z fikusa po złamaniu pędu lub liścia, obecne są alergeny o budowie zbliżonej do cząsteczki lateksu - jest ich w sumie 11, z czego trzy to tzw. alergeny główne, czyli takie, które uczulają ponad 50 proc. osób z alergiami wziewnymi.

Charakterystyczne jest to, że im mniejszy gatunek fikusa, tym silniejsze są alergeny, jakie wytwarza sok.

Bardzo drobne cząsteczki tej białawej substancji wydostają się na powierzchnię rośliny, i wraz z ze zgromadzonym na liściach kurzem wędrują po całym domu - badacze zgłębiający sposób, w jaki uczulają fikusy, odkrywali je również na podłodze i meblach w pomieszczeniach, w których stały te kwiaty.

Dlatego by pojawiły się objawy uczulenia na fikusa nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu z tą rośliną: wystarczy spędzić z nią dłuższą chwilę w tym samym pokoju.

Fikus: objawy alergii

Oznaki tego, że uczula nas fikus, podobne są do innych objawów alergii wziewnych: to przede wszystkim alergiczny nieżyt nosa, obrzęk śluzówki, a po bezpośrednim kontakcie z alergenem - np. dotknięciu soku, jaki wypłynął ze złamanego liścia - również silne podrażnienia i pokrzywka kontaktowa, czyli swędzące i piekące bąble.

Alergeny soku z fikusa nasilają również objawy astmy, mogą też być przyczyną obrzęku twarzy.

Komu zagraża fikus?

Najwyższe ryzyko uczulenia na fikusa obserwuje się u alergików, zwłaszcza uczulonych na lateks naturalny, u osób z atopią, a także u dzieci, które mogą być genetycznie obciążone ryzykiem chorób alergicznych (bo alergikiem jest jedno lub oboje rodziców).

Jedynym sposobem na to, by uniknąć dokuczliwych objawów przy już istniejącej alergii jest unikanie kontaktu z fikusem, a najlepiej usunięcie rośliny z domu.

Jeśli natomiast istnieje podejrzenie, że takie uczulenie prędzej czy później może się rozwinąć - ale objawy póki co jeszcze się nie pojawiły - wystarczy codziennie dokładnie odkurzać nie tylko mieszkanie, ale również najbliższe otoczenie fikusa, w tym jego liście.

Fikus toksyczny dla kotów i dzieci

Wielbicielami fikusów bywają nie tylko dorośli: ich mięsiste, dorodne liście przyciągają uwagę raczkujących maluchów oraz ciekawskich kotów.

Warto więc zawczasu zadbać, by rośliny te znalazły się poza zasięgiem najmniejszych domowników: pogryzione liście mogą być przyczyną silnych podrażnień i stanów zapalnych skóry oraz oczu, mogą również wywołać:

Przy podejrzeniu zatrucia figowcem - zwłaszcza jeśli wokół rośliny widać niezbite dowody w postaci pogryzionych liści - jamę ustną należy przepłukać dużą ilością wody, zmyć sok ze skóry, podać dużą ilość płynów i jak najszybciej pojechać z dzieckiem (lub kotem) do lekarza.

Przeczytaj też: