Europejski Dzień Otyłości

2018-05-18 11:23

„To nie jest tak, że ktoś przyjdzie do szpitala, zoperuje się i pójdzie. Do operacji bariatrycznej i do życia po niej pacjent musi się dobrze przygotować” - zaleca w spocie filmowym pt. „OTYŁOŚĆ pod SKALPEL” prof. dr hab. Krzysztof Paśnik, chirurg bariatra, Prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich. Spot jest częścią akcji edukacyjnej pt. „OTYŁOŚĆ pod SKALPEL” na temat chirurgicznego leczenia otyłości, realizowanej w Polsce z okazji Europejskiego Dnia Otyłości, który w tym roku przypada 19 maja.

Europejski Dzień Otyłości
Autor: Materiały prasowe

Spis treści

  1. Blisko 2 mln ludzi pod skalpel
  2. Aby mieć pewną opiekę…
  3. Operacja to początek
  4. Co ty wiesz o chirurgii bariatrycznej?
Otylo-a-operacje-bariatryczne_1.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Blisko 2 mln ludzi pod skalpel

Według raportu HTA (Health Technology Assessment) i badań światowych, operacje bariatryczne to najbardziej efektywna metoda leczenia zaawansowanej otyłości. Na zabiegi kierowani są pacjenci z otyłością II stopnia (wskaźnik masy ciała BMI 35+) i schorzeniami będącymi powikłaniami tej choroby (np. cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym, zwyrodnieniem stawów) oraz z otyłością III stopnia (BMI 40+).

W Polsce wykonuje się cztery rodzaje operacji bariatrycznych. Najczęściej stosowaną jest rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka (tzw. sleeve), a tuż po niej by-pass żołądkowy (tzw. gastric by-pass). Chirurdzy bariatrzy korzystają też z metody, która wywodzi się z Azji – tzw. mini gastric by-pass. Najrzadziej zakładana jest u nas regulowana opaska żołądkowa.

Rocznie przeprowadza się u Polsce ok. 2-3 tysięcy operacji bariatrycznych. Realizujące je szpitale szacują, że leczenia chirurgicznego wymaga już ok. 1 mln 200 tysięcy Polaków chorych na otyłość II stopnia i ok. 700 tys. chorych na otyłość III stopnia.

Aby mieć pewną opiekę…

Od 1 stycznia 2017r., między innymi dzięki działaniom Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA operacje bariatryczne w Polsce są refundowane przez NFZ. Operacje, za które płaci Fundusz przeprowadza ok. 30 szpitali. I każdy z nich ma własną procedurę diagnostyki przed i monitoringu pacjenta po zabiegu. Nie każda z placówek ma zespół wspierających pacjentów dietetyków, fizjoterapeutów i psychologów.

- Staramy się więc teraz o stworzenie ogólnopolskiego, jednolitego systemu opieki nad pacjentami przed i po operacjach bariatrycznych. Chcemy, aby osoby, które zdecydowały się na zabieg miały pewność, że otrzymają taką samą pomoc bez względu na miasto, w którym będą operowane bariatrycznie – mówi Magdalena Gajda, Prezes Fundacji OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość.

Operacja to początek

Chirurgów bariatrów i ich zespoły wspiera Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO tworząc przy szpitalach z oddziałami bariatrycznymi pacjenckie Grupy Wsparcia. Takie Grupy działają już w Krakowie, Warszawie, Białymstoku, Olsztynie i Rzeszowie. Dzięki nim pacjenci mogą na bieżąco konsultować się ze specjalistami i wymieniać się własnymi doświadczeniami.

- Operacja bariatryczna to poważna ingerencja chirurgiczna. Trzeba się do niej dobrze przygotować dietetycznie, ruchowo i emocjonalnie. Decydując się na taki zabieg pacjent musi mieć świadomość, że to początek leczenia otyłości. Operacja pomaga zredukować masę ciała. Po niej trzeba się nauczyć kontrolować otyłość, tak jak każdą chorobę przewlekłą - mówi Gajda, która 8 lat temu przeszła zabieg gastric by-pass i jej waga utrzymuje się do tej pory na poziomie 75 kg. Przed operacją ważyła 136 kg.

Co ty wiesz o chirurgii bariatrycznej?

Z ogromnej, blisko 2 milionowej grupy chorych na otyłość, którzy wymagają leczenia chirurgicznego otyłości jeszcze wielu poszukuje informacji na temat operacji bariatrycznych. Właśnie dla nich powstała specjalna akcja edukacyjna pt. „OTYŁOŚĆ pod SKALPEL”, która jest częścią polskich obchodów, przypadającego 19 maja - Europejskiego Dnia Otyłości.

www.poradnikzdrowie.pl/bariatria to strona z informacjami o wszystkich aspektach chirurgii bariatrycznej. Znajdziesz tam porady chirurgów oraz wskazówki dietetyków, fizjoterapeutów i psychologów dotyczące przygotowań do operacji bariatrycznej i życia po niej. Na stronie znajdują się także infografiki edukacyjne i filmy, w tym dokument pt. „40kg”, którego bohaterem jest Michał – jeden z chorych na otyłość pacjentów Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie.

Akcja „Otyłość pod skalpel” jest realizowana pod Patronatami: Towarzystwa Chirurgów Polskich – Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością przy wsparciu Medtronic Polska i Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA.

Fundacja OD-WAGA