Epilacja: rodzaje. Epilacja a depilacja

2019-01-24 14:34

Epilacja to pojęcie znacznie mniej popularne niż depilacja, a często stosowane z nim wymiennie. Tymczasem to zupełnie inne metody usuwania owłosienia. Przeczytaj, czym jest epilacja, jakie wyróżniamy jej rodzaje i poznaj różnicę między epilacją a depilacją.

Epilacja: rodzaje. Epilacja a depilacja
Autor: gettyimages.com Epilacja daje trwały efekt, ale wymaga całej serii zabiegów.

Spis treści

  1. Epilacja a depilacja
  2. Rodzaje epilacji
  3. Elektroepilacja

Epilacja a depilacja

Epilacja nie jest równoznaczna z depilacją. Oba zabiegi stosuje się w celu usunięcia owłosienia, jednak tylko epilacja to metoda trwała. Ponadto, zabiegi epilacji wykonuje się w specjalistycznych gabinetach. Inaczej jest z depilacją – pod tym terminem kryją się zabiegi doskonale znane kobietom na co dzień, czyli usuwanie owłosienia za pomocą jednorazowej maszynki, depilatora elektrycznego, kremu do depilacji czy depilacji woskiem.

Warto jednak dodać, że wymienne stosowanie tych terminów wprowadziło niemałe zamieszanie. Mówi się np. o depilacji laserowej, która w rzeczywistości jest właśnie epilacją. Epilacja to więc taka trwała depilacja. Sama depilacja jednak z definicji, w przeciwieństwie do epilacji, nie usuwa włosa z cebulką, a jedynie z powierzchni skóry.

Rodzaje epilacji

Epilacja laserowa

Najbardziej znany z rodzajów epilacji. Polega na zniszczeniu przez wytworzoną przez laser energią cieplną struktur włosa. Melanina, która znajduje się w mieszku włosowym pochłania światło emitowane przez laser i przez to, razem z mieszkiem, zostaje zniszczona. Proces ten nosi nazwę fototermolizy selektywnej.

Warto pamiętać, że jeden zabieg epilacji laserowej nie wystarczy, by na zawsze pozbyć się niechcianego owłosienia, ponieważ laser działa tylko na włosy, które w danym momencie są w fazie wzrostu, a nie uśpienia. Należy więc poczekać aż każdy z włosów będzie w fazie wzrostu – odstępy między zabiegami wynoszą od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, w zależności od części ciała, z której chcemy włosy usunąć.

Aby uzyskać trwały efekt, trzeba wykonać od 3 do 6 zabiegów. Jednak i przy epilacji laserowej może się zdarzyć, że pojedyncze włoski zaczną, po około roku-dwóch, odrastać. Epilacja laserowa nie sprawdza się na jasnych – blond czy siwych – włosach.

Informacje o tym, jak się przygotować do epilacji laserowej, jak przebiega cały zabieg, jakie są do niego przeciwwskazania, znajdziesz w artykule:

--> Depilacja laserowa: co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na zabieg?

Elektroepilacja

Elektroepilacja (epilacja igłowa) to drugi typ epilacji, który dzieli się jeszcze na kolejne trzy podtypy.

Elektroliza

Pierwszy z nich to elektroliza, która, w przeciwieństwie do epilacji laserowej, działa na każdy rodzaj włosa, nie tylko na te ciemne. Ten rodzaj zabiegu nie jest bowiem zależny od stężenia melaniny bądź braku jej obecności we włosie.

Opis przebiegu tej metody może się wydawać groźny, ale dla większości osób jest ona bezpieczna. Istnieje jednak szereg przeciwwskazań do wykonania elektrolizy: choroby tarczycy, choroby serca, choroby skóry, choroby neurologiczne, a także ciąża.

Elektroliza polega na wprowadzeniu do mieszka włosowego diody w kształcie igły, która emituje prąd stały o niskim natężeniu i dzięki temu niszczy mieszek. Zabieg może powodować delikatne uszkodzenia skóry (zaczerwienienia, strupki), jednak powinny one zniknąć w ciągu kilku dni po jego wykonaniu. Zabieg jest jednak mniej bolesny niż epilacja laserowa.

Termoliza

Podczas wykonywania termolizy (diatermii krótkofalowej), inaczej niż w przypadku elektrolizy, wykorzystuje się prąd zmienny o niskim napięciu i wysokiej częstotliwości. W przeciwieństwie do elektrolizy, która, ze względu na swoją czasochłonność, jest przeznaczona raczej dla niewielkich obszarów (pachy, ramiona, obszar nad wargą), termoliza przebiega znacznie szybciej i może być też przeprowadzana na np. nogach.

Do wykonania tego zabiegu istnieją takie same przeciwwskazania jak w przypadku elektrolizy, do około 3 dniach po zabiegu mogą się utrzymywać niewielki strupki, których nie można zdrapywać. Podobnie jak elektroliza, termoliza nie należy do zabiegów bolesnych.

Blend

Blend to z kolei zabieg epilacji, który wykorzystuje elementy elektro- i termolizy. W trakcie zabiegu wykorzystuje się bowiem prąd galwaniczny i prądy o niskim natężeniu i o wysokiej częstotliwości. Dzięki temu blend zyskuje większą skuteczność od termolizy i elektrolizy, ale sam zabieg jest czasochłonny – podobnie jak w przypadku elektrolizy, zaleca się wykonywanie blendu na mniejszych obszarach skóry. Wykonanie zabiegu blend wiąże się z takimi samymi przeciwwskazaniami jak termo- i elektroliza.