Długie włosy i broda a COVID-19

2020-04-01 20:11

Czy długie włosy u kobiet i broda u mężczyzn zwiększają ryzyko zarażenia koronawirusem? To pytanie dręczyło naukowców niemalże od początku epidemii. Odpowiedź jest już znana.

Długie włosy i broda, a COVID-19
Autor: Getty Images

Na początku lutego świat obiegły zdjęcia i filmy chińskich pielęgniarek i personelu medycznego, którzy - wysłani do Wuhan w celu walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem - znacząco skrócili włosy lub nawet ogolili głowy na łyso.

Powodem była zarówno wygoda - bo zbyt długie kosmyki wymykały się spod czepków ochronnych - jak i bezpieczeństwo: sądzono, że długie włosy zwiększają ryzyko zakażenia się wirusem.

Temat szybko podchwyciły media, również społecznościowe:

Obcięcie długich włosów i golenie brody sugerowali swoim klientom również fryzjerzy. Jak się okazuje - zupełnie niepotrzebnie. Badanie, jakie opublikowano w Journal of Hospital Infection nie pozostawia wątpliwości: wirusy nie są w stanie przetrwać zbyt długo na powierzchniach porowatych, a takie właśnie są włosy - a gdy już na nich są, to nie ma możliwości przeniesienia ich do ust, oczu czy do nosa. Dlatego też obcinanie włosów nie ma sensu: warto natomiast myć je częściej, zwłaszcza po powrocie do domu.

A co z brodą? Na niej wirusy również nie utrzymają się zbyt długo, ale jej zgolenie ma sens wówczas, jeśli nosisz półmaskę: zarost uniemożliwia bowiem jej prawidłowe założenie, przez co nie chroni ona tak, jak powinna.

 Na Twitterze zaczęły więc pojawiać się takie instrukcje:

A w ślad za nimi - zdjęcia lekarzy, którzy ogolili brody, by móc nosić maski:

Lekarze ostrzegają! Nosisz brodę? Maseczka nie zatrzyma koronawirusa!

Czytaj także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki