Dlaczego mężczyzn bolą nogi? 6 najczęstszych przyczyn bólu męskich nóg

2018-07-16 9:22

Mężczyźni często cierpią na bóle nóg, choć rzadko się do tego przyznają. Ze statystyk wynika, że powodem dolegliwości są przede wszystkim nieprawidłowości w układzie kostno-stawowym. Drugie miejsce zajmują zmiany w układzie żylnym i w tętnicach. Dlaczego faceta bolą nogi?

Dlaczego faceta bolą nogi? 6 najczęstszych przyczyn bólu męskich nóg
Autor: Thinkstockphotos.com Mężczyźni często cierpią na bóle nóg, choć rzadko się do tego przyznają.

Spis treści

  1. Słabe zastawki powodują ból nóg
  2. Kontuzja również może być przyczyną bólu nóg
  3. Zmiany w kręgosłupie powodują ból nóg
  4. Płaskostopie powoduje ból nóg
  5. Ból nóg w wyniku zaburzeń elektrolitowych
  6. Zarośnięte tętnice prowadzą do bólu nóg

Ból nóg to dolegliwość, do której mężczyzna rzadko się przyznaje. Zwykle cierpi w milczeniu, a to błąd, bo po pierwsze, zwykle łatwo można mu zaradzić, a po drugie, ból nóg może być zwiastunem poważnych problemów ze zdrowiem.

Słabe zastawki powodują ból nóg

Siedzący tryb życia osłabia żyły w nogach. Na niewydolność żylną (żylaki) cierpi ok. 37 proc. mężczyzn. Żyły nie potrafią się samodzielnie kurczyć. Krew przepływa przez nie tylko dzięki tzw. pompie mięśniowej i zastawkom żylnym, które powstrzymują cofanie się krwi.

Jeśli pompa mięśniowa jest słaba, a zastawki są niesprawne, krew pozostaje w żyłach.

Z czasem, gdy żyły głębokie stają się coraz mniej sprawne, ich rolę przejmują żyły powierzchowne. Ale i one w końcu słabną i w miejscach zalegania krwi tworzą się żylaki, które także mogą powodować uczucie ciężkości i bóle nóg.

Aby chronić żyły, gdy jest to tylko możliwe, warto trzymać nogi wysoko uniesione, tak by krew mogła z nich odpłynąć dzięki sile grawitacji.

Kontuzja również może być przyczyną bólu nóg

Nawet drobne, ale niewyleczone lub źle leczone kontuzje mogą się odezwać po latach. Wystarczy bez odpowiedniego przygotowania wybrać się na siłownię albo rozpocząć trening bez rozgrzewki, a stare urazy mogą się odnowić.

Poza tym nieprzygotowane do wysiłku mięśnie, ścięgna czy więzadła łatwiej ulegają przeciążeniom, naderwaniu czy nadmiernemu rozciągnięciu.

Skutkiem sporadycznego, ale intensywnego grania w piłkę są też skręcenia stawów oraz urazy kolan, które goją się dość długo i zwykle są bardzo bolesne. Dlatego przed każdym intensywnym wysiłkiem fizycznym należy zrobić porządną rozgrzewkę.

Zmiany w kręgosłupie powodują ból nóg

Wszystkie nerwy obsługujące nogi wychodzą z kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Jeżeli ta jego część jest nadwerężona przez dźwiganie, otyłość lub siedzącą pracę - nerwy mogą być uciskane, czego następstwem będą bóle nóg. Klasycznym przykładem przeciążenia kręgosłupa może być zapalenie nerwu kulszowego (rwa kulszowa).

Płaskostopie powoduje ból nóg

Przyczyną powstawania płaskostopia (z wyjątkiem płaskostopia wrodzonego) jest nadmierne, długotrwałe przeciążanie stóp. Jeśli na co dzień nie uprawia się sportu, jeździ samochodem - mięśnie i więzadła stóp są słabe.

Przeciążanie ich przez noszenie niewygodnych butów, długie stanie oraz nadwagę sprzyja płaskostopiu, czyli obniżeniu łuku poprzecznego lub podłużnego stopy. To z kolei wywołuje przewlekły stan zapalny w torebkach i więzadłach stawów stopy.

Objawem zapalenia jest obrzęk i ból – niekiedy tak silny, że uniemożliwia chodzenie. Skutkiem płaskostopia poprzecznego jest też paluch koślawy (tzw. halluks), który daje dolegliwości bólowe.

O tym, czy ma się platfusa, łatwo się przekonać. Wystarczy mokrą stopą stanąć na twardym podłożu. Jeżeli stopa dotyka do niego całą powierzchnią, należy odwiedzić ortopedę, aby dobrał wkładki do butów i zalecił gimnastykę stóp oraz... chodzenie boso po nierównym podłożu, np. po piasku.

Płaskostopie może się objawiać bólami w stawach skokowych, kolanowych i biodrowych. Dzieje się tak, bo z powodu płaskostopia kości nogi są odchylone od właściwej osi. Aby zachować równowagę i znaleźć właściwe podparcie dla ciała, obciążenia przenoszą się na stawy znajdujące się wyżej. To prowadzi do ich degeneracji, uszkodzenia łąkotek czy chrząstki stawowej.

Ból nóg w wyniku zaburzeń elektrolitowych

Bolesne skurcze i bóle nóg mogą być następstwem niedoboru magnezu. Sprzyja temu stres, częste picie kawy i napojów typu cola. A zatem kto żyje w stałym lub częstym stresie, powinien regularnie przyjmować magnez, aby uzupełniać jego niedobory.

Za ból nóg mogą również odpowiadać leki. U chorych biorących leki moczopędne dochodzi do zaburzeń gospodarki potasowej, co skutkuje bólami i silnymi skurczami mięśni łydek.

Natomiast statyny, dość często przyjmowane przez osoby z wysokim poziomem cholesterolu, u niektórych chorych wywołują silne bóle mięśni całego ciała, także nóg.

Inną przyczyną nagłego, silnego bólu palców stóp (najczęściej jest to paluch) może być - związane z dną moczanową - gromadzenie się w stawach kryształków kwasu moczowego. Ma to związek m.in. z dietą bogatą w mięso.

Zarośnięte tętnice prowadzą do bólu nóg

Palenie papierosów i tłusta dieta, którą lubią panowie, sprzyjają miażdżycy tętnic, także tych znajdujących się w nogach.

Gdy tętnice są zwężone, ból pojawia się poniżej miejsca zwężenia. Może wystąpić w łydkach, pod kolanami, w udach, a nawet w pośladkach.

Jest tak silny, że chory może przejść tylko określony dystans. Później musi stanąć, aby ból ustąpił.

Dlatego schorzenie to nazywa się chromaniem przestankowym lub miażdżycą zarostową.

Inną przypadłością jest zakrzepowe zapalenie tętnic (choroba Buergera), któremu sprzyja palenie papierosów. Na szczęście coraz mniej jest takich przypadków, bo leczenie jest mało skuteczne i często kończy się amputacją nogi.

miesięcznik "Zdrowie"

Sprawdź, jaka jest twoja wiedza na temat chorób żylnych nóg

Pytanie 1 z 8
Co to są żylaki?