Dlaczego ciągle jest mi zimno? 8 powodów częstego odczuwania zimna

2021-11-02 6:45

Nie wiesz, dlaczego ciągle jest ci zimno? Owijasz się szalem, gdy inni zdejmują swetry? Marzniesz w biurze, choć twoim kolegom jest ciepło? Warto sprawdzić, dlaczego tak się dzieje. Oto 8 powodów, dla których możemy długotrwale odczuwać zimno.

zimno
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dlaczego ciągle jest mi zimno?
  2. Niskie ciśnienie krwi
  3. Niedobory żywieniowe
  4. Anemia
  5. Stres i zmęczenie
  6. Starzenie się organizmu
  7. Niedoczynność tarczycy
  8. Zbyt mała masa tkanki tłuszczowej
  9. Nadużywanie alkoholu

Dlaczego ciągle jest mi zimno? Odpowiedzi na to pytanie może być kilka/ Powodem ciągłego marznięcia mogą być niektóre choroby ogólnoustrojowe, zaburzenia układu krążenia czy funkcji wydzielniczych tarczycy.

Znaczenie ma także styl życia, np. przemęczenie czy złe odżywianie. Istotną rolę odgrywa tkanka tłuszczowa, która stanowi nie tylko magazyn energii dla komórek. Jeśli jest jej zbyt mało, organizm nie ma odpowiedniej warstwy izolacyjnej i szybciej traci wytwarzane przez siebie ciepło.

Człowiek, podobnie jak inne ssaki, jest istotą stałocieplną. Oznacza to, że nasz organizm dąży do utrzymania jednej temperatury (zwykle jest to 36-40°C), niezależnie od warunków zewnętrznych.

Osiąga to dzięki skomplikowanemu systemowi termoregulacji, którego centrum dowodzenia znajduje się w przysadce mózgowej. Tu spływają informacje o procesach zachodzących w całym organizmie i stąd wysyłane są sygnały uruchamiające różne odruchy służące zachowaniu stałej temperatury ciała.

Mamy dreszcze, gdy otacza nas zbyt chłodne powietrze, a pocimy się, kiedy jest za gorąco. Niekiedy jednak termoregulacja zawodzi i zaczynamy nadmiernie odczuwać zimno.

Poradnik Zdrowie: termolezja

Dlaczego ciągle jest mi zimno?

Niskie ciśnienie krwi

Jeżeli nie jest ono skutkiem schorzenia układu krążenia, a jedynie cechą osobniczą, można się ratować, dosalając nieco potrawy. Przyczyną stałego odczuwania zimna może być również styl życia i sposób odżywiania. Warto zatem zwiększyć aktywność fizyczną, a także systematycznie nawadniać organizm (wypijać co najmniej 3 litry płynów dziennie).

Niedobory żywieniowe

Jeśli stale się odchudzamy lub omijamy podstawowe posiłki, w organizmie mogą się pojawić poważne niedobory witamin i minerałów. Dieta niskokaloryczna również sprawia, że organizm nie ma z czego wytworzyć dostatecznej ilości energii do utrzymania prawidłowej ciepłoty ciała. Ratunkiem jest zmiana nawyków żywieniowych, czyli przyjmowanie w regularnych odstępach 4-5 posiłków dziennie.

Anemia

Wśród jej objawów może być nieproporcjonalne do warunków klimatycznych odczuwanie chłodu. Anemia może się rozwinąć z wielu powodów, np. utajonej utraty krwi, choroby krwi lub złego odżywiania. Jeśli liczba krwinek czerwonych, które są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich narządów w organizmie, spada, tkanki są niedotlenione, co przekłada się na zaburzenia metabolizmu. Energia powstająca np. z pożywienia nie ogrzewa należycie organizmu. Trzeba zrobić badanie krwi, które określi przyczynę anemii. Z takim badaniem lepiej nie zwlekać!

Stres i zmęczenie

Psychiczne lub fizyczne wyczerpanie organizmu, spowodowane m. in. przez stres sprawiają, że mózg kieruje najwięcej dobrze utlenowanej krwi do najważniejszych narządów ciała, np. do serca. Układ współczulny decyduje, że mniej ważne narządy mogą pozostać niedożywione i niedotlenione. Dlatego mamy zimne ręce i stopy. W takiej sytuacji jedyną radą jest zwolnienie tempa, poświęcenie więcej czasu na sen i relaks.

Starzenie się organizmu

Na biologiczne zmiany wynikające z zanikania receptorów ciepła nie mamy większego wpływu. Z wiekiem obniża się próg wrażliwości termicznej, zarówno na odczuwanie chłodu, jak i ciepła. Osoby starsze mogą wspomagać organizm poprzez choćby niewielką gimnastykę, zakładanie cieplejszej odzieży, jedzenie ciepłych posiłków i picie rozgrzewających herbatek, np. z imbirem, cynamonem, sokiem z malin. Do herbaty można też dodać kilka ziaren gorczycy, która rozgrzewa i poprawia smak napoju.

Niedoczynność tarczycy

Odczuwanie zimna jest jednym z objawów niedoczynności tarczycy. Schorzenie rozwija się wskutek niedoboru tyroksyny, a co za tym idzie – niedostatecznego działania trójjodotyroniny. Choroba może być wywołana niedoborem jodu w pożywieniu. Należy oznaczyć we krwi poziom TSH, a gdy jest za wysoki, rozpocząć leczenie.

Zbyt mała masa tkanki tłuszczowej

Tkanka tłuszczowa jest jak warstwa izolacyjna, która chroni organizm przed niepotrzebną utratą ciepła. Zimno mogą odczuwać przede wszystkim osoby, które w krótkim czasie pozbyły się nadmiaru kilogramów. Nie oznacza to jednak, że trzeba szybko przytyć. Należy raczej postawić na intensywniejszą gimnastykę, która rozbuduje mięśnie, ponieważ ich praca wytwarza w organizmie ciepło. Jeżeli mięśnie nie pracują, nie wytwarza się energia. Poza tym spada ciśnienie krwi, przez co niektóre partie ciała są niedostatecznie ukrwione.

Nadużywanie alkoholu

Picie alkoholu rozszerza naczynia krwionośne, a więc krew może szybciej krążyć po ciele. Ale wątroba, która musi walczyć z toksycznym działaniem alkoholu, nie jest w stanie ogrzać krwi do właściwej temperatury. Dlatego po nadużyciu alkoholu mogą pojawić się dreszcze. Jedyna rada – ograniczyć picie.

miesięcznik "Zdrowie"

Czytaj też:

Jak uniknąć szoku termicznego?

Zimne stopy i dłonie: na jaką chorobę mogę wskazywać?

Jak sobie poradzić z zimnymi stopami domowymi sposobami?