Dirofilarioza - choroba przenoszona przez komary

2017-06-27 8:42

Dirofilarioza to choroba pasożytnicza roznoszona przez komary. Larwy nicienia Dirofilaria występują u psów i kotów i z ich krwią mogą być przenoszone na ludzi. Choroba dotarła do Polski z południa Europy. Jakie są objawy zakażenia dirofilariozą?

Dirofilarioza - tym może cię poczęstować komar
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Dirofilarioza. Komar przenosi pasożyta wywołującego chorobę

Spis treści

  1. Jak można zarazić się dirofilarią
  2. Czy ukąszenie komara jest groźne dla dziecka?
  3. Objawy dirofilariozy
  4. Czy dirofilarioza jest groźna?

Dirofilarioza to choroba wywoływana przez nicienie Dirofilaria, które przenoszone są w ciepłym klimacie przez komary. Niestety, okazuje się, że od niedawna również polskie komary, które dotąd były powodem tylko uciążliwych ukłuć i swędzenia, mogą roznosić larwy tego nicienia. Dirofilaria jest to pasożyt występujący u psów, a także u kotów i u dziko żyjących zwierząt powodujący chorobę zwaną dirofilariozą.

Jak można zarazić się dirofilarią

Komar pożywiający się krwią zwierząt natrafia na psa lub kota zakażonego Dirofilarią. Wraz z jego krwią do organizmu komara wnikają larwy pasożyta. Tutaj przechodzą przemianę i wędrują do otworu gębowego komara. Przy następnym ukąszeniu, które wykona komar, przedostają się do powstałej ranki, a potem do tkanki podskórnej zwierzęcia lub człowieka, z którego komar zrobił sobie stołówkę. W organizmie kolejnego żywiciela larwy ponownie się przekształcają i wędrują w tkance podskórnej (Dirofilaria repens) lub przedostają się do płuc lub serca (Dirofilaria immitis).

Czy ukąszenie komara jest groźne dla dziecka?

Ważne

Chroń siebie i dzieci przed ukąszeniami komarów

Najlepszą bronią przed dirofilariozą jest profilaktyka. Staraj się więc nie dopuścić, by pogryzły was komary. W miejscach, gdzie się pojawiają, stosuj repelenty odstraszające owady. Spryskuj nimi skórę i ubranie. Dla niemowląt najskuteczniejszą ochroną jest moskitiera nakładana na wózek.

Objawy dirofilariozy

W najczęściej występującej, łagodniejszej postaci podskórnej pojawiają się guzki, w których lokują się larwy Dirofilaria repens. Może temu towarzyszyć ogólne osłabienie. Trzeba te zmiany usunąć chirurgicznie i w ten sposób pozbyć się pasożyta. Bardziej skomplikowana jest dirofilarioza wywołana postacią Dirofilaria immitis. Wtedy larwy wędrują do płuc i serca, tam formując guzki. Może to wywoływać kaszel, a nawet krwioplucie. Również wtedy leczenie polega na usunięciu guzków.

Czy dirofilarioza jest groźna?

W Polsce lekarze weterynarii obserwują wzrost zakażeń dirofilarią naszych zwierząt domowych już od 10 lat. W tym czasie zanotowano kilkadziesiąt przypadków zakażenia ludzi. U większości z nas, nawet jeśli larwy dirofilarii wnikną do krwi, układ immunologiczny je niszczy. Nicienie przeżywają tylko u niektórych osób, niestety lekarze nie wiedzą, jakie są tego przyczyny. Poza tym człowiek jest przypadkowym żywicielem dirofilarii i pasożyt w naszych organizmach nie dojrzewa.

Filaria Bancrofta - nicień Wuchereria bancrofti może być przyczyną wystąpienia słoniowacizny.

Choroba jest natomiast groźna dla zwierząt. Nieleczona może doprowadzić do śmierci psa lub kota. Dirofilarioza u zwierząt rozwija się bardzo powoli, początkowo nie dając żadnych objawów. Jeśli u psa lub kota pasożyty umiejscowiły się w sercu, zwierzę staje się osowiałe, kaszle, ma trudności z oddychaniem. W miarę postępującej niewydolności krążenia może pojawić się wodobrzusze. Najlepszym i najszybszym sposobem stwierdzenia dirofilariozy u psa lub kota jest wykonanie immunoenzymatycznego testu z krwi.

Ważne

Czy dirofilariozą można zarazić się od psa lub kota?

Zwierzęta te bezpośrednio nie zarażają dirofilariozą. Larwy, w postaci występującej u zwierząt, nie są dla nas groźne. Muszą dostać się do organizmu komara i tam przejść przemianę, tzw. wylinkę. Dopiero wtedy mogą wniknąć do naszej krwi.Postaraj się chronić swoich ulubieńców przed zakażeniem. W gabinetach lekarzy weterynarii dostępne są środki typu spot-on, do nakrapiania na skórę, które chronią przed zakażeniem dirofilarią przez ok. 2-4 tygodnie.