Dieta niskopurynowa: zasady. Co można jeść na diecie ubogopurynowej?

2014-06-17 12:09

Dieta niskopurynowa to dieta lecznicza, która jest przeznaczona przede wszystkim dla osób zmagających się z dną moczanową (artretyzmem). Dieta niskopurynowa może także zapobiec odkładaniu się kamieni nerkowych. Na czym polega dieta niskopurynowa? Co można jeść? Jakie produkty są zakazane?

Dieta niskopurynowa: zasady. Co można jeść na diecie ubogopurynowej?
Autor: Thinkstockphotos.com Dieta niskopurynowa to  dieta lecznicza , która jest przeznaczona przede wszystkim dla osób zmagających się z  dną moczanową (artretyzmem).

Spis treści

  1. Dieta niskopurynowa - dla kogo jest przeznaczona?
  2. Dieta niskopurynowa - zasady
  3. Dieta niskopurynowa - produkty dozwolone
  4. Dieta niskopurynowa - produkty zakazane

Dieta niskopurynowa to dieta lecznicza, która polega na ograniczeniu spożycia produktów o dużej zawartości puryn (są to zazwyczaj produkty cechujące się dużą zawartością białka). Celem diety jest bowiem zmniejszenie zawartości kwasu moczowego w organizmie (końcowego produktu przemian związków purynowych), tak aby nie odkładał się on w tkankach i narządach, prowadząc do ich dysfunkcji. Obecnie część specjalistów uważa, że jeśli choroba nie jest w fazie ostrej, można jeść produkty ze wszystkich grup, stosując jedynie ograniczenia ilościowe, a jedynie w ataku choroby restrykcyjnie przestrzegać zaleceń diety niskopurynowej.

Dieta niskopurynowa - dla kogo jest przeznaczona?

Dieta niskopurynowa jest przeznaczona przede wszystkim dla osób zmagających się z dną moczanową. Gdy w diecie chorego jest za dużo puryn, powstaje nadmiar kwasu moczowego. Nerki nie są go w stanie wydalić, a jego nadmiar trafia m.in. do stawów. Stąd prosta droga do stanów zapalnych, charakterystycznych dla tej choroby.

Ograniczenie puryn w diecie zaleca się także osobom cierpiącym z powodu kamicy nerkowej, a konkretnie z powodu odkładania się kamieni z kwasu moczowego. Przypadłość ta bardzo często jest powodowana przez bogatą w puryny dietę.

Dieta niskopurynowa - zasady

1. Dieta niskopurynowa powinna zawierać niską ilość tłuszczu, a więcej węglowodanów, które wzmagają usuwanie moczanów.

2. Posiłki powinny być gotowane w dużej ilości wody lub na parze (gotowanie zmniejsza ilość puryn), pieczone w folii lub duszone bez wcześniejszego obsmażania.

3. Posiłki (najlepiej 4-5 dziennie) należy spożywać regularnie, a ostatni powinno się zjeść 3-4 godziny przez snem (w nocy zwiększa się ilość zatrzymywanego w organizmie kwasu moczowego).

4. Ważne jest przyjmowanie min. 2 l płynów dziennie. Ich odpowiednia ilość zapobiegnie wytrącaniu się kwasu moczowego w nerkach i kamicy nerkowej. O uzupełnienie płynów należy zadbać szczególnie przed pójściem spać (największe stężenie kwasu moczowego stwierdza się w moczu w godzinach porannych). Ponadto należy je przyjmować podczas każdego posiłku (zagęszczenie moczu wzrasta po posiłkach). Zaleca się picie wody, słabych naparów herbaty, rozcieńczonych soków i kompotów.

Dieta niskopurynowa - produkty dozwolone

W diecie niskopurynowej obowiązuje podział produktów spożywczych ze względu na ilość wytwarzanego kwasu moczowego z określonej (przeciętnie spożytej) porcji produkty na 3 grupy:

  • I GRUPA - produkty, z których powstaje mniej niż 50 mg kwasu moczowego

Tego typu produkty powinny dominować w diecie niskopurynowej. Wskazane są przede wszystkim warzywa, takie jak: buraki czerwone, cebula, cukinia, kapusta biała, kapusta kwaszona, marchew, ogórki, pomidory, rzodkiewki, sałata, kapusta pekińska, ziemniaki. W diecie nie może zabraknąć także owoców, takich jak ananas, pomarańcze, agrest, kiwi, brzoskwinie, czereśnie, wiśnie, gruszki, jabłka, maliny, porzeczki, truskawki i winogrona. Wskazane są także ziarna: słonecznika i sezamu, oraz orzechy: laskowe, ziemne i włoskie. W tej grupie produktów znajdują się także: mortadela, metka, chudy twaróg sery żółte i pleśniowe, oliwa z oliwek, jajka, cukier, miód i dżemy, a także makaron, chleb biały, ryż i kasze.

  • II GRUPA - produkty, z których powstaje od 50 do 100 mg kwasu moczowego

Tę grupę produktów należy ograniczyć w menu. Należą do niej m.in. flądra, lin, parówki i kaszanki, z warzyw dynia, zielona fasolka szparagowa, kapusta czerwona i włoska, fasola, groch i soczewica, a z owoców banany i melony.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Dieta niskopurynowa - produkty zakazane

  • III GRUPA - produkty, z których powstaje powyżej 100 mg kwasu moczowego

Produkty, które znajdują się w tej grupie, należy bezwzględnie wyeliminować z diety. Na liście produktów zakazanych znajdują się przede wszystkim:

  • tłuste i wędzone ryby, m.in. karp, śledzie, makrela, sardynki, łosoś oraz krewetki;
  • mięso: cielęcina, jagnięcina, wołowina (wyjątek to mostek wołowy), wieprzowina, kurczak pieczony, dziczyzna, gęś, zając; mięso w postaci konserw i wywarów;
  • smalec i słonina;
  • warzywa: brokuły, kalafior, brukselka, groszek zielony, kukurydza, papryka, por, szpinak, soja;
  • owoce: rabarbar;
  • grzyby: pieczarki, boczniaki, prawdziwki;
  • czekolada;
  • przyprawy korzenne i ostre, pieprz, musztarda;
  • napoje: kawa, kakao, mocna herbata, płynna czekolada, nierozcieńczone soki owocowe, słodkie napoje gazowane;

Bezwzględnie zakazane jest spożycie alkoholu (zwłaszcza po posiłku zawierającym dużo puryn), gdyż hamuje on wydalanie kwasu moczowego.