DIETA dla NIEMOWLĄT, czyli jak i kiedy wprowadzać nowe potrawy

2007-05-07 3:17

Od diety niemowlęcia zależy jego rozwój. Oczywiście najpierw dziecko je tylko mleko matki lub modyfikowane, potem jednak przychodzi czas na nowe potrawy. Jak i kiedy je wprowadzać? Doradzamy, co podawać niemowlęciu w kolejnych miesiącach życia.

DIETA dla NIEMOWLĄT, czyli jak i kiedy wprowadzać nowe potrawy
Autor: Thinkstockphotos.com

W ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecko trzykrotnie zwiększa swoją urodzeniową wagę i rośnie około 25 cm. Dlatego zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest w tym okresie wyjątkowo duże. Przez pół roku w całości zaspokaja je mleko matki lub zalecone przez pediatrę. Od drugiego półrocza można rozszerzyć dietę niemowlęcia i nie warto z tym zwlekać. Maluszek, który zbyt długo je tylko mleko, z trudem przyzwyczaja się do nowych smaków. W jego organizmie mogą też powstać niedobory składników, np. żelaza.

Dieta niemowlęcia: od 5 miesiąca

Dziecku karmionemu piersią możesz w wyjątkowych sytuacjach podać papkę jarzynową lub przetarte jabłko. Niemowlęciu karmionemu butelką można wprowadzać nowe pokarmy wcześniej. Już pod koniec 4. miesiąca podaj kilka łyżeczek tartego jabłka, soku lub papki z marchwi z dodatkiem mleka modyfikowanego. Potem przygotuj zupkę warzywną z odrobiną masła. Aby dziecko przyzwyczaiło się do nowej konsystencji, zmiksowaną zupkę podawaj łyżeczką. Jeśli maluszek z chęcią zje posiłek, stopniowo do zupy dodawaj np. pietruszkę, kalafior, brokuły, dynię, cukinię, kabaczek. Unikaj selera, zwłaszcza naciowego, bo może uczulać. Nie dodawaj cukru, soli ani pikantnych przypraw. Zacznij też podawać kleiki i kaszki. Na początek zmieszaj płaską łyżeczkę kleiku z mlekiem. Za kilka dni kaszkę dodaj do zupki lub soku, by złagodzić ich smak.

Dieta niemowlęcia: od 6 miesiąca

Niemowlę karmione naturalnie od czasu do czasu może dostać kilka łyżeczek papki jarzynowej z mięsem. Dziecku karmionemu butelką wprowadź zupkę jarzynową z osobno gotowanym mięsem (2 łyżeczki). Najlepsza będzie pierś indyka lub kurczaka bez skórki, a dla małego alergika - królik lub jagnięcina. Na początek podawaj najwyżej łyżeczkę mięsa, stopniowo zwiększając ilość do łyżki na talerz zupy. Mięso trzeba ugotować osobno, posiekać lub przetrzeć. Wywar z mięsa bardziej uczula, więc należy wprowadzić go później. Na podwieczorek - sok przecierowy lub mus owocowy.

Dieta niemowlęcia: od 7 miesiąca

Jeśli cały czas karmisz dziecko piersią, to najodpowiedniejszy moment na wprowadzenie posiłków bezmlecznych - soczków i zupek. Od czego zacząć? Jako pierwszą można podać papkę marchwianą. Potem owoce, które dostarczają przede wszystkim witaminy C. Wybieraj te, które rosną w naszym kraju (jabłka, winogrona i jagody). Niemowlętom karmionym butelką wprowadź kaszkę bezglutenową na mleku następnym. Do zupki warzywnej dodawaj pół żółtka, co drugi dzień. Jest ono doskonałym źródłem substancji tłuszczowych, aminokwasów, lecytyny, witamin oraz żelaza. Jeśli dziecko ma skłonności do uczuleń, jajko ugotuj na twardo - łatwiej ci będzie oddzielić białko, które może być alergenem. Przyrządzaj: kisiel mleczny na mleku następnym (dodawaj do niego pół żółtka zamiennie z zupką), przetarte świeże owoce, sok przecierowy, mus owocowy lub deser mleczno-owocowy ze słoiczka.

Dieta niemowlęcia: od 8 miesiąca

Dziecko bez trudu je papki, uczy się je połykać bez dławienia się, a jedzenie rozgniata dziąsłami. Układ pokarmowy jest bardziej dojrzały, można stopniowo przyzwyczajać niemowlę do gryzienia i połykania grubszych cząstek warzyw i mięsa. Miksowanie nie musi być bardzo dokładne, część ugotowanych miękkich warzyw można rozgnieść widelcem. Wprowadź trzy posiłki bezmleczne: zupę na wywarze mięsnym lub obiad warzywno-mięsny, kaszkę i deser owocowy z dojrzałych gruszek, brzoskwiń, moreli, czarnych porzeczek, aronii. Przygotuj pulpety z mielonego mięsa. Na podwieczorek podaj kisiel mleczny z dodatkiem żółtka lub kisiel owocowy (z soku owocowego i mąki ziemniaczanej). Aby dziecko nauczyło się gryźć, daj mu do rączki chrupki kukurydziane lub biszkopt z mąki bezglutenowej.

Dieta niemowlęcia: od 10 miesiąca

Przygotowuj obiady dwudaniowe: rzadsza zupka i papka jarzynowa ugnieciona widelcem z dodatkiem 4 łyżeczek gotowanego mięsa, np. klopsika. Konsystencja zupy i mięsa powinna stymulować żucie pokarmu. Inne posiłki podawaj tak jak w 8. - 9. miesiącu. Zacznij powoli przyzwyczajać dziecko do pieczywa pszennego i żytniego, wprowadź herbatniki dla niemowląt, sucharki, drobną kaszę jęczmienną i płatki owsiane. Zawierają one gluten - białko zbóż, które często uczula. Spróbuj też podać dziecku banany.

Dieta niemowlęcia: od 11 miesiąca

Zdrowe dziecko może już jeść całe jajko: 3 - 4 razy w tygodniu przygotuj omlet lub jajecznicę na parze. Wzbogać jadłospis w chudą wędlinę drobiową oraz cielęcą. Unikaj natomiast wędlin z mięsa mielonego, a także parówek - są bardzo tłuste i mogą zawierać konserwanty niewskazane dla niemowlęcia (np. azotyn sodu). Pora również wprowadzić nabiał. Na początek raz lub dwa razy w tygodniu podawaj pełnotłusty twarożek, plasterek chudego żółtego sera, kefir lub jogurt naturalny (bez konserwantów). Najlepsze dla rocznych dzieci są sery żółte łagodne w smaku, bez przypraw, np. podlaski, morski, gouda, lekko słodki ementaler. Urozmaicaj menu maluszka, wprowadzając desery z kawałeczkami owoców, ze słodkimi daktylami i cynamonem o korzennym aromacie. W tym czasie możesz także serwować kaszki pszenne (manna), płatki owsiane oraz kukurydziane. Do kanapek dodawaj warzywa surowe w niewielkich ilościach: sałatę oraz rozdrobnione, bez skórki ogórek i pomidor. Pod koniec pierwszego roku życia można też powoli wzbogacać jadłospis w ryby, orzechy, miód, truskawki i poziomki (te produkty często wywołują alergię). Dla rocznego niemowlaka wybieraj lekko strawne chude ryby: dorsz, morszczuk, sola, okoń, sandacz, szczupak. Dzieciom ze skłonnościami do alergii najlepiej ich jeszcze nie podawać.

Dieta niemowlęcia: powyżej 2 lat

W menu starszych maluchów pojawia się coraz więcej pokarmów dorosłych, np. płatki śniadaniowe wielozbożowe, muesli zbożowe i czekoladowe, cykoria, a także rośliny strączkowe (groch, fasolka czy bób). Suche nasiona roślin strączkowych dostarczają sporo błonnika, który powoduje gazy i wzdęcia. Z tego samego powodu ciężej strawny jest też pęczak. Kleiki i kaszki mogą być przygotowane na mleku krowim modyfikowanym typu junior. Niemodyfikowane mleko krowie najlepiej podać dziecku dopiero po trzecim roku życia. Dwu- i trzylatki nie powinny otrzymywać do picia napojów gazowanych ani soków dla dorosłych. Dobre są napoje owocowe, które nie zawierają sztucznych barwników, środków konserwujących i dodatków aromatycznych.

miesięcznik "Zdrowie"