To zwykłe zmęczenie czy już wypalenie zawodowe? Rozwiąż test i się przekonaj

Czujesz zmęczenie i rozdrażnienie, ale nie potrafisz wypocząć i oderwać się myślami od problemów w pracy? To oznaki wypalenia zawodowego - ostatniego stadium przewlekłego stresu w pracy. Zastanów się, czy w ciągu ostatniego roku zmieniło się coś w twoim życiu?

To zwykłe zmęczenie czy już wypalenie zawodowe? Rozwiąż test i się przekonaj
Autor: Getty Images To zwykłe zmęczenie czy już wypalenie zawodowe? Rozwiąż test i się przekonaj

Czy grozi ci wypalenie zawodowe? Jeśli praca zaczyna cię coraz bardziej męczyć i czujesz zniechęcenie, to pierwsze sygnały, że to wypalenie zawodowe.

Jest ono spowodowane długotrwałym stresem w pracy. Nadmiar obowiązków w pracy, szybkie tempo pracy, złe relacje z szefem - to czynniki które mogą przyczynić się do wypalenia zawodowego.

Na wypalenie zawodowe narażone są osoby w każdym wieku i każda grupa zawodowa, jednak z badań wynika, że często występuje ono u osób, które pracują z innymi ludźmi, niosą im pomoc, np. lekarz, pielęgniarka, nauczyciel.

Początkowo pojawia się uczucie zmęczenia i rozczarowania pracą, jej wynikami. Pojawiają się frustracja, gniew, uczucie bezsilności. Następnie dochodzi do zdystansowania się do innych osób z pracy (bądź pacjentów, klientów). Ostatnim etapem wypalenia zawodowego jest negatywne ocenianie własnej pracy, brak kontroli, utrata poczucia sensu pracy.

Czy grozi ci wypalenie zawodowe?

Pytanie 1 z 14
1. Łatwiej się męczę.

Jeśli wynik testu okaże się pozytywny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że grozi ci wypalenie zawodowe. W takiej sytuacji należy przede wszystkim z kimś o tym porozmawiać - z kimś bliskim, z przyjaciółmi. W zaawansowanym stadium wypalenia zawodowego konieczna jest pomoc psychologia i terapia.