CZARNY BEZ na PRZEZIĘBIENIE: herbata i sok z czarnego bzu

2022-02-18 10:05

Czarny bez jest jedną z roślin leczniczych stosowanych tradycyjnie przy przeziębieniu. Herbata z kwiatów oraz sok (lub syrop) z owoców czarnego bzu mają właściwości napotne, obniżające gorączkę, wykrztuśne i przeciwbólowe. To sprawdzony naturalny lek łagodzący objawy przeziębienia i innych infekcji górnych dróg oddechowych. Wypij rozgrzewającą herbatkę, a szybko poczujesz się lepiej. Zrobisz ją bez trudu.

czarny bez
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Lecznicze właściwości czarnego bzu
  2. Herbata i syrop z czarnego bzu na przeziębienie

Bez czarny to szybko rosnący krzew, który wiosną kwitnie obficie: jego białokremowe kwiaty zebrane są w płaskie, duże kwiatostany. Jesienią na krzewach dojrzewają ciemnogranatowe (prawie czarne) owoce. Zarówno kwiaty, jak i dojrzałe owoce mają właściwości lecznicze i są znakomitym surowcem zielarskim.

Lecznicze właściwości czarnego bzu

Lecznicze właściwości czarnego bzu

Kwiaty bzu czarnego zawierają przede wszystkim flawonoidy, kwasy fenolowe, trójterpeny i śluzy. Mają właściwości napotne i przeciwgorączkowe. Owoce bzu czarnego zawierają m.in. glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, kwasy owocowe, witaminy (szczególnie dużo C i prowitaminy A), sole mineralne. Wykazują właściwości napotne i moczopędne.Kwiaty bzu czarnego zbieramy w pełni rozwinięte – zbiór trwa od maja do lipca. Owoce bzu czarnego zbieramy od września do października. Oba surowce zawsze zbieramy przy pogodnej aurze – kwiaty i owoce muszą być osuszone. Pozyskane surowce najlepiej wysuszyć bądź przetworzyć bezpośrednio po zbiorze.

Herbata i syrop z czarnego bzu na przeziębienie

Gdy czujemy, że zbliża się przeziębienie, warto zastosować preparaty z czarnego bzu. Przy pierwszych oznakach przeziębienia przygotujmy herbatę z suszonych kwiatów czarnego bzu: do filiżanki należy wsypać 1-2 łyżki stołowe suszonych kwiatów, zalać wrzątkiem, przykryć i trzymać pod przykryciem 10-15 minut, po czym przecedzić. Tak przygotowaną herbatkę należy pić gorącą. Herbatka z kwiatów czarnego bzu ma właściwości silnie napotne, obniżające temperaturę, wykrztuśne i rozkurczowe. Pijemy 2-3 filiżanki przez cały dzień.

Dodatkowo przy przeziębieniu warto pić syrop z owoców bzu czarnego. Syrop taki przygotowujemy wyłącznie z dojrzałych owoców. Najpierw musimy przygotować sok z owoców: mieszamy w garnku 1 kg świeżych lub mrożonych owoców bzu czarnego z jedną szklanką wody i całość gotujemy 2-3 minuty, po czym wyciskamy gorącą masę przez ściereczkę albo sitko (możemy też użyć sokownika). Pół szklanki gorącego soku mieszamy z jedną szklanką miodu - tak przygotowany syrop schładzamy i przechowujemy w lodówce. Pijemy dwa razy dziennie po jednej łyżce, między posiłkami.

To ci się przyda

Jeśli nie mamy mrożonych owoców ani zapasów soku, w sklepach zielarskich możemy kupić 100-procentowy sok z czarnego bzu (bez dodatku cukru, koszt 20-30 zł/500 ml). Trzeba go zużyć w ciągu 7 dni od otwarcia butelki. Dłużej postoją gotowe syropy z dodatkiem soku, jednak ich wartość lecznicza jest o wiele mniejsza - są dosładzane cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym, a niektóre zawierają zaledwie kilka procent soku z czarnego bzu, reszta to np. sok jabłkowy lub aroniowy (czytaj skład podany na opakowaniu!).