Co robić, gdy współżycie sprawia ból

2016-07-29 12:50

Kobieta pragnie być partnerką w seksie, chce z niego czerpać radość, rozkosz, satysfakcję. To jednak nie zawsze jej się udaje. Czasem seks sprawia ból. Powodem bolesnych stosunków bywają różnego rodzaju dolegliwości. Na szczęście większość z nich można łatwo wyleczyć.

Co robić, gdy współżycie sprawia ból
Autor: thinkstockphotos.com Bólu w trakcie stosunku można się całkowicie pozbyć, trzeba tylko precyzyjnie określić jego przyczynę.

Spis treści

  1. Ból podczas seksu - najczęstsze przyczyny
  2. Ból podczas współżycia: pochwica
  3. Ból podczas współżycia po porodzie
  4. Ból podczas współżycia: suchość pochwy
  5. Terapia seksualna

Jeszcze 10-15 temu uważano, że przyczyny zaburzeń seksualnych u kobiet tkwią w ich psychice. Obecnie wiadomo, że jeśli kobieta odczuwa ból podczas stosunku, to prawie zawsze powodem jest schorzenie związane z zakażeniem lub stanem zapalnym.

Nie wolno lekceważyć dolegliwości ani ich przemilczać - jedynym rozsądnym wyjściem jest wizyta u ginekologa lub lekarza seksuologa. Niekiedy równolegle z leczeniem choroby fizycznej potrzebna jest psychoterapia.

Ból podczas seksu - najczęstsze przyczyny

Ból w okolicach wejścia do pochwy i bolesność podczas stosunku zwykle powodują:

  • Grzybica pochwy - jest spotykana nagminnie. Objawia się swędzeniem, pieczeniem, zaczerwienieniem okolic pochwy i gęstą wydzieliną. Leczenie trwa 3-7 dni.
  • Uczulenie - zwykle jest to reakcja na nowe mydło, dezodorant intymny, piankę antykoncepcyjną itp.
  • Zapalenie łechtaczki - może być wywołane jej zbyt silnym pobudzaniem albo gromadzeniem się woskowej wydzieliny w fałdzie skóry.
  • Zapalenie przedsionka pochwy - objawia się zmianami podobnymi do brodawek, które powstają w okolicy wejścia do pochwy.
  • Opryszczka narządów płciowych - w obrębie genitaliów pojawiają się swędzące pęcherzyki, a następnie bolesne nadżerki. Nawrotom sprzyjają infekcje, stres, nadmierne opalanie lub wyziębienie organizmu.
  • Chlamydioza - kilka tygodni po stosunku, podczas którego doszło do zakażenia bakterią chlamydią, kobieta odczuwa pieczenie i swędzenie pochwy, bóle brzucha, ma gęste upławy lub krwawienia między miesiączkami. Mężczyzna - bóle podczas oddawania moczu, wodnisty wyciek z cewki moczowej. Chlamydiozę leczy się antybiotykami. Nieleczona bywa przyczyną zapalenia jajników lub najądrza, a w konsekwencji niepłodności.
  • Drożdżyca - u pań powoduje swędzenie, obrzęk sromu, upławy, pieczenie podczas stosunku, a u mężczyzn zaczerwienienie, swędzenie żołędzi. Sprzyjają jej: leczenie antybiotykami, cukrzyca, niedoczynność tarczycy lub nadnerczy, niedokrwistość, ciąża, stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, objadanie się słodyczami, stres, zaburzenia hormonalne. A także noszenie syntetycznej bielizny, która przegrzewa okolice narządów płciowych, co ułatwia rozwój grzybów drożdżopochodnych.
Problem

Powodem bólu odczuwanego, gdy członek głęboko wniknie do pochwy, może być:

Ból podczas współżycia: pochwica

Bywa, że mięśnie otaczające wejście do pochwy kurczą się tak mocno, że mężczyzna nie może wprowadzić członka. To tzw. pochwica - schorzenie powstające w psychice. Dotyka ona przede wszystkim kobiety mające złe doświadczenia seksualne (np. gwałt, molestowanie) lub wychowane w atmosferze potępienia seksu. Pochwica ustępuje prawie w stu procentach, ale konieczna jest psychoterapia i trening - zaczyna się go od nauki głębokiego rozluźnienia mięśni.

Ból podczas współżycia po porodzie

Zmiany hormonalne w czasie ciąży i laktacji oraz nowe obowiązki i zmiana stylu życia powodują brak zainteresowania seksem nawet przez kilkanaście miesięcy po porodzie. Nie jest to zaburzenie seksualne i nie wymaga leczenia. Po upływie pewnego czasu pragnienia i odczucia seksualne wracają do normy.

Niektóre kobiety uważają jednak, że np. rozciągnęła im się pochwa. To wrażenie wynika z osłabienia mięśni krocza, które wzmocni odpowiednia gimnastyka. Przykre odczucia i ból mogą wiązać się z bliznami po nacięciu krocza. Wtedy warto zwrócić się do ginekologa.

Ból podczas współżycia: suchość pochwy

Jeśli pochwa nie wilgotnieje mimo podniecenia, przyczyną może być niski poziom estrogenów (które regulują m.in. wydzielanie śluzu w pochwie), cukrzyca czy zespół Sjogrena (suchość spojówek, ust i pochwy). Dolegliwość dotyczy też matek karmiących piersią. W leczeniu stosuje się różne preparaty nawilżające, tzw. lubrykanty, np. K-Y Jelly i Feminum (są dostępne w aptekach bez recepty). Najlepsze żele intymne zawierają składniki rozpuszczalne w wodzie. Środki mające w recepturze substancje oleiste (np. wazelinę) często wywołują infekcje, ponieważ zalegają na skórze i śluzówce. Niszczą też lateks, więc nie wolno ich używać z prezerwatywą, krążkiem dopochwowym, kapturkiem.

Terapia seksualna

Jest to odmiana psychoterapii, nastawiona na rozwiązywanie konkretnych problemów danej pary. Najlepiej zgłosić się do seksuologa we dwoje. W gabinecie terapeuty odbywają się rozmowy, a potem w domu trzeba ćwiczyć pewne zadania.

Warto wiedzieć

Kłopoty z orgazmem

Mężczyźni doznają orgazmu od początku aktywności seksualnej, kobiety muszą się go nauczyć. U nich szczyt seksualnego rozbudzenia przypada po 30. roku życia. Kobiety przeżywają orgazm na wiele sposobów. Niektóre utrzymują, że lepszy jest pochwowy. Ale większość ma łechtaczkowe, ponieważ łechtaczka jest silnie unerwiona i dużo bardziej wrażliwa na bodźce niż pochwa.

Jeżeli kontakt seksualny nie daje wybuchu rozkoszy, ale niesie przyjemność, satysfakcję, odprężenie i kobiecie to wystarcza, można tego nie zmieniać. Psychoterapię trzeba podjąć, gdy po stosunku kobieta jest zdenerwowana, napięta i czuje, że czegoś jej brak.

miesięcznik "Zdrowie"