Co robić, by SZYJA i DEKOLT były bez skazy

2016-04-04 13:51

To wcale nie zmarszczki na twarzy zdradzają twój wiek, ale dekolt i szyja – tu bowiem skóra starzeje się najszybciej. Na szczęście niewiele trzeba, by jak najdłużej utrzymać ją w dobrej kondycji.

Co robić, by szyja i dekolt były bez skazy
Autor: Thinkstockphotos.com Zmarszczki na szyi i dekolcie pojawiają się najwcześniej. Skóra w tych rejonach jest wyjątkowo cienka i pozbawiona naturalnego nawilżenia

Spis treści

  1. Pielęgnacja szyi i dekolt - codzienne mycie i oczyszczanie
  2. Pielęgnacja szyi i dekoltu - krem do zadań specjalnych
  3. Pielęgnacja szyi i dekoltu - odżywczy peeling
  4. Pielęgnacja szyi i dekoltu - makijaż

Skóra dekoltu i szyi jest znacznie cieńsza niż na twarzy. Ma niewiele włókien kolagenowych, od których zależy jej sprężystość, i wręcz znikomą ilość gruczołów łojowych (szczególnie skóra na szyi). To właśnie one produkują wydzielinę, która tworzy lekki film natłuszczający i zatrzymujący wilgoć w skórze. Brak tej warstwy ochronnej powoduje, że skóra łatwo się odwadnia i wiotczeje, wcześnie pojawiają się zmarszczki.

W dodatku w tych okolicach ma ona wyjątkowo cienką podściółkę tłuszczową i niewiele włókien kolagenowych, więc szybko traci sprężystość. W rezultacie łatwo tworzą się na niej zagniecenia będące następstwem np. sypiania na brzuchu czy garbienia się. Czy możesz temu zapobiec? Oczywiście – dobra kondycja skóry zależy przede wszystkim od jej codziennej pielęgnacji.

Warto wiedzieć

W jakiej pozycji sypiasz?

Zmarszczki na szyi i dekolcie zdradzają twoją ulubioną pozycję podczas snu.

  • Na brzuchu – głowa jest wówczas skręcona na bok, a skóra szyi mocno naciągnięta, więc szybko pojawiają się na niej poprzeczne bruzdy.
  • Na boku – w tej pozycji tworzą się pionowe załamania na dekolcie. Zwykle są dość głębokie.

Zatem jeśli chcesz mieć gładki dekolt, staraj się sypiać w pozycji na plecach.

Pielęgnacja szyi i dekolt - codzienne mycie i oczyszczanie

Delikatna skóra wymaga delikatnego traktowania. Ponieważ gorąca woda niszczy ochronny płaszcz hydrolipidowy skóry i ją wysusza, najlepiej do mycia używaj tych samych kosmetyków, co do demakijażu twarzy – mleczka albo łagodnego żelu, który potem spłuczesz letnią wodą. Po osuszeniu skóry jeszcze lekko przetrzyj ją tonikiem. Doskonale sprawdzają się także płyny micelarne – delikatnie, ale bardzo dokładnie usuwają wszystkie zanieczyszczenia ze skóry, nie trzeba ich spłukiwać wodą ani stosować potem toniku.

  • Kiedy bierzesz prysznic, szyi i dekoltu nie trzyj ostrą gąbką czy rękawicą – najlepiej trochę płynu myjącego nalej na dłoń i rozprowadź go po tych delikatnych partiach skóry. Pod prysznicem warto wykonać także specjalny masaż ujędrniający, polewając ciało na przemian letnią i chłodną wodą.

Pielęgnacja szyi i dekoltu - krem do zadań specjalnych

O ile kremy do twarzy specjalizują się w różnych zadaniach – jedne nawilżają, inne regenerują, ujędrniają, napinają skórę – o tyle preparaty na szyję i dekolt zwykle spełniają wszystkie te funkcje jednocześnie. Przede wszystkim zawierają antyoksydanty, które opóźniają procesy starzenia się skóry, a ponadto substancje odżywcze, nawilżające, pobudzające produkcję kolagenu i elastyny (m.in. witaminy A, C, E, wapń, flawonoidy, kwas hialuronowy, koenzym Q10, ceramidy, proteiny soi, ryżu i pszenicy, kwasy owocowe). Choć jest w nich wiele aktywnych składników, równocześnie są bardzo lekkie i doskonale się wchłaniają.

Takie specjalistyczne kosmetyki najlepiej zacząć stosować już po trzydziestce, rano i wieczorem. Co jakiś czas (a po czterdziestce już na co dzień) warto dodatkowo wspomóc regenerację skóry – przed nałożeniem kremu zastosować jeszcze serum. Tego rodzaju kosmetyki zawierają bardziej skoncentrowane składniki, silnie nawilżające i odżywcze. Pamiętaj, że krem czy serum, które stosujesz na dzień, powinien koniecznie zawierać filtr UV, ponieważ dla cienkiej i naturalnie suchej skóry szyi i dekoltu promienie słoneczne są wyjątkowo szkodliwe. Przyśpieszają niszczenie i tak nielicznych włókien kolagenowych, nasilają procesy fotostarzenia, powodują powstawanie przebarwień.

  • Ważny jest także sposób nakładania takiego kosmetyku– chodzi o to, by nie rozciągać skóry, ale zwiększyć jej napięcie. Rozprowadź krem w dłoniach i nakładaj go od piersi ku brodzie – dekolt masuj okrężnymi ruchami od środka ku ramionom, a szyję od podstawy ku żuchwie, na koniec delikatnie oklep podbródek.
To ci się przyda

Domowa maseczka liftingująca z twarogu

Zaparz szklankę zielonej herbaty. Wymieszaj białko z 2 jaj z 3 łyżkami twarożku i łyżką miodu. Papkę rozsmaruj na dekolcie i przykryj ręcznikiem nasączonym ciepłym naparem z herbaty. Po 20 minutach spłucz maseczkę chłodną wodą. Ujędrniająco działa także zimny masaż. Zawiń kostkę lodu w chusteczkę i wymasuj nią skórę okrężnymi ruchami – najpierw dekolt od zagłębienia między piersiami ku obojczykom, następnie szyję ku górze, w kierunku podbródka i uszu. Potem rozprowadź na skórze lekki krem.

Pielęgnacja szyi i dekoltu - odżywczy peeling

Raz w tygodniu poświęć nieco więcej czasu na pielęgnację dekoltu. Oczyść skórę delikatnym peelingiem do twarzy i obficie posmaruj odżywczym kremem. Po 20 minutach usuń nadmiar kosmetyku wacikiem.

Pielęgnacja szyi i dekoltu - makijaż

Sięgnij po kosmetyk – krem lub puder – z opalizującymi drobinkami. Muśnij nim szyję po bokach i dekolt, podkreśl obojczyki. Lśniące drobinki odbijają światło i z jednej strony maskują drobne niedoskonałości skóry, a z drugiej – podkreślają jej urodę. Wiosną i latem używaj nabłyszczającej i ujędrniającej oliwki do ciała. Skóra na dekolcie będzie miękka i sprężysta, a złote drobinki podkreślą dodatkowo kolor skóry.

miesięcznik "Zdrowie"