Ciąża urojona: przyczyny, objawy, leczenie

2020-08-10 13:23

Ciąża urojona nie bez powodu nazywana jest też ciążą histeryczną czy rzekomą. To poważne zaburzenie psychiczne wymagające leczenia. Jakie są przyczyny i objawy ciąży urojonej? Dlaczego niektóre kobiety są podatne na pojawienie się ciąży urojonej?

Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?
Autor: Photos.com Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Ciąża urojona to ciąża, której tak naprawdę nie ma, ale kobieta jest przekonana, że w niej jest. To przekonanie jest na tyle głębokie, że sprawia, że zaczyna odczuwać wszystkie typowe objawy ciąży. Ciąża urojona występuje rzadko, ale jest bardzo poważnym zaburzeniem psychicznym, którego leczenie trwa wiele miesięcy i wymaga współpracy ginekologa, psychologa i psychiatry.

Spis treści

  1. Ciąża urojona: przyczyny
  2. Ciąża urojona: objawy
  3. Ciąża urojona: leczenie

Ciąża urojona: przyczyny

Ciąża urojona to dowód na to, że psychika ma często decydujący wpływ na stan zdrowia. Pojawienie się ciąży urojonej jest albo manifestacją niezaspokojonej, ogromnej chęci posiadania dziecka, albo odzwierciedleniem przytłaczającego lęku przed ciążą. Może pojawić się również wtedy, gdy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest zerowe.

Ciąża urojona: objawy

Gdy kobieta bardzo chce być w ciąży (lub przeciwnie – tak bardzo się jej obawia), reakcją jej ciała są objawy wskazujące na ciążę:

Zdarza się nawet i tak, że test ciążowy wychodzi pozytywnie, bo siła sugestii jest tak wielka, że wzrasta poziom hCG. Wraz z rozwojem ciąży urojonej, chora zaczyna odczuwać również ruchy dziecka i skurcze macicy.

Oczywiście lekarz ginekolog zwykle już w czasie pierwszej wizyty jest w stanie ocenić, czy ciąża jest prawdziwa, czy też urojona, ale większość kobiet z ciążą urojoną stara się jak najdłużej unikać wizyty w gabinecie. Niektóre, nawet po tym, jak ginekolog wykluczy ciążę, nadal upierają się, że są w odmiennym stanie i odmawiają podjęcia leczenia.

Ciąża urojona: leczenie

Ciąża urojona wymaga jak najszybszego leczenia, bo może doprowadzić do depresji, nerwicy, poważnych zaburzeń osobowości. W trakcie leczenia konieczna jest współpraca ginekologa, psychiatry i psychologa.

Ginekolog i psychiatra najczęściej stosują co najmniej kilkumiesięczne leczenie farmakologiczne, po którym objawy ciąży urojonej zwykle ustępują. Psycholog zwykle stosuje wielomiesięczną psychoterapię. Specjaliści podkreślają, że w leczeniu pacjentek z ciążą urojoną niezwykle ważną rolę odgrywają najbliżsi i ich wsparcie.

Czytaj też: