Ciąża latem - jak zmniejszyć dolegliwości ciążowe związane z upałem

2014-07-07 16:01

Ciąża latem bywa nieznośna. Upał nasila dolegliwości związane z odmiennym stanem. Bardziej dokuczają ci obrzęki nóg i dłoni, zdarzają się omdlenia i kłopoty z krążeniem. Latem kobiety w ciąży łatwiej się przeziębiają, boli je gardło i miewają biegunki. Jak uniknąć tych przykrych dolegliwości i jak reagować, gdy się przytrafią?

Ciąża latem - jak zmniejszyć dolegliwości ciążowe związane z upałem
Autor: thinkstockphotos.com

Lato, choć to najprzyjemniejsza pora roku, w ciąży może się bardzo dać we znaki. Obrzęki, omdlenia, kłopoty ze snem, owady to uciążliwości, które nasila upał.

Ochrona przed słońcem w ciąży

Jeśli jest taka możliwość, staraj się chodzić cienistą stroną ulicy, odpoczywaj na ławce pod drzewem lub parasolem. Zbyt długie przebywanie na słońcu grozi omdleniami i może prowadzić do przedwczesnych skurczów macicy. Między godziną 11 a 16 najlepiej pozostać w domu. Na plaży wolno ci siedzieć tylko pod parasolem. Gdy nie grzeje już tak mocno, łap promienie, ale tylko w ruchu, np. spacerując wzdłuż brze-gu. Pamiętaj, żeby osłonić brzuch przed słońcem. Odpowiedni dla ciebie jest kostium jednoczęściowy lub majtki z koszulką. Chroń głowę kapeluszem albo czapką z daszkiem, który osłoni twarz. Kilka razy w ciągu dnia odsłonięte części ciała smaruj kremem przeciwsłonecznym z filtrem SPF 15–20 (50+ używaj na początku lata i na urlopie w tropikach). U kobiet w ciąży promienie słoneczne wywołują przebarwienia skóry (ostudę).

» To ci pomoże Dbaj o skórę, odpowiednio ją nawilżając. Przede wszystkim dużo pij. Wieczorem posmaruj się delikatnym kremem lub balsamem przeznaczonym dla dzieci albo do skóry wrażliwej (przedtem upewnij się, czy kosmetyk można stosować w ciąży). Unikaj kremów z retinolem (może zaszkodzić dziecku), kwasami owocowymi i witaminą C (sprzyjają przebarwieniom). Jeśli skóra jest zaróżowiona, przyłóż ręcznik namoczony w zimnej wodzie albo weź chłodny prysznic. Ale uwaga! Temperaturę wody trzeba obniżać stopniowo, żeby uniknąć szoku termicznego. Delikatnie osusz skórę miękkim ręcznikiem (nie pocieraj) i posmaruj kremem, który złagodzi nieprzyjemne pieczenie. W razie poparzenia skóry skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj jednak, że po-parzenia słoneczne leczy się bardzo trudno, gdyż stosowane w tym przypadku maści mogą zaszkodzić maleństwu.

Letni ból gardła w ciąży

Wystarczy, że rozgrzana słońcem szybko wejdziesz do basenu, aby bytujące w gardle zarazki, które normalnie stanowią naturalną florę bakteryjną, zaczęły się gwałtownie rozmnażać, wywołując chorobę. Tak samo dzieje się, gdy podczas upału zjesz szybko lody (naczynia krwionośne w gardle gwałtownie się kurczą i śluzówka staje się bardziej podatna na zakażenie) albo wypijesz wodę z lodówki, zwłaszcza gazowaną (bąbelki nie tylko ochładzają gardło, ale też rozpulchniają jego śluzówkę, więc łatwo wnikają do niej bakterie i wirusy). Gdy migdałki podniebienne, które mają chronić organizm przed infekcjami, same ulegają zakażeniu (najczęściej bakteriami paciorkowca), rozwija się angina. Aby nie dopuścić do choroby, należy unikać gwałtownych zmian temperatury. Zawsze warto mieć przy sobie coś do narzucenia, by założyć, np. wchodząc do klimatyzowanego pomieszczenia. Lepiej nie włączać w domu (samochodzie) klimatyzacji, gdy na dworze jest upał. Nie popijaj lodów gorącą herbatą ani napojem gazowanym, nie jedz na przemian zimnej potrawy z gorącą (np. nie popijaj drugiego dania kompotem z lodówki). Przed wejściem do basenu lub morza obowiązkowo opłucz się letnim prysznicem. » To ci pomoże Jeśli drapie cię w gardle i masz suchy kaszel, płucz gardło wodą z solą (łyżeczka soli na szklankę wody), płynem odkażającym do gardła, ssij tabletki o podobnym działaniu. Na bolące gardło dobre jest też mleko z masłem i miodem albo syrop z cebuli: 2 cebule posiekaj, wymieszaj z 2 łyżkami cukru i odstaw na godzinę, aż cebula puści sok. Pij po łyżce kilka razy dziennie. Zanim kupisz jakiś syrop, upewnij się, czy mogą go stosować kobiety w ciąży. Gdy ból nasila się, zwłaszcza przy przełykaniu, i masz gorączkę – musi obejrzeć cię lekarz rodzinny lub laryngolog. Jeśli stwierdzi anginę, zapisze antybiotyk.

Omdlenia w ciąży

Zasłabnięcie czy omdlenie (chwilowa utrata przytomności) jest spowodowane nagłym niedotlenieniem mózgu. Zazwyczaj przytrafia się, gdy trzeba długo stać w tłoku, w źle wentylowanym pomieszczeniu (kościół, tramwaj, centrum handlowe). Mdlejemy z przegrzania organizmu (pod wpływem wysokiej temperatury naczynia rozszerzają się i spada ciśnienie krwi) oraz gdy jest niskie ciśnienie atmosferyczne. Omdleniom sprzyja również gwałtowna zmiana temperatury, np. wyjście na dwór z klimatyzowanego pomieszczenia (samochodu) lub szybkie zanurzenie się w morzu albo w basenie. Najlepiej unikać zatłoczonych autobusów, centrów handlowych i podobnych miejsc oraz sytuacji, którym towarzyszy szok termiczny. Jeśli należysz do kobiet, którym przytrafiają się omdlenia, lepiej nie wychodź sama z domu, gdy jest bardzo gorąco.» To ci pomoże Gdy czujesz, że robi ci się słabo, masz zawroty głowy, mroczki przed oczami, to może być sygnał, że znacznie ci spada ciśnienie. Jeśli stoisz, natychmiast usiądź i opuść głowę jak najniżej – po chwili poczujesz się lepiej, gdyż krew dotleni mózg. Gdy przebywasz w dusznym lub zatłoczonym miejscu, wyjdź na świeże powietrze i głęboko oddychaj. Noś przy sobie butelkę wody mineralnej. Jeśli czujesz, że z gorąca robi ci się słabo, obmyj twarz zimną wodą. To powinno szybko pomóc. Jeżeli jednak zasłabnięcia zdarzają się bez wyraźnej przyczyny, powiedz o tym lekarzowi. Brak szybkiego powrotu świadomości po omdleniu (po około minucie) może świadczyć o współistnieniu jakichś poważniejszych zaburzeń i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

Walka z letnią plagą owadów

Prawdziwą plagą są w lecie owady. Nie sposób się przed nimi ustrzec, bo wydają się wszechobecne, ale wieczorem, gdy są najbardziej dokuczliwe, lepiej schroń się w domu. Możesz zamocować w oknach specjalne siatki lub zafundować sobie owadobójczą lampę. Posmaruj się olejkiem migdałowym, a na noc włącz do kontaktu odstraszacz. Idąc na spacer do lasu czy parku, musisz okryć całe ciało (z głową), żeby ochronić się przed kleszczami. Kremów, sprayów i płynów odstraszających owady lepiej unikaj, chyba że mają informację, że są bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży.» To ci pomoże Swędzenie po ukłuciu komara lub meszki złagodzi zimny okład z lodu lub wody. Ulgę przyniesie też kompres z rozgniecionego liścia kapusty lub świeżo wyciśniętego soku z cebuli. W przypadku użądlenia przez osę trzeba jak najszybciej usunąć żądło – ostrożnie, by do organizmu nie dostała się znajdująca się w nim dodatkowa porcja toksycznego jadu. By złagodzić obrzęk i ból, należy przyłożyć kompres z roztworu sody (zobojętnia kwas mrówkowy znajdujący się w jadzie). Miejsca po ukąszeniu przez owady dobrze jest też posmarować chłodzącym żelem, który zmniejszy swędzenie i ból. Jeżeli obrzęk się powiększy albo dołączą inne symptomy (np. nudności, wymioty czy trudności z oddychaniem) – niezależnie od tego, czy pogryzły cię komary, meszki czy osa, musisz jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który oceni, czy nie doszło do wstrząsu anafilaktycznego i w razie potrzeby natychmiast podejmie odpowiednie leczenie. Konsultacja będzie również potrzebna, gdy ranka po ukąszeniu ulegnie zakażeniu – lekarz może zapisać maść z antybiotykiem. Uwaga: Jeśli podejrzewasz, że kleszcz wpił ci się w ciało, a nie masz wprawy w jego usuwaniu, nie rób tego. Jak najszybciej idź do pobliskiego ośrodka zdrowia lub na ostry dyżur – pielęgniarka lub lekarz zrobią to fachowo.

Kłopoty ze snem w ciąży

Gdy jest gorąco i parno, możesz mieć kłopoty ze snem. Im wyższa temperatura w sypialni, tym trudniej zasnąć, częściej budzisz się w nocy, śpisz płytko i w efekcie wstajesz rano niewyspana. Możesz źle spać podczas wyjazdów – w nowym miejscu, na nieswoim łóżku. A może nie znosisz porannego słońca, które budzi o świcie i uniemożliwia zaśnięcie? Kłopoty ze snem mają podłoże psychiczno-emocjonalne (stres, obawy). » To ci pomoże Nie objadaj się przed snem – ostatni posiłek (lekkostrawny!) zjedz 2–3 godziny przed pójściem do łóżka. Podczas trawienia wydzielane są hormony, które zaburzają sen. Wieczorem pójdź na spacer – gdy będziesz dotleniona i zrelaksowana, powinnaś spać jak kamień. Jednak zrezygnuj z aktywności fizycznej tuż przed pójściem do łóżka. Organizm musi być wyciszony – potrzebuje na to przynajmniej dwóch godzin. Gdy jest gorąco, śpij pod przewiewnym prześcieradłem, a nie pod grubą kołdrą. Warto sobie kupić wyprofilowaną poduszkę – odciążysz szyjne kręgi kręgosłupa. Jeśli mimo to masz kłopoty z zaśnięciem, pół godziny przed snem wypij szklankę naparu z melisy lub głogu – działają uspokajająco. Jeżeli w ciągu 20 minut nie zaśniesz, nie przewracaj się z boku na bok, tylko wstań i zajmij się czymś: posłuchaj radia, poczytaj, ale nie bierz się za pracę ani nie rozwiązuj rebusów, bo w ten sposób rozbudzisz się, zamiast uspokoić. Staraj się kłaść o tej samej porze, nie później niż o północy. Nie wyleguj się do południa i chociaż wolno ci teraz żyć na zwolnionych obrotach, unikaj dłuższych drzemek w ciągu dnia – zakłócają bowiem rytm dobowy.

Biegunki w ciąży

Najczęstszą przyczyną sensacji żołądkowych o tej porze roku są bakterie. Zazwyczaj trafiają do organizmu z pożywieniem (nie stołuj się w podejrzanych miejscach, nie kupuj lodów z nieznanego źródła) lub przez brudne ręce (umyj ręce przed jedzeniem w pociągu czy na plaży). Szybko mnożą się w przewodzie pokarmowym, a ich toksyny zatruwają organizm. Można się też zatruć zakażoną wodą, np. ze studni. Czasem wystarczy niechcący napić się wody w jeziorze czy w rzece, by nabawić się kłopotów. Dlatego korzystaj tylko z kąpielisk dopuszczonych przez Sanepid i nie pij surowej wody z podejrzanych źródeł. W krajach tropikalnych i o niskim poziomie sanitarno-higienicznym woda może być dodatkowo źródłem ameby, pałeczek duru brzusznego, przecinkowca cholery. Dlatego lepiej zrezygnuj teraz z egzotycznych wojaży. Ciężarnym, które mają bardzo wrażliwy przewód pokarmowy, może zaszkodzić zmiana sposobu odżywiania i składu chemicznego wody pitnej. Działanie rozluźniające mają np. znajdujące się w wodzie żelazo, fosforany, siarczyny (wapń ma właściwości zapierające). Ale wystarczy czasem pogotować ją dłużej, żeby pozbyć się problemu. » To ci pomoże Podczas biegunki pij dużo wody, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Dobre efekty daje sok z jagód. W podróży ratunkiem mogą być środki hamujące dolegliwości – kupisz je w aptece bez recepty (upewnij się, czy preparat można stosować w ciąży). W pierwszym dniu lepiej nic nie jeść, potem wskazane są sucharki bez cukru, kleik na wodzie lub rozgotowana marchew. Kolejnego dnia – starte jabłko lub banan. Jeśli biegunki są gwałtowne, nie ustępują, utrzymują się ponad 3 dni – potrzebna jest konsultacja lekarza.

Obrzęki w ciąży

Puchnięcie nóg i rąk to w twoim stanie normalne. Na skutek przesączania się płynu tkankowego do przestrzeni międzykomórkowych pod skórą gromadzi się woda, tworząc obrzęki. Szczególnie zagrożone są okolice kostek oraz palce, na których nosisz pierścionki. W lecie nadmierne puchnięcie jest najczęściej skutkiem zaburzenia gospodarki wodnej w organizmie z powodu zbyt małej ilości wypijanych płynów, a nie patologii ciąży. Niektórym kobietom wydaje się, że jeśli będą piły mniej, zmniejszą się obrzęki. Nic podobnego. Im mniej dostarczysz płynów, tym bardziej będą ci puchły ręce i nogi. Pijąc za mało, możesz też doprowadzić do zmniejszenia wydalania moczu i zatrucia organizmu. Woda rozrzedza krew i pomaga jej odpłynąć z dolnych partii ciała oraz wypłukuje toksyny.» To ci pomoże Aby nie dopuścić do obrzęków lub je zmniejszyć, trzeba wypijać ok. 2 litrów płynów na dobę. Najlepiej niegazowaną wodę mineralną, owocowe herbatki, soki warzywne i owocowe – te ostatnie rozcieńczone wodą, gdyż są zbyt kaloryczne. Unikaj słodzonych napojów gazowanych, bo to źródło kalorii i sztucznych dodatków: aromatów, barwników, konserwantów, substancji słodzących. Gdy masz pracę siedzącą, co godzinę przejdź się po korytarzu – pobudzisz wchłanianie limfy, zmniejszając obrzęki. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, np. opartymi o drugie krzesło. Jeśli opuchlizna nie znika po nocy, skontaktuj się z lekarzem.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza