Ciąża - czy można w ciąży chodzić na basen?

2009-08-07 16:31

Kąpiel w basenie to przyjemność i dla mamy, i dla dziecka. Jednak nie zawsze chodzenie na basen w ciąży jest bezpieczne i nie wszyscy mogą z niego korzystać. Jeśli masz skłonność do infekcji intymnych, lepiej zrezygnuj z tej formy aktywności.

Ciąża - czy można w ciąży chodzić na basen?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. W ciąży ostrożnie z jacuzzi
  2. W ciąży na basenie: zasady

Basen, gimnastyka w wodzie i pływanie w ciąży to idealne formy aktywności fizycznej dla kobiet oczekujących dziecka, ale ze względu na zwiększone w ciąży ryzyko zakażenia dróg rodnych musisz zachować dużą ostrożność. Środki używane do dezynfekcji wody tępią, co prawda, większość mikrobów, które zagrażają kobiecie, ale nie wszystkie, bo mikroorganizmy te bardzo szybko się mutują. Tymczasem podczas ciąży nawet błaha infekcja może rozwinąć się w poważne zakażenie, więc lepiej nie ryzykować. Do końca nie wiadomo, ile chloru dostaje się przez skórę do organizmu, dlatego lepiej wybierać basen z wodą ozonowaną. Zapach wody nie powinien cię odstręczać ani dusić.

W ciąży ostrożnie z jacuzzi

Lekarze przestrzegają przed kąpielą w jacuzzi – występujące tam bakterie są szczególnie oporne na leczenie. Zanim zaczniesz chodzić na basen, warto zrobić badanie wymazu z pochwy na posiew, by sprawdzić, czy nie rozwija się żadna infekcja (może nie dawać żadnych objawów). Jeśli lekarz stwierdzi zakażenie miejsc intymnych, będziesz musiała zrezygnować z kąpieli w basenie. Tej formy rekreacji powinny też unikać kobiety ze skłonnością do takich infekcji.Osoby zdrowe przed wejściem do basenu mogą zaaplikować sobie tampon, który będzie stanowił dodatkową ochronę przed zarazkami, ale nie jest to pewne zabezpieczenie przed chorobą. Pamiętaj, żeby zaraz po kąpieli go wyjąć – w przeciwnym razie zamiast chronić przed zapaleniem, może je wywołać. Jeśli masz upławy, odczuwasz swędzenie czy pieczenie miejsc intymnych, nie powinnaś jednak ani stosować tamponów, ani chodzić na basen.

Nie przegap:

Problem

Co z kąpielą?

Kąpiel w wannie w ciąży nie jest zakazana. Zakazana jest tylko gorąca kąpiel - najlepiej używać wody o temperaturze ciała. Zanim skorzystasz z uroków kąpieli, najlepiej zapytaj swojego lekarza, czy wolno ci to robić. Przeciwwskazaniami są m.in.:

  • dyskomfort okolic intymnych (świąd, zaczerwienienie, upławy)
  • plamienie, krwawienie z dróg rodnych
  • wszelkie infekcje (np. miejsc intymnych, pęcherza, nerek)
  • skłonność do zakażeń narządów kobiecych
  • problemy rozwojowe płodu
  • ciąża wysokiego ryzyka
  • niektóre choroby, np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, cholestaza (świąd skóry).

W ciąży na basenie: zasady

Nie siadaj na mokrych ławkach i na brzegu basenu (jedynie na swoim ręczniku). W szatni, pod prysznicem czy po posadzce przy basenie chodź w klapkach (nie zakładaj cudzych), bo łatwo zarazić się grzybicą.

Gdy wyjdziesz z basenu, dokładnie umyj się pod prysznicem i wytrzyj do sucha. Gdy na basenie korzystasz z toalety, użyj specjalnej higienicznej nakładki na sedes. Warto również profilaktycznie zastosować któryś z preparatów odbudowujących właściwą florę bakteryjną pochwy.

Czytaj więcej: Pływanie w ciąży ma wiele zalet

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza