Choroba Stilla: objawy i leczenie

2011-08-17 9:07

Choroba Stilla ma objawy występujące przy wielu innych chorobach - towarzyszą jej gorączka, wysypka, powiększenie węzłów chłonnych i śledziony oraz zmiany zapalne występujące w obrębie stawów. Choroba Stilla zazwyczaj pojawia się przed 5. rokiem życia, ale może zacząć się i u dorosłych.

Choroba Stilla: objawy i leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Choroba Stilla: objawy i leczenie

Choroba Stilla to rzadka choroba autoimmunologiczna z grupy schorzeń reumatycznych - układ odpornościowy bierze na cel z nieznanych przyczyn tkanki miękkie jego własnych stawów (w tym chrząstki),  wywołując stany zapalne i doprowadzając do rozwinięcia się młodzieńczego zapalenia stawów. Przeważnie występuje u dzieci poniżej 5. roku życia, ale może pojawić się i w dorosłym życiu. Znacznie częściej występuje u dziewczynek i kobiet.

Choroba Stilla: gorączka, wysypka i ból stawów

Choroba Stilla zaczyna się ostro: pojawia się gorączka do 40 stopni C i drobnoplamista, nie swędząca wysypka, występująca najczęściej na skórze rąk i nóg (zmiany skórne znikają po ustąpieniu gorączki). W badaniu krwi stwierdza się podwyższony poziom białych krwinek w surowicy krwi, zwiększoną aktywność mogą wykazywać też niektóre enzymy). Chorzy narzekają na ból stawów i ich usztywnienie, ograniczające ruchomość. U wielu chorych zauważa się powiększone węzły chłonne. Może występować ból brzucha i powiększona śledziona lub wątroba. W niektórych przypadkach chorobie towarzyszy zapalenie gardła. Stany zapalne mogą pojawić się także w obrębie opłucnej, osierdzia i mięśni. Chorzy mogą schudnąć, tracić włosy, mieć złe samopoczucie i gorszy apetyt.

Leczenie choroby Stilla

Choroba Stilla jest dosyć trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy przypominają objawy wielu innych chorób. W czasie diagnostyki bierze się pod uwagę choroby zakaźne takie jak mononukleoza, różyczka, AIDS, wirusowe zapalenie wątroby typu B, choroby zakaźne bakteryjne, a także zapalenia naczyń, chłoniaki, sarkoidoza, inne choroby układowe tkanki łącznej m in. toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów.
Choroba Stilla wymaga leczenia ostrej fazy choroby, terapii przewlekłej środkami farmakologicznymi i rehabilitacji. Leczenie rozpoczyna się od podawania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a jeżeli takie postępowanie nie przynosi pożądanego efektu terapeutycznego, podaje się sterydy (wskazanie jest m.in. zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia, uszkodzenie wątroby). Jeśli choroba przechodzi w fazę przewleką pacjentom podaje się leki modyfikujące przebieg choroby jak w reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz leki biologiczne. Leczenie wymaga także rehabilitacji i to od początku choroby i występowania dolegliwości ze strony stawów.

Rokowania w chorobie Stilla

U większości chorych leczenie przebiega dobrze, pod warunkiem, że nie dojdzie do zmian w narządach i szybkiego niszczenia tkanki w obrębie stawów, co może doprowadzić do niepełnosprawności pacjenta, a nawet jego śmierci (z powodu zakażenia, niewydolności wątroby czy układu oddechowego).