Chihuahua: najmniejsze psy na świecie

2020-05-12 12:33

Chihuahua to ulubione psy celebrytek, zapewne dzięki temu, że mieszczą się w damskiej torebce. Ale niech nie zwiedzie cię ich typowo maskotkowy wygląd i mikry rozmiar: psy tej rasy bywają zadziorne, tak jakby niedostatek wzrostu i wagi chciały nadrobić zawadiackim podejściem do świata.

Chihuahua: najmniejsze psy na świecie
Autor: Getty Images

Rasa Chichuahua wywodzi się z Ameryki Środkowej, konkretnie - z terenów należących obecnie do Meksyku, a przed wiekami zajmowanych przez Azteków. Sama nazwa rasy pochodzi zaś od meksykańskiego stanu Chichuahua i miasta o tej samej nazwie, leżącego u podnóża gór Sierra Madre - to stamtąd właśnie pierwsze psy tej rasy trafiły do Stanów Zjednoczonych.

Do końca nie wiadomo, jak doszło do tego, że Chichuachua mają tak niewielkie rozmiary - na ten temat istnieje wiele teorii, a jedna z nich głosi nawet, że rasa ta powstała na skutek wielowiekowych krzyżówek psów nieistniejącej obecnie rasy techichi z małymi rasami psów pochodzących z terenów Meksyku oraz amerykańskich stanów Teksas i Arizona. Inna z teorii z kolei mówi, że Chihuahua trafiły do Azteków wprost z Chin jako podarek od cesarza dla azteckich władców. 

Spis treści

  1. Chihuahua - jak wygląda?
  2. Chihuahua - charakter
  3. Chihuahua - dieta i ruch
  4. Chihuahua - zdrowie i choroby
  5. Chihuahua - pielęgnacja
Chihuahua: najmniejsze psy na świecie
Autor: Getty Images

Chihuahua - jak wygląda?

Obecnie Chihuahua to jedne z najpopularniejszych psów ozdobnych i do towarzystwa - status ten zawdzięczają hollywoodzkim celebrytkom i gwiazdom filmowym, które psy tej rasy upodobały sobie jako żywe maskotki i pojawiały się z nimi wszędzie.

Modę na nie lansowała m.in. Paris Hilton, której suczka Tinkerbell przez niemal czternaście lat towarzyszyła na wielu bankietach i pokazach, noszona w specjalnej torebce.

To możliwe, gdyż psy tej rasy zwykle ważą nie więcej, niż półtora kilograma (rzadko kiedy przekraczają wagę trzech kg), a wysokość w kłębie oscyluje zwykle w granicy 15- 20 cm.

Chihuahua mają dość duże - w stosunku do reszty ciała - uszy i są silnie zbudowane. Psy tej rasy mogą występować w odmianie krótkowłosej lub długowłosej i w bardzo różnym umaszczeniu.

Najczęściej spotykane są Chihuahua rude, kremowe i beżowe, a także białe. Rzadziej zaś - szare, czarne, podpalane, płowe pręgowane. Od czasu do czasu spotykane są również Chihuahua w umaszczeniu merle, czyli tzw. efektu marmuru - nieregularnie rozmieszczonych ciemnych plam na jaśniejszym tle tej samej barwy.

Chihuahua - charakter

Niedostatek wzrostu psy te nadrabiają charakterem: są odważne, bardzo żywe, wesołe, dość zadziorne i towarzyskie. Lubią przebywać w towarzystwie innych psów swojej rasy, chętnie też nawiązują kontakty z przedstawicielami innych ras, a nawet gatunków - pod warunkiem jednak, że miały do tego okazję już od wczesnego dzieciństwa.

Bez uprzedniej socjalizacji mogą być bowiem agresywne w stosunku do innych zwierząt domowych, osób obcych oraz do małych dzieci. Miewają instynkt myśliwski w stosunku do mniejszych zwierząt, dlatego lepiej, jeśli nie mają okazji do zabawy z innymi małymi futrzakami: szczeniętami czy gryzoniami.

Są bardzo inteligentne, jednak z reguły miewają własne zdanie i dlatego niełatwo je wyszkolić. Zwykle nawiązują bardzo bliską więź tylko z jednym, najwyżej z dwoma opiekunami, pozostałych traktując obojętnie (rzadko wrogo).

Znakomicie sprawdzają się w roli psów do towarzystwa dla osób, które mogą poświęcić im bardzo dużo czasu, kiepsko natomiast znoszą samotność i długie zamknięcie w domu w oczekiwaniu na powrót właściciela z pracy.

Nie są więc dobrym wyborem dla osób, które większość dnia spędzają poza domem. Nie powinno się ich kupować również jako prezent dla małych dzieci: są dość delikatne i łatwo im zadać ból, na co odpowiedzą równie bolesnym pogryzieniem.

Chihuahua - dieta i ruch

Psy tej rasy mają niewielkie żołądki, ale za to bardzo szybki metabolizm. Muszą więc jeść często, ale niewiele. Najlepszym wyborem jest dobrej jakości karma dla małych zwierząt, podzielona na małe kawałki i bogata w odpowiednią ilość składników odżywczych.

Co ciekawe, Chichuahua rozpiera energia, potrzebują więc sporo ruchu i spacerów: inaczej jej nadmiar spożytkują w domu. Przynajmniej raz dziennie powinny pójść z właścicielem na długi spacer, w trakcie którego będą mogły się wybiegać.

Chihuahua - zdrowie i choroby

Psy tej rasy nie cierpią na alergie, są też zwykle dość odporne na infekcje. Najczęstsze problemy to niezarośnięte ciemiączko, z powodu którego mózg narażony jest na urazy, a także problemy z sercem i tendencje do zwichnięć rzepki.

Mimo to jednak chichuahua wymagają częstych wizyt u weterynarza i opieki okulistycznej oraz dentystycznej - ta ostatnia konieczność wynika z ich niewielkich rozmiarów, przez co właścicielowi trudno jest poradzić sobie z niektórymi czynnościami pielęgnacyjnymi.

Mają bardzo delikatną tchawicę, dlatego zamiast obroży na spacer lepiej zakładać im uprząż: inaczej może dojść do nieprzyjemnego w skutkach urazu.

Czytaj też: Obroża na kleszcze u psa i kota

Chihuahua - pielęgnacja

Piękna, gęsta sierść psów tej rasy nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych: raz na tydzień wystarczy psa wyczesać, by wyczesać martwe włosy. Nieco częściej - co dwa, trzy dni - powinno się myć sierść na krezie, usuwając resztki jedzenia.

Jak niemal wszystkie psy, tak i chihuahua linieją, ale nie jest to uciążliwe, gdyż włosów wypada im dość niewiele. Uciążliwe za to - ale konieczne - może być codzienne szczotkowanie im zębów, na których osadza się kamień.

Czytaj też: 

Jaka rasa psa do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 7
Określ swój stosunek do psów
Określ swój stosunek do psów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza